Czosnek i jego właściwości lecznicze





















Czosnek jest niewątpliwie liderem pośród leczniczych roślin, ponieważ jest to naturalny antybiotyk, gdyż hamuje rozwój bakterii oraz zwalcza wszelkie infekcje, a także obniża ciśnienie krwi. Również osoby, które nie przepadają za specyficznym zapachem czosnku, zgadzają się z posiadaniem przez niego niezwykłych właściwości.



Czosnek a zdrowie

Czosnek cieszy się dużą popularnością, wystarczy jeden ząbek dziennie, a po kilku tygodniach będziemy wstanie odczuć dobry wpływ na nasze zdrowie.

Czosnek zawiera:

  • związki flawonoidowe
  • aminokwasy,
  • saponiny,
  • cukry,
  • związki śluzowe,
  • witaminy (B1, B2, PP, witamina C, prowitamina A),
  • liczne sole mineralne (m.in. potasu, wapnia, magnezu)
  • rzadkie mikroelementy (m.in. kobalt, chrom, nikiel).

Najcenniejsze są olejki eteryczne bogate w siarczki oraz allicynę, który ma charakterystyczny ostry zapach. Najlepszy dla naszego zdrowia jest czosnek surowy, jednak ze względu na zapach nie każdy jest wstanie zjeść go w tej postaci.

Właściwości czosnku

Lecznicze właściwości czosnku to:

  1. zwalczanie infekcji wirusowych układu oddechowego,
  2. ochrona przed zawałami oraz udarami,
  3. właściwości przeciwzakrzepowe,
  4. wspomaga trawienie,
  5. eliminacja pasożytów jelit,
  6. obniżenie ciśnienia krwi,
  7. hamuje rozwijanie się bakterii,
  8. wykazuje działanie antynowotworowe,
  9. działa odmładzająco.

Czosnek a przeziębienie

W czasie przeziębienia lub grypy zaleca się wypicie ciepłego mleka wraz ze zmiażdżonymi ząbkami czosnku. Ułatwi to odkrztuszanie oraz rozgrzeje i zwiększy potliwość, a także obniży gorączkę. Ponad to spożycie takiego napoju udrożni nasze drogi oddechowe.


Czosnek a zawały i udary

Dzięki właściwością przeciwzakrzepowym , czosnek zmniejsza lepkość krwi. Ponad to skutkuje rozkurczem naczyń krwionośnych, co zapobiega zawałowi serca oraz udarowi mózgu. Osoby, które regularnie spożywają czosnek maja usprawnione przepływy krwi.


Czosnek a trawienie

Czosnek przyśpiesza oraz nasila wydzielanie żółci, która usprawnia pracę jelit oraz zapobiega powstawaniu wzdęć. To idealny dodatek zarówno do mięs jak i potraw ciężkostrawnych oraz tłustych.


Czosnek a pasożyty jelit

Czosnek wykazuje bardzo silne działanie bakteriobójcze czosnek, jest to skuteczna broń na powstawanie pasożytów układu pokarmowego takim jak:
  • owsiki,
  • glisty,
  • tasiemce.

Czosnek a ciśnienie krwi

Spożywanie czosnku nie tylko skutkuje rozkurczem naczyń krwionośnych, ale również hamuje enzym ACE, który jest zaangażowany w regulację ciśnienia krwi.


Czosnek a rozwój bakterii

Czosnek zawiera olejki eteryczne, które zawierają dużą ilość związków siarki, przez co są naturalnym antybiotykiem. Dzięki temu hamują one rozwój takich baterii jak:

  1. gronkowiec złocisty,
  2. paciorkowce,
  3. pałeczki okrężnicy,
  4. otoczkowce.

Czosnek w przeciwieństwie do tych chemicznych antybiotyków, na które powyższe bakterie się uodparniają, nie niszczy naszej flory bakteryjnej.


Czosnek a nowotwory

Czosnek niszczy między innymi bakterie pojawiające się w żołądku Helicobacter pylori, które odpowiedzialne są za raka żołądka. Dzięki dużej ilości różnych przeciwutleniaczy, które hamują procesy karcinogenezy, ale także pobudzają układ immunologiczny do walki z komórkami nowotworowymi. Regularne spożywane czosnku może zmniejszyć ryzyko zachorowania na :

  • raka żołądka,
  • raka okrężnicy,
  • raka jelita grubego.

Czosnek a wiek

Dzięki dużej ilość antyutleniaczy zawartych w czosnku wyeliminowane są wolne rodniki oraz hamowany zostaje rozwój nowych. Skutkuje to opóźnieniem procesu starzenia skóry oraz całego organizmu. Dostarcza nam też wielu witamin oraz minerałów, które są bardzo ważne dla ładnego wyglądu skóry. Ponad to czosnek poprawia krążenie krwi, co zapobiega pojawianiu się żylaków oraz pajączków na skórze. Dodatkowo czosnek wykazuje właściwości odkażające, co wspomaga leczenie wyprysków i zmian grzybiczych poprzez przecieranie tych miejsc woda pomieszana ze zmiażdżonymi ząbkami czosnku.