pielegnacja_skory_pielegnacja_tatuazu_admed
Tatuaż dla jednych jest sztuką, symbolem czy pamiątką. Dla innych tatuaż jest czymś na co nigdy by się nie zdecydowali. Jest to temat dość kontrowersyjny, jednak tatuaże powstają, co więcej, ostatnio wręcz panuje na nie moda. Jedni preferują mały tatuaż w niewidocznym miejscu, inni tworzą na swym ciele prawdziwe, czasem kolorowe obrazy. Ważne jest aby trafić w ręce dobrego specjalisty a po zabiegu zabdać o tatuaż w należyty sposób, aby na długie lata mógł cieszyć nas swoją wyrazistością.

Gojenie się tatuażu – jak pielęgnować go właściwie?

Po pierwsze tatuaż musi się odpowiednio wygoić. Aby tak się stało musimy o niego dbać przestrzegając kilku zasad. Samo wykonanie tatuażu to spora ingerencja w skórę, ponieważ dochodzi do przerwania jej struktur. Może się zdarzyć, że w ranę wda się infekcja, na skutek czego będzie się gorzej goić. Dlatego zaraz po wykonaniu tatuażu skórę należy dokładnie odkazić za pomocą przeznaczonego do tego środka (najlepiej w sprayu). W sklepach znajdziemy specjalne mydła do tatuaży, które zawierają substancje odkażające i łagodzące. Warto je stosować, bo pomagają utrzymać świeżo podrażnioną skórę w czystości.
Na kilka tygodni (około 3) należy zrezygnować z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica. Przez jakiś czas musimy unikać basenów a także zaprzestać intensywnych treningów w trakcie których skóra mocno się poci. Dodatkowo musimy zrezygnować z opalania skóry w czasie gojenia się ran. Ważne jest aby skóra, na której powstał tatuaż była jak najczęściej odsłonięta, aby mogła oddychać.
Na ranie będą pojawiać się strupki. To całkowicie normalny proces gojenia i ważne jest aby ich nie odrywać, należy poczekać aż same odpadną. Aby to przyspieszyć można stosować dobrej jakości krem do tatuażu lub specjalne masło do tatuażu.
Jeśli cokolwiek związanego z gojeniem się rany nas zaniepokoi, od razu udajmy się do lekarza.

Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu się rany


Całkowite zagojenie rany następuje wówczas, gdy skóra w miejscu zdobienia jest całkowicie gładka i wolna od podrażnień. Przeciętny czas gojenia się rany po tatuażu to około 2-3 tygodnie od wykonania zabiegu. Jeśli skóra w miejscu tatuażu jest nadmiernie sucha, należy stosować polecane do stosowania w tym celu produkty, które zadbają o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry w miejscu tatuażu. Takie kremy często zawierają w swoim składzie łagodzący podrażnienia pantenol, Masło migdałowe, morelowe czy shea. Takie kremy często zawierają składniki działające antybakteryjnie. Stosowane systematycznie sprawią, że tatuaż na długo zachowa świeżość, ostre kontury i wyraziste kolory.

Jak już pisaliśmy, 3-4 tygodnie po wykonaniu tatuażu należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce czy solarium. Opalanie się może doprowadzić do rozmycia tatuażu. Po wygojeniu się rany, tatuaż należy zabezpieczać kremem z filtrem UVA 50+. Najlepszym czasem na wykonanie tatuażu są miesiące zimowe, gdy nasze ciało znacznie rzadziej jest narażone na promieniowanie słoneczne.