Analizatory diagnostyczne

Analityka diagnostyczna wykorzystuje różne techniki, od teorii prawdopodobieństwa po analizę regresji, analizę skupień, filtrowanie, analizę szeregów czasowych i inne.


Nie chodzi jednak tylko o statystykę. Obejmuje ona myślenie lateralne, rozważanie czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na wzorce w danych, znalezienie dodatkowych źródeł, które pomogą zbudować szerszy obraz, a następnie sprawdzenie tych wniosków z oryginalnym zbiorem danych.

Jak działa analityka diagnostyczna?


Poprzez podsumowanie cech zbioru danych, analityka opisowa - najbardziej podstawowa forma analityki danych - pomaga nam zidentyfikować, co się stało. Jednak, aby uzyskać bardziej dogłębne zrozumienie, potrzebujemy analityki diagnostycznej. Polega ona na wgłębianiu się w dane, aby zidentyfikować nie tylko co się stało, ale także dlaczego. To skupienie się na przyczynie i skutku sprawia, że analityka diagnostyczna jest czasem nazywana analizą przyczyny źródłowej.

Jak wykorzystuje się analitykę diagnostyczną?



Podobnie jak analityka opisowa, która również skupia się na danych retrospektywnych, analityka diagnostyczna ma wiele możliwych zastosowań. W taki czy inny sposób wykorzystują ją praktycznie wszystkie branże i dyscypliny. Na przykład, analityka diagnostyczna może być wykorzystywana przez:
  • Zespoły sprzedażowe-do ustalenia, dlaczego zyski firmy spadają lub rosną.
  • Zespoły marketingowe - aby dowiedzieć się, dlaczego strona internetowa odnotowała wzrost ruchu.
  • IT - do diagnozowania problemów technicznych w infrastrukturze cyfrowej firmy.
  • HR - aby zrozumieć czynniki wpływające na odejście pracowników z firmy.
  • Big pharma - aby ocenić skuteczność różnych leków.
  • Szpitale - aby zrozumieć, dlaczego pacjenci są przyjmowani z powodu konkretnych dolegliwości.

Analitykę diagnostyczną można zastosować do niemal każdego rodzaju danych, jaki można sobie wyobrazić.

Analizator automatyczny to medyczny instrument laboratoryjny zaprojektowany do szybkiego pomiaru różnych substancji chemicznych i innych cech w wielu próbkach biologicznych, przy minimalnej pomocy człowieka. Te zmierzone właściwości krwi i innych płynów mogą być przydatne w diagnostyce chorób.


Automatyzacja badań laboratoryjnych nie eliminuje potrzeby posiadania wiedzy specjalistycznej przez człowieka (wyniki nadal muszą być oceniane przez technologów medycznych i innych wykwalifikowanych pracowników laboratoriów klinicznych), ale łagodzi obawy dotyczące redukcji błędów, problemów z personelem i bezpieczeństwa.

Niektóre badania i kategorie badań są unikalne w swoim mechanizmie lub zakresie i wymagają oddzielnego analizatora tylko dla kilku badań lub nawet tylko dla jednego badania. Inne testy mają charakter ezoteryczny - są wykonywane rzadziej niż inne testy, a ich wykonanie jest na ogół droższe i bardziej czasochłonne. Mimo to, obecny[kiedy?] niedobór wykwalifikowanych pracowników laboratoriów klinicznych[8] skłonił producentów do opracowania zautomatyzowanych systemów do wykonywania nawet tych rzadko wykonywanych testów.

Do analizatorów zaliczanych do tej kategorii należą aparaty wykonujące:
  • Znakowanie i wykrywanie DNA
  • Pomiar osmolarności i osmolalności
  • Pomiar hemoglobiny glikowanej (hemoglobiny A1C), oraz
  • Pobieranie i kierowanie próbek w całym laboratorium