rodzaje_opatrunkow_opatrunki_hydrozelowe_opatrunki alginianowe_opatrunki_zelowe_admed

Opatrywanie ran to umiejętność, która przydaje się każdemu z nas, nigdy nie wiadomo kiedy będzie najbardziej potrzebna. W sytuacji gdy działamy w stresie, ważne jest aby umiejętność zrobienia opatrunku była już wcześniej przećwiczona „na sucho”. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi zasadami opatrywania ran i rodzajami opatrunków na rany. Istnieje sporo różnych rodzajów rodzajów opatrunków na ranę, warto wiedzieć jaki wybrać aby rana goiła się dobrze.

 

Opatrywanie ran – jak to zrobić dobrze?

W sytuacji, w której dochodzi do powstania rany musimy podjąć odpowiednie działanie. Ma ono zabezpieczyć ranę i zapobiec jej zanieczyszczeniu co mogłoby doprowadzić do zakażenia. Oto podstawowe kroki przy opatrywaniu ran:

  1. Jeśli rana krwawi należy krwawienie zatamować poprzez zastosowanie ucisku;
  2. Po zatamowaniu krwawienia, myjemy ranę pod bieżącą wodą;
  3. Należy ranę zdezynfekować za pomocą środka antyseptycznego o szerokim spektrum działania;
  4. Na koniec zakładamy odpowiedni dla rany opatrunek – pamiętajmy, że nie każdy opatrunek może być założony na każdą ranę, poniżej objaśnienie poszczególnych rodzajów opatrunków.

 

Jakie są rodzaje opatrunków na rany?

W medycynie wykorzystuje się wiele różnych rodzajów opatrunków, w zależności od rodzaju rany – czy to pooperacyjnej, czy oparzeniowej – w każdym wypadku opatrunek będzie inny a różni je substancja, którą materiał jest nasączony.

Tradycyjny opatrunek z plastrem, ma wyłącznie działanie osłonowe, ale warto go stosować tylko do niewielkich uszkodzeń skóry, ponieważ może pocierając o ranę, uszkadzać ją. W niewielkim stopniu wchłania wysięk, nie posiada żadnych właściwości przyspieszających leczenie.

Opatrunek hydrowłóknisty ma silne właściwości wchłaniające płyny. Zatem jeśli mamy do czynienia z raną z dużym wysiękiem. Ten opatrunek łatwo dopasowuje się do kształtu ciała. Zaleca się je stosować do ran powierzchownych oraz do wypełniania ran głębokich. Na ranie tworzą żel hydrofilowy, który łączy się z patogenami i resztkami martwiczymi z rany.

Opatrunek alginianowy również bardzo mocno absorbuje wilgoć i pochłania wysięk zamieniając go w żel. Zaleca się go do stosowania na rany krwawiące, gdyż włókna tego opatrunku hamują krwawienie.

Opatrunek hydrożelowy na ranę także utrzymuje wilgotne środowisko w ranie, stosuje się go najczęściej do ran oparzeniowych czy odleżyn lub owrzodzeń.

Opatrunek hydrokoloidowy  także tworzy korzystne, wilgotne środowisko dla rany, nadaje się do większości ran z małym i średnim wysiękiem, najlepszy do ran oparzenowych, odleży nowych i owrzodzeń.

Opatrunek enzymatyczny  jest dedykowany do ran, które długo się goją. Jego specyfika działania polega na zmianie odczynu ph, co nasila naturalne procesy usuwania martwych tkanek, dzięki czemu rana regeneruje się.

Opatrunek na ranę ze srebrem  działa na całą ranę bakteriobójczo a także blokują dostęp bakterii i wirusów, dlatego poleca się go stosować do ran szczególnie narażonych na zakażenie. Szczególnie zaleca się je przy opatrywaniu stopy cukrzycowej czy ran odleżynowych. Opatrunek znakomicie dopasowuje się do rany.

Opatrunek siatkowy znajduje zastosowanie szczególnie do ran oparzeniowych czy też do wszelkich otarć naskórka bez oznak zakażenia. Pod ten opatrunek zazwyczaj zakłada się opatrunek żelowy, natomiast sam opatrunek siatkowy przyspiesza gojenie się rany a także przyczynia się do jej oczyszczania.  

Opatrunek piankowy jest stosowany zwłaszcza wtedy gdy rana wymaga skutecznej ochron przed urazami z zewnątrz. Stosuje się go do ran z dużym wysiękiem, dobrze dopasowuje się do nietypowego kształtu. 

Opatrunek z węglem aktywnym  zaleca się stosować do przewlekłych ran, pochłania nieprzyjemny zapach i oczyszcza rany.