cebula-artykul-Admed

Cebula jest jednym z najstarszych warzyw, znanym od tysięcy lat.


Obok walorów smakowych, ma ona również cenne właściwości lecznicze.
Cebula była ważnym elementem stosowanym w medycynie ludowej, dziś również po nią sięgamy nie tylko w kuchni.

Czy cebula jest dla Nas zdrowa?

Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza licznym składnikom odżywczym. Jest ona źródłem siarki, cynku, magnezu, fluoru, kwasu foliowego, żelaza, potasu, wapnia, krzemu, witamin z grupy B, C, K, E, A oraz błonnika pokarmowego.

Należy również pamiętać o antyoksydantach. Znamy różne odmiany cebul – najpopularniejszą z nich jest cebula o złotożółtym odcieniu, cebula czerwona, cebula biała (czosnkowa) oraz szalotkę. Pomimo koloru to cebula czerwona, jest najdelikatniejsza w smaku. Jasne odmiany cebul mają najwięcej związków siarki, a tym samym ostrzejszy smak i zapach. Odmiana zwyczajna i czerwona są z kolei najbogatsze w składniki odżywcze.  Do niedawna jeszcze cebula była stosowana do zwalczania szkorbutu, leczenia ran, oparzeń oraz odmrożeń.

Cebula - środek na przeziębienie

Syrop z cebuli, czyli mieszanka cebuli i miodu z dodatkiem imbiru to skuteczna pomoc w zwalczaniu kaszlu. Cebula jest naturalnym antybiotykiem. Ma liczne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu wzmacnia odporność i pomaga oczyścić drogi oddechowe. Spożywanie cebuli przez kobiety w okresie menopauzy zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę oraz pomaga wzmocnić kości. Dzięki właściwościom cebuli możemy obniżyć poziom złego cholesterolu , tym samym zadbać o właściwy poziom cholesterolu dobrego.
Dodatkowo cebula chroni nas przed zakrzepami oraz miażdżycą, jak i niektórymi chorobami serca czy ryzykiem zawału serca (obniża ciśnienie).
Cebula stosowana jest także jako środek na zaparcia, przy zwalczaniu trądziku, czy środek zmniejszający opuchliznę po użądleniu owadów.

Cebula dzięki zawartości antyoksydantów, głównie kwercetyny, ma zastosowanie w profilaktyce antynowotworowej , pozwala zwalczać wolne rodniki w organizmie żywym, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku nowotworów piersi, żołądka czy jelit i przełyku. Cebula obniża poziom glukozy we krwi. Jest warzywem niskokalorycznym , choć nieco pobudza apetyt. Żucie cebuli pomaga w zwalczaniu bakterii w jamie ustnej i chroni nas przed próchnicą. Cebula na szumy w uszach oraz ból ucha - wystarczy podać do ucha kilka kropel czystego soku z cebuli.

Wykorzystanie w diecie , oraz przeciwwskazania


Najlepszą metodą spożywania cebuli jest jej spożywanie na surowo, jako dodatek do kanapek czy sałatek. Jej obróbka termiczna sprawia, że właściwości zdrowotne są nieco mniejsze, ale nadal bardzo cenne.

Warto pamiętać, że cebula ma również przeciwwskazania.
Do listy przeciwwskazań wpisuje się choroby wątroby, choroby nerek, woreczka żółciowego czy niewydolność serca. Może ona także powodować wzdęcia, przelewanie się w jelitach czy wywoływać biegunkę dlatego też osoby z wrażliwym jelitem muszą mieć to na uwadze.
Jeśli zatem chorujesz przewlekle i nie jesteś pewien, czy cebula Tobie nie zaszkodzi, skonsultuj się ze swoim lekarzem POZ lub dietetykiem.