Według badań, aktualnie niemal połowa Polaków, bo Az 18 milionów, korzysta na co dzień z social mediów – Facebooka, Instagrama, YouTuba czy Twittera. Większość z nich ma zainstalowaną na smart fonie aplikację z mediami społecznymi, z których na co dzień korzysta. To oznacza możliwość stałego dostępu do nich przez całą dobę. Tak też właśnie jest - większość osób korzysta z social mediów do ostatniej minuty przed zaśnięciem, a rano po przebudzeniu sprawdzają co wydarzyło się w trakcie nocy w ulubionym medium. Oczywiście zaglądanie na social media zabiera też lwią część dnia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że klikając mimowolnie w każdej wolnej chwili, spędzaja wiele godzin w ciągu każdego dnia, przeglądając co nowego na IG czy FB. Czy takie intensywne korzystanie ze smartfona ma wpływ na nasze zdrowie?
Dlaczego social media zawładnęły naszym życiem?
Przyczyn popularności social mediów jest kilka. Po pierwsze, pozwalają nam na pokazywanie światu tylko tej części naszego życia, która wydaje nam się atrakcyjna. W ten sposób lubimy się pochwalić egzotycznymi wakacjami, pięknym domem czy sposobem spędzania wolnego czasu. Chwalimy się dziećmi, ich sukcesami i najpiękniejszymi chwilami. W ten sposób nasze życie zaczyna dla innych wyglądac jak sceny wyjęte z bajki, co niesamowicie dowartościowuje osoby, którym poczucia własnej wartości brak. Na instagramie nie znajdziemy zdjęć z kłótni z żoną, bałaganu w domu czy kanapek z serem żółtym. Tam związek jest doskonały, żona zawsze piękna i nigdy nie zmęczona (podobnie jak mąż), w domu panuje cudowny porządek (w domyśle mamy gosposię) a energia zawsze nas rozpiera i promieniuje pięknem i młodością. Najważniejszym wyznacznikiem naszej „fajności” są polubienia i komentarze obserwujących nas osób. Niektóre osoby od ilości polubień uzależniają swoje poczucie własnej wartości.
Dzięki mediom społecznościowym chętnie także podglądamy życie innych osób lub znajomych. Wiemy gdzie kto pracuje, jak mu się powodzi, lecz znów, ocena polega tylko na obserwacji zdjęć, czyli nasze wnioski mogą być zupełnie mylne. Niejednokrotnie zdarzało się, że osoby które uchodziły za idealne pary, żyły w toksycznym związku. W przeszłości głośny był także przypadek kobiety, uchodzącej na IG za idealną, kochającą matkę, która notorycznie krzywdziła i zaniedbywała swoje dziecko.
Social media niejednokrotnie zapełniają pustkę, jaka panuje w naszym życiu. Obserwowanie życia innych sprawia, że przestajemy żyć swoim, którego nie lubimy a nasz czas wypełniony jest sprawdzaniem co słychać u naszych znajomych lub też całkiem obcych osób, których profile obserwujemy.
Czy nadmierne korzystanie z social mediów wpływa negatywnie na nasze zdrowie?
Większość z nas łatwo daje się wciągnąć w wirtualny świat mediów społecznościowych. Któż nie lubi zrelaksować się patrząc na ładne zdjęcia? Bardzo rzadko mamy świadomość, że korzystanie z social mediów niesie ze sobą, oprócz przyjemności, także zagrożenia dla naszego zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Niestety, istnieje cała lista chorób, których możemy się nabawić w trakcie nadmiernego korzystania z social mediów. Najczęściej wymieniane choroby to:
- Zaburzenia snu, powstałe w wyniku korzystania ze smartfona przed zaśnięciem. Światło emitowane przez smart fony czy tablety blokują wydzielanie melatoniny, czyli hormonu pomagającego nam zasnąć i utrzymać prawidłowy poziom snu przez całą noc. Zatem osoby korzystające ze smartfona przed snem mogą mieć zarówno problemy z zaśnięciem, jak również mogą się wybudzać w środku nocy. Dodatkowo, zaglądając na media społecznościowe, w większości przypadków spędzamy tam więcej czasu niż początkowo planowaliśmy. Z kilku minut potrafi się zrobić kilka godzin, i to w zasadzie nie wiadomo kiedy. Wówczas skróceniu ulega także czas, który mamy przeznaczony na sen.
- Poczucie własnej wartości i samoocena ulegają zdecydowanemu obniżeniu. Porównywanie się z innymi nigdy nie przynosi dobrych rezultatów, a w social media mamy do porównania z nami nieskończoną ilość osób, z których większość wydaje się wieść dużo lepsze życie od naszego. Sporo osób na IG czy FB przeznacza długie godziny na poprawianie swoich zdjęć, tak aby wydawały się idealne. Co dziwne, mało kto się nad tym zastanawia gdy widzi zdjęcia innych osób, z góry zakładając, że inne osoby są nieskazitelnie piękne, mądre i doskonałe a tylko z nami jest coś nie tak. Stąd już tylko mały krok dzieli nas od uznania swojego życia za beznadziejne.
- Depresja, to zaburzenie z którym szczególnie często mogą się mierzyć osoby młode korzystające na co dzień z mediów społecznościowych. Dzieciom i młodzieży jeszcze łatwiej niż dorosłym uwierzyć, że to co publikują inni to odzwierciedlenie ich życia. Gdy porównują się do nich niemal zawsze wypadają blado.
- Uzależnienie od social mediów jest bardzo powszechne. Nasz mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do bodźców, które wywołuje sprawdzanie nowości na social mediach. Nasze ręce często niemalże bez naszej świadomości klikają w smartfona w momencie gdy czujemy się znudzeni lub zestresowani. Niektórzy rekompensując sobie niepowodzenia lub nudę w realnym życiu, niemal zanurzają się w świecie social mediów, wręcz żyjąc życiem innych osób, i częściej myślą o ich działaniach niż o swoich. Czasem nieprzeparta chęć sprawdzania co słychać w sieci, może doprowadzić do nieszczęścia, gdyż niejedna osoba klika w telefon, prowadząc samochód, czy idąc ulicą.
- Samotność to uczucie, które często jest pogłębiane w trakcie przebywania w SC. Obserwujemy życie innych a nie zajmujemy się swoim, co sprawia że jesteśmy samotni i tak się czujemy. Nie poświęcając czasu swojej rodzinie i znajomych, lecz tym wirtualnym, nie jesteśmy w stanie zaspokoić swojej potrzeby bliskości.
Naturalnie social media mają także pozytywne strony, takie jak łączenie ze sobą ludzi z różnych części świata, poznawanie ludzi z tych samych grup zawodowych czy podobnych zainteresowaniach. Korzystając z nich z umiarem z pewnością nie doświadczymy negatywnych skutków, które pojawiają się przy ich nadużywaniu.
Validate your login