dlaczego_budzimy_się_w_nocy_admed

Sen jest bardzo ważny dla regeneracji naszego organizmu, większość z nas doskonale o tym wie. Sen, aby przynosił odpoczynek, powinien składać się z kilku faz następujących po sobie, oraz trwać nieprzerwanie przez przynajmniej 7-8 godzin. Taki sen ma działanie naprawcze dla całego ciała – po całej właściwie przespanej nocy czujemy się wypoczęci i pełni energii. Czasem zdarza się, że budzimy się w nocy i nie możemy zasnąć. Jeżeli jednak jest to czynność powtarzalna, należy przeanalizować możliwe przyczyny. Według Medycyny Chińskiej, nie bez znaczenia jest godzina o której się wybudzamy. Jeżeli co noc schemat czasowy jest podobny, może to świadczyć o niedomaganiu któregoś z narządów.

 

Dlaczego budzimy się w nocy?

 

Przebudzenie w nocy nie jest uciążliwe, dopóki zaraz po wybudzeniu usypiamy (wówczas możemy nawet nie pamiętać, że przebudziliśmy się) lub też zdarza się sporadycznie. Jednak budzenie się każdej nocy jest męczące i dodatkowo skutkuje zmęczeniem i sennością w ciągu dnia. Przyczyny mogą być bardzo różne, od zaniedbań higienicznych zaczynając, na chorobach różnego rodzaju kończąc.

Złe nawyki

  • Picie dużej ilości kawy i innych pobudzających napojów, zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem;
  • Źle przygotowana sypialnia – każdego wieczora sypialnia powinna zostać porządnie przewietrzona. Wyjątkiem jest sytuacja gdy śpimy przy otwartym bądź uchylonym oknie;
  • Oglądanie telewizji tuż przed zaśnięciem – dotyczy także przeglądania treści na smart fonie, tablecie czy komputerze – czyli wszędzie tam gdzie jest emitowane niebieskie światło, które zaburza wytwarzanie melatoniny;
  • Późne jedzenie kolacji, zwłaszcza obfitej lub ciężkostrawnej może utrudniać spokojny sen. Generalna zasada jest taka, że jemy najpóźniej na 3 godziny przed pójściem spać, najlepiej lekkie, łatwostrawne posiłki;
  • Wybudzanie się w związku z chęcią oddania moczu – przyczyna może być zupełnie błaha, jak zbyt późne lub intensywne wypijanie płynów. Wówczas budzenie się jest czymś naturalnym. Wystarczy zaprzestać wypijania płynów na 3 h przed snem. Budzenie się aby oddać mocz może się też wiązać z innymi przyczynami o których niżej.



Podłoże chorobowe

  • Wybudzanie się w związku z chęcią oddania moczu – przyczyną mogą być problemy z układem moczowym, nokturia lub początki cukrzycy. Jeżeli budzimy się kilka razy w nocy, zdecydowanie powinno to wzbudzić naszą czujność. Niektóre leki także mogą mieć działanie moczopędne.
  • Depresja i zaburzenia lękowe są częstą przyczyną nocnych wybudzeń.
  • Nadmierny stres, z którym sobie nie radzimy jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń snu. W tym przypadku możemy sobie pomóc sami, starając się redukować stres wszystkimi dostępnymi sposobami. Sport, przebywanie na łonie natury, nauka oddychania czy medytacji są zdecydowanie pomocne w tego typu zaburzeniach.
  • Bóle kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego, mogą prowadzić do niespokojnego, przerywanego snu. Warto wówczas kupić odpowiedni materac czy też poduszkę, które zwiększą nasz komfort spania;
  • Refluks nocny może sprawiać, że budzimy się ponieważ zarzucana z żołądka treść podrażnia nam gardło i powoduje kaszel;
  • Bezdech senny charakteryzuje się częstymi mikrowybudzeniami, których chory może nawet nie pamiętać, zdarza się jednak, że wybudzenie jest pełne.

 

Godziny pobudek a związek z konkretnymi organami

Medycyna chińska wiąże godziny wybudzeń z ograniczeniami w pracy konkretnych narządów. Chodzi o to, że w danym okresie czasowym dany narząd powinien pracować optymalnie i mieć największy przypływ energii w ciągu całej doby.

I tak na przykład problemy z zaśnięciem mogą mieć osoby, które mogą mieć problemy z tarczycą czy metabolizmem. Pobudka pomiędzy godziną 23 a 1 może być wynikiem problemów w woreczkiem żółciowym a pomiędzy 1 a 3 w nocy z wątrobą. Wybudzenie między 3 a 5 sugeruje problemy z płucami, a że medycyna chińska wiąże płuca z uczuciem żalu, to także może nas ono obudzić właśnie w tym czasie. Niezależnie od godziny wybudzeń, jeśli przybierają one regularny kształt, warto zgłosić się do lekarza i spróbować wraz z nim wyjaśnić przyczynę problemów ze snem.