Badanie moczu - co można wyczytać z badania
Badanie moczu - co można odczytać z badania moczu? Badania moczu są bardzo proste i niedrogie oraz dostarczają wielu informacji. Zanim pójdziesz z wynikami do lekarza, zobacz, czego możesz się dowiedzieć z analizy moczu. Jak interpretować wyniki badania moczu.

Mocz zawiera pozostałości, które są bezużyteczne i szkodliwe dla metabolizmu człowieka. W 96% składa się z wody. Reszta to: mocznik, sole mineralne i barwniki żółciowe. W ciągu dnia zdrowy człowiek wydala od 600 do 2500 ml moczu. Zależy to na przykład od ilości wypijanych płynów.
Nawet ogólne badanie moczu może pomóc zdiagnozować nerki, wątrobę, choroby układu moczowego, cukrzycę lub żółtaczkę.
Ocenę badania moczu należy pozostawić lekarzowi, gdyż specyfikacja zależy od wielu czynników, m.in. wieku, płci czy przyjmowanych leków. Badanie moczu - informacja o odczynach i ciężarze właściwym - norma to 1,016-1,022 kg/l. Jeśli jest niski, wskazuje to na chorobę nerek, a jeśli jest wysoki, wskazuje na obecność białka lub glukozy.

Odczyn (PH)
Powinien być lekko kwaśny (pH 4,6-7,0). W przypadku kamieni nerkowych lub infekcji dróg moczowych mogą wystąpić reakcje neutralne lub zasadowe. Wartość pH większa niż 7 wskazuje na zakażenie bakterią Ottobacter, bakterią wywołującą posocznicę moczową, która może prowadzić do niewydolności wielonarządowej.

Analiza moczu 
Badanie moczu jest podstawowym badaniem, które może wykryć wiele chorób. Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę patrząc na wyniki badania moczu:
Temperaturę czy stan po dużym wysiłku fizycznym. Jeśli trwa dłużej, może to wskazywać na problem z układem moczowym.
Cukier (glukoza) – jego obecność w kilku kolejnych analizach wskazuje na cukrzycę. Dla osób z cukrzycą oznacza to, że choroba nie jest właściwie leczona.
Ciała ketonowe - Mówią o zaburzeniach metabolizmu węglowodanów i tłuszczów oraz źle leczonej cukrzycy. Gdy wystąpią jednorazowo, mogą być wynikiem gorączki, wymiotów, głodu.
Urobilinogen – powstaje z bilirubiny (pigment żółci wytwarzany przez wątrobę) i jest wydalany z kałem. Tylko niewielkie ilości mogą pojawić się w moczu. Nadmierne poziomy mogą wskazywać na zapalenie lub marskość wątroby, a także zablokowanie przepływu żółci z wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Kreatynina - jest produktem metabolizmu białek. Normalne stężenie wynosi 60-110 mikromoli/litr dla mężczyzn i 53-97 mikromoli/litr dla kobiet. Kiedy jest inaczej, świadczy to o degeneracji funkcji wydalniczej nerki.
Komórki nabłonkowe – płaskie i okrągłe komórki nabłonkowe pochodzące z dróg moczowych nie mają znaczenia. Obecność innych może wskazywać na chorobę nerek lub pęcherza moczowego.
Rolki mogą pojawić się po dużym wysiłku fizycznym - pojedyncze. Jeśli jest ich więcej, wskazuje to na uszkodzenie nerek.
Leukocyty (WBC) - Nadmierne ich wydalanie może być związane z bakteryjnym zakażeniem dróg moczowych, śródmiąższowym zapaleniem nerek po lekach (np. cefalosporynami, sulfonamidami, NLPZ) lub przewlekłą niewydolnością krążenia.
Czerwone krwinki i krew w moczu (erytrocyty, erytrocyty) – nawet niewielkie ilości mogą wskazywać na problem medyczny: chorobę dróg moczowych, gruźlicę, zaburzenia krzepnięcia, niewydolność krążenia, marskość wątroby. Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych może również powodować zwiększenie liczby czerwonych krwinek w moczu. Dokładniejsze badanie moczu (tzw. badanie wypłukiwania) pozwala na określenie źródła krwinek, czyli wskazanie chorego narządu.
Kwas moczowy - Nadmiar wskazuje na ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek, obserwowaną po niektórych lekach moczopędnych, zatruciu tlenkiem węgla, ołowiem i rakiem.

Pomiary kwasu moczowego są również niezbędne do potwierdzenia lub wykluczenia dny moczanowej – choroby objawiającej się silnym bólem stawów – a podwyższone poziomy mocznika wskazują na dietę wysokobiałkową, odwodnienie lub niewydolność nerek.

Ważne
Kiedy lekarz zleca codzienną zbiórkę moczu, wykonywane są badania m.in. w celu zdiagnozowania choroby nerek. Mocz należy pobierać przez pełne 24 godziny - jeśli zaczniemy o 7, skończymy o 7 następnego dnia. Pierwszy poranny mocz jest odrzucany, a każdy kolejny należy zebrać do umytego bez detergentu dużego słoja. Po pobraniu mieszamy mocz, pobieramy próbkę do sterylnego pojemnika i wysyłamy do laboratorium wraz z informacją np. kiedy rozpoczęto zbiórkę i ilość oddanego moczu. Uwaga: Podczas zbierania pojemnik na mocz należy umieścić w chłodnym, ciemnym miejscu.