Czy warto dezynfekować podłogi?
Często słyszymy o konieczności dezynfekcji, w celu walki z patogenami i powodowanymi przez nie chorobami. W czasie pandemii COVID-19 i błyskawicznego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 głównym hasłem było „Dezynfekuj ręce!” Szczególnie w placówkach służby zdrowia, jeszcze przez wybuchem pandemii pamiętano również o konieczności dezynfekcji powierzchni - blatów, klamek, przyrządów medycznych. Równie ważna, choć nieoczywista jest też dezynfekcja…podłóg. Jak przebiega i jakie środki najlepiej stosować? 

Podłogi są jednym z najważniejszych obszarów, które wymagają regularnej dezynfekcji. Nie tylko wpływają na estetykę naszych przestrzeni, ale także stanowią ważne źródło rozprzestrzeniania się bakterii i innych mikroorganizmów. Utrzymanie czystości podłóg jest niezwykle istotne dla zapewnienia bezpiecznego i higienicznego środowiska.

Jak dbać o czystość podłóg?

Najważniejsza jest tutaj systematyka. Szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu należy regularnie zamiatać i odkurzać podłogę. Usunięcie kurzu, brudu innych drobnych cząsteczek nie pozwala na ich gromadzenie się i rozprzestrzenianie. Warto wykorzystać do tego celu odkurzacz z filtrem HEPA, który dodatkowo redukuje ilość alergenów i poprawia czystość powietrza w pomieszczeniu. Kolejnym krokiem jest mycie podłogi. Koniecznie należy zwrócić uwagę na instrukcje użycia detergentu do mycia, aby upewnić się czy stosujemy odpowiedni środek do materiału z jakiego jest wykonana podłoga. Co więcej, niektóre środki wymagają użycia cieplej, a inne zimnej wody. Trzeba również bezwględnie stosować się do podanej dawki detergentu.

Czas na dezynfekcję!

Szczególnie w miejscach takich jak szpitale, przychodnie, szkoły, centra handlowe czy nawet biura, nie należy poprzestawać na myciu podłogi. Należy również przeprowadzić skuteczną dezynfekcję. Jest ważne wszędzie tam, gdzie przewija się wiele osób. Każda z nich może „coś ze sobą przynieść” i pozostawić na powierzchni podłogi. Konieczne jest tutaj wykorzystanie odpowiedniego środka, najlepiej zawierającego alkohol etylowy lub izopropylowy. Często wykorzystuje się również środki na bazie chloru. Są również nowoczesne preparaty oparte na nadtlenku wodoru, o których pisaliśmy tutaj. NIezależnie od wybranego produktu, ważne jest zachowanie czasu reakcji deklarowanego przez producenta. Przez ten czas, podłoga musi być wyłączona z użytku. W uproszczeniu można trzymać się zasady „nie włazić na mokre!”

Oszczędność czasu i pieniędzy.

Producenci wyszli na przeciw potrzebom wielu osób odpowiedzialnych za utrzymanie czystości, szczególnie w placówkach służby zdrowia. Opracowali wydajne środki w koncentratach do jednoczesnego mycia i dezynfekcji powierzchni. Pozwalają one oszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim czas, prawdziwy towar deficytowy w służbie zdrowia. Personel musi wykonać jedną procedurę zamiast dwóch oddzielnych. Środki w koncentratach wymagają zaangażowania w przygotowanie odpowiedniego roztworu roboczego, ale korzyści płynące z ich stosowania są tego warte. Jeśli stężenie roztworu roboczego wynosi np. 0,5% to oznacza, że z 5L koncentratu otrzymamy nawet 1000 L roztworu roboczego!

Warto też zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas preparat jest dopuszczony do stosowania na powierzchniach mających kontakt z żywnością, wtedy będzie można go zastosować na wielu powierzchniach powyżej podłóg. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Oprócz regularnego sprzątania i dezynfekcji warto postawić na profilaktykę. Szczególnie w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia powinno się korzystać z ochraniaczy na obuwie. Pomoże to w utrzymaniu czystości powierzchni oraz zapobiegnie rozprzestrzenianiu się tego, co niewidoczne dla oczu. Jeśli dojdzie do zabrudzenia podłogi, np. przez rozlanie jakiegoś płynu należy jak najszybciej usunąć zabrudzenie. 

Dezynfekcja podłóg odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu higieny i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Praktykowanie powyższych metod może pomóc w zapewnieniu czystości i bezpieczeństwa w naszych przestrzeniach życiowych. Pamiętaj, że każda przestrzeń może mieć swoje specyficzne wymagania dotyczące czyszczenia i dezynfekcji podłóg, więc zawsze warto skonsultować się z instrukcjami producenta i wytycznymi specjalistów ds. higieny.