Chusteczki do dezynfekcji lepsze niż spray?
Na rynku znajdziemy szeroki wybór środków do dezynfekcji powierzchni, szczególnie po czasach pandemii COVID-19. Przy wyborze produktu kierujemy się jego skutecznością, zawartością alkoholu czy np. możliwością użytkowania na powierzchniach mających kontakt z żywnością. Trzeba też mieć na uwadze, że producenci często oferują ten sam środek w różnych postaciach. Czy i dlaczego chusteczki są lepsze od środków w sprayu - popularnych „psikaczy”?

Aerozole


Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym argumentem jest bezpieczeństwo. Nie tylko pacjentów, klientów czy gości np. restauracji, którzy na chwilę odwiedzają dezynfekowane pomieszczenia, ale przede wszystkim pracowników wykonujących dezynfekcję. Po rozpyleniu środka dezynfekującego w postaci sprayu i odbiciu się go od dezynfekowanej powierzchni , w powietrzu unoszą się aerozole zawierające nie tylko sam środek dezynfekujący, ale również mikroorganizmy których próbujemy się pozbyć. Wdychanie takiego aerozolu przez osoby wykonujące dezynfekcję jest niebezpieczne i może prowadzić nawet do zakażenia. Ale już samo wdychanie środka dezynfekującego przez dłuższy czas może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Używanie maseczek ochronnych i rękawic w czasie dezynfekcji może znacząco zmniejszyć ryzyko.


Ilość odpadów


Na pierwszy rzut oka chusteczki do dezynfekcji powinny wypaść gorzej w takim zestawieniu. Jeżeli spojrzymy na litrową butelkę płynu do dezynfekcji powierzchni (lub 5-litrowe lub nawet 10-litrowe pojemniki uzupełniające) to może wydawać się, że to tylko jeden odpad w długim okresie czasu. Chusteczkę musimy wyrzucić od razu po użyciu. Ale to tylko pozory. Przecież po spryskaniu powierzchni środkiem dezynfekującym musimy ją jeszcze przetrzeć jednorazowym ręcznikiem papierowym. To sprawia, że oprócz pojemników na płyn, musimy zutylizować również ręczniki po każdym wykonaniu dezynfekcji, często w liczbie większej niż 1 chusteczka. Co więcej, producenci chusteczek do dezynfekcji dostarczają opakowania w postaci tub i wymiennych wkładów, co sprawia że ilość odpadów znacząco spada.


Szybkość i wygoda użytkowania


Otwieramy opakowanie, wyjmujemy chusteczkę i przecieramy powierzchnię. Trzy proste kroki do zdezynfekowania powierzchni. Nie musimy niczego namaczać, rozpylać, polewać. Producenci prześcigają się w czasach reakcji produktu na określone patogeny. Jednak, podobnie jak za kierownicą, ważny jest też czas wykonania manewru przez użytkownika, szczególnie kiedy pomieszczenie lub powierzchnia jest często eksploatowana i jest mało czasu na przeprowadzenie dezynfekcji. Chusteczki wydają się tutaj idealnym rozwiązaniem. Są zawsze pod ręką w wygodnym pojemniku, gotowe do użycia. Po zdezynfekowaniu powierzchni wystarczy ją wyrzucić do pojemnika na odpady medyczne i można kontynuować pracę.

Dodatkowym atutem chusteczek jest mały rozmiar opakowania i niska waga. Dzięki temu, można je z łatwością przechowywać czy przenosić lub zabierać ze sobą, np. w przypadku pracy w terenie.


Chusteczki do dezynfekcji mogą być stosowane w gabinetach lekarskich, stomatologicznych, przychodniach, salonach fryzjerskich, kosmetycznych czy chociażby w środkach komunikacji miejskiej, np. do dezynfekowania uchwytów czy poręczy. Ich zastosowanie jest uniwersalne i każdy może z nich bez trudu korzystać w obronie przed wirusami, bakteriami, grzybami czy prątkami. Istnieją nawet chusteczki z dodatkiem chloru, do dezynfekowania powierzchni zabrudzonych krwią.