Palenie. Czy lepiej rzucać stopniowo, czy nagle?

Rzucenie palenia zajmuje przeciętnemu palaczowi około 30 prób - to zniechęcająca liczba - a jeśli jesteś jedną z osób, które postanowiły rzucić palenie na dobre w ramach swoich noworocznych postanowień, możesz nawet nie wiedzieć, od czego zacząć.



Nigdy nie jest łatwo zrezygnować z czegoś, co robiło się przez tak długi czas, a łatwiej jest powiedzieć niż zrobić. Co gorsza, pojawia się też zawsze zniechęcające pytanie: Czy powinieneś stopniowo zmniejszać liczbę papierosów, czy po prostu rzucić nałóg?

Stopniowe rzucanie palenia z pewnością wydaje się bardziej rozsądne, zwłaszcza jeśli jest się palaczem od wielu lat, szok nie będzie tak duży, a łatwiej organizm się dostosuje do zmian. 

Nawet jeśli objawy odstawienia są bardziej intensywne przy nagłym rzucaniu palenia, naukowcy wyjaśniają, że takie podejście jest lepsze na dłuższą metę, ponieważ organizm szybciej pokonuje garb i szybciej zaczyna się doświadczać korzyści z bycia wolnym od nikotyny. Jest też fakt, że przy stopniowym rzucaniu palenia trudniej jest trzymać się harmonogramu i możesz ulec pokusie oszukania i wypalenia kilku cygar ponad dzienny limit.

Rzucanie palenia to ciężka praca. Nikotyna jest silnie uzależniająca i wiele czynników wchodzi w grę, gdy próbuje się rzucić palenie: ile papierosów się wypala dziennie, jak długo trwa nałóg, styl życia, presja rówieśników, ogólny stan zdrowia itd.

Nikotynowa terapia zastępcza pozostaje jednym z najbardziej zalecanych narzędzi, które palacze mogą wykorzystać do kontrolowania objawów odstawienia. 
Oprócz nikotynowej terapii zastępczej, poradnictwo - czy to profesjonalne, czy po prostu wsparcie najbliższych - może znacznie zwiększyć szanse na sukces. Lekarze zalecają opracowanie planu przed podjęciem próby rzucenia palenia. Rozmowa z rodziną i przyjaciółmi o swoich celach może zwiększyć zaangażowanie, a unikanie wpływów społecznych, które zachęcają do powrotu do nałogu, jest również zalecane.

Nie ma jednoznacznej konkretnej odpowiedzi na pytanie, który sposób rzucania nałogu jakim jest palenie jest "lepszy" . Niektóre badania wykazują większą skuteczność gwałtownego zrywania, inne stopniowego ograniczania.

Podsumowując rzucanie nałogu jakim jest palenie papierosów, to kwestia indywidualna, zależna od konstrukcji psychicznej i zasobów osoby próbującej zerwać z nałogiem. 



Niektórzy ludzie decydują się po prostu rzucić palenie pewnego dnia. Inni są zmuszeni przez niespodziewaną nagłą chorobę, czy znacze pogorszenie stanu zdrowia. Inni trafiają do grupy przyjaciół niepalących lub dołączają do firmy, która ma ścisłą politykę niepalenia. Jedna z firm w Japonii nagradza nawet osoby niepalące dodatkowym tygodniem urlopu.

Niezależnie od tego, jaka jest motywacja, należy do rzucania nałogu podchodzić z rozwagą. Ostatecznie, można nawet rozważyć e-papierosy, o ile będzie się używać ich jako substytutu normalnych papierosów, a nie jako dodatek do nich.
Należy pamiętać, że pierwsze próby rzucenia palenia nie zawsze są skuteczne, ponieważ nie wiadomo w jaki sposób nasz organizm zareaguje. Silna motywacja, samozaparcie połączone z środkami zastępczymi - plastry antynikotynowe, czy e-papierosy mogą pomóc osiągnąć zamierzony cel i zerwać z nałogiem.