kleszcze_ochrona_admed
Kleszcze to niepozorne pajęczaki, które mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia człowieka i zwierząt domowych. Spowodowane jest to tym, że duża część kleszczy bytujących w Polsce jest nosicielami patogenów wywołujących takie choroby, jak borelioza kleszczowe zapalenie mózgu. Latem, gdy jest ciepło, dużą część dnia spędzamy na dworze, gdzie zawsze jest ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Zamiast jednak rezygnować z pobytu na łonie natury, możemy właściwie się zabezpieczyć.

Co to jest kleszcz?


Kleszcze są to maleńkie pajęczaki o czterech parach odnóg. Długość ich ciała wynosi od ułamków milimetra do 30 mm, a zazwyczaj maksymalnie 15 mm. Te spotykane w Polsce mają długość do 4 mm. W momencie pożywiania się krwią znacznie zwiększają swoje rozmiary. Kleszcz po dostaniu się na ciało człowieka, wędrując, szuka dobrego miejsca do wbicia się i ukąszenia. Najczęstsze miejsca ukąszeń przez kleszcze to pachwiny, pachy, okolice kolan oraz biustu, czyli wszystkie miejsca, gdzie skóra jest delikatna i dobrze ukrwiona. W momencie ugryzienia nie czujemy bólu, ponieważ kleszcz wpuszcza do naszego ciała substancję znieczulającą.

Gdzie żyją kleszcze?


Najwięcej kleszczy bytuje w okresie od marca do końca września. Kiedyś uważano, że kleszcze spadają na nas z drzew, co jest zupełnie nieprawdziwą tezą. Kleszcza najczęściej złapać można w trawach, zwłaszcza wysokich, co oznacza że wcale nie trzeba być w lesie, bo równie łatwo można przynieść go z własnego ogródka.

Jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza?


Aby zminimalizować ryzyko wczepienia się kleszcza zaleca się stosować preparaty mające na celu odstraszenie pasożyta. Warto sprawdzać i stosować produkty, które nie tylko są skuteczne ale pozostają nietoksyczne dla człowieka i środowiska. Warto sięgać po  preparaty na bazie naturalnych olejków eterycznych, które swoim zapachem skutecznie odstraszają owady.
Nasze ubranie także ma wpływ na to czy kleszcz nas dopadnie czy też zdołamy się przed nim uchronić. Najlepiej mieć na sobie nakrycie głowy, przewiewną bluzkę i długie spodnie a także pełne buty. Dobrze gdy ubrania są jasne, ponieważ łatwiej na nich możemy łatwo dostrzec kleszcza. Zaraz po powrocie do domu należy się rozebrać i obejrzeć dokładnie całe ciało. Ubrania należy wyprać bądź bardzo dokładnie wytrzepać.

Co robić gdy zostaniemy ukąszeni przez kleszcza?


Aby uniknąć powikłań należy jak najszybciej usunąć kleszcza z ciała za pomocą pęsety wykręcając go zdecydowanym ruchem. Jeśli mamy z tym problem, należy udać się do lekarza. Miejsce ukąszenia należy odkazić i obserwować czy rana dobrze się goi i czy nie pojawia się rumień.