autoklaw_autoklaw_klasyB_sterylizacja_admed

W miejscach takich jak gabinety stomatologiczne, studia kosmetyczne czy gabinety medycyny estetycznej, czystość i bezpieczeństwo muszą być priorytetem. Wszystkie przyrządy i akcesoria muszą być sterylizowane w specjalnym urządzeniu – autoklawie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup autoklawu, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tych urządzeń, tak aby móc wybrać idealny sprzęt do naszego miejsca pracy.

 

Co to jest autoklaw?

Autoklaw to urządzenie służące do wyjaławiania narzędzi używanych w trakcie zabiegów kosmetycznych czy stomatologicznych w trakcie których mamy kontakt ze skórą pacjenta. Jest to podgrzewany pojemnik o wzmocnionej konstrukcji, wykorzystujący próżnię termodynamiczną oraz parę wodną, który można hermetycznie zamknąć na czas procesu sterylizacji. Autoklaw, dzięki uzyskiwaniu wyższej niż wrząca woda temperatury, skutecznie niszczy wszelkie drobnoustroje, co powoduje, że przyrządy chirurgiczne i inne sterylizowane akcesoria mogą być ponownie użyte w bezpieczny sposób. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy autoklaw został zbudowany już w 1679 roku.

 

Klasy autoklawów

Autoklawy dzielą się, zgonie z europejską normą EN 13060, na 3 klasy sterylizacyjne, co warto wiedzieć zanim zakupimy autoklaw, bowiem każda klasa ma inne przeznaczenie i możliwości.

Autoklaw klasy B

Autoklawy klasy B są to najbardziej zaawansowane sterylizatory parowe. Mogą sterylizować wszystkie rodzaje materiałów. Cechą, która odróżnia autoklawy klasy B od pozostałych klas, jest posiadanie frakcjonowanej próżni wstępnej, która daje możliwość sterylizacji każdego rodzaju materiału. Dodatkowo, najnowsze modele autoklawów klasy B wyposażone są w sploty do podłączenia drukarki lub komputera. Autoklawy klasy B zaleca się stosować w szpitalach, gabinetach stomatologicznych, salonach kosmetycznych czy studiach tatuażu.

 
Autoklaw klasy N

Autoklawy klasy N to zalicza się do najniższej klasy tego typu urządzeń. Nie zaleca się stosowania autoklawu klasy N jako głównego sterylizatora, może służyć jedynie jako urządzenie pomocnicze. W tego rodzaju autoklawie można sterylizować wyłącznie narzędzia proste, o litej strukturze, nie posiadają one opcji suszenia. Są dużo mniej precyzyjne i skuteczne od autoklawów z pozostałych klas.

Autoklaw klasy S

Klasa S autoklawów to klasa pośrednia między klasami N a B. Można sterylizować w nich narzędzia o bardziej skomplikowanej budowie, wsady typu B, z wyjątkiem przyrządów o budowie kapilarnej (wsadów typu A). Autoklaw klasy S umożliwia sterylizację narzędzi opakowanych pojedynczo, wielowarstwowo oraz bardziej masywnych, których wyjaławianie nie jest możliwe w autoklawach klasy N. Autoklawy tej klasy posiadają pompę próżniową, dzięki czemu możliwe jest całkowite usunięcie powietrza z komory przed rozpoczęciem procesu sterylizacji, jednak zastosowana jest w nich jedynie jednostopniowa próżnia wstępna, charakteryzująca się mniejszą skutecznością niż ta zastosowana w autoklawach klasy B.

 

Jaki autoklaw wybrać?

Autoklawy różnią się między sobą przeznaczeniem, wielkością (małe, średnie, duże), pojemnością na wsad i na wodę a także szybkością działania (od 4 do 30 minut), głośnością pracy, stopniem zautomatyzowania czy tez funkcją drukarki, która pozwala na wydrukowanie opisu przebiegu procesu sterylizacji. Jak można zauważyć z powyższego opisu klas, zdecydowanie najlepiej wybrać autoklaw klasy B, który jest najbardziej wszechstronny i uniwersalny w zastosowaniu. Mając autoklaw klasy B, czy to w gabinecie stomatologicznym, czy w gabinecie kosmetycznym, mamy zawsze pewność, że każdy rodzaj narzędzi możemy wysterylizować w nim w sposób bezpieczny i zgodnie z najwyższymi standardami. Warto zwrócić uwagę na pojemność wsadu oraz długość trwania procesu. Sterylizator o dużej pojemności i krótkim czasie procesu, przygotuje nam narzędzia nawet pomiędzy zabiegami. Ponieważ autoklaw jest urządzeniem załączanym każdego dnia, głośność jego pracy będzie miała wpływ na nasz komfort pracy a także samopoczucie pacjentów. Pamiętajmy także o tym aby wybrać markę, która zapewni nam błyskawiczne i solidne wsparcie w razie usterki. Autoklaw musi działać każdego dnia, dlatego ważne są takie kwestie jak szybkość działania serwisu od momentu zgłoszenia usterki oraz opcja dostarczenia sprzętu zastępczego. Różnica w cenie pomiędzy autoklawami klasy N i S a klasą B nie jest duża, więc sugeruje się zainwestować nieco większą sumę w autoklaw klasy B i mieć poczucie, że nasz gabinet spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa.