oktenidyna_ospa_admed

Pacjenci chorujący na ospę wietrzną powinni być leczeni objawowo i izolowani w środowisku domowym. W cięższych przypadkach zaleca się leżenie w łóżku, z tym zastrzeżeniem, że chorego nie wolno przegrzewać , gdyż pot dodatkowo zwiększa uczucie świądu. Chorym można podawać leki przeciwgorączkowe i przeciwświądowe , zaleca się także przyjmowanie preparatów witamin z grupyB . W przypadku pacjentów z obniżoną odpornością można tak że wdrożyć leczenie przeciwwirusowe (n p. acyklowir) lub swoistą immunoglobuliną ludzką. Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania powikłania w postaci bakteryjnego nadkażenia wykwitów ospy, w przebiegu choroby szczególnie istotna staje się kwestia dbałości o skórę. Najpopularniejszą metodą jest zasuszanie wysięku przy pomocy zawiesin i papek na bazie tlenku cynku . Warto jednak zaznaczyć , że preparaty te nie niwelują skolonizowanych bakterii w nadkażonych wykwitach, stąd ich zastosowanie jest mocno ograniczone.

Stosowanie preparatów przeciwświądowych (miejscowo, np. logiony przeciwświądowe,polidokanol, mentolw niskim stężeniu) oraz spirytusowychroztworów na bazie gencjany ma swoje poważne ograniczenie – wykazują onedziałanie tylko objawowe, krótkotrwałe,nie zwalczają infekcji miejscowej, zarównowirusowej, jak i bakteryjnej. Ponadto wysuszająskórę wokół strupków, coprowadzi do dodatkowych podrażnień. Brudzątakże trwale skórę i ubrania. Nowoczesne,kompleksowe leczenie objawoweospy możnaprzeprowadzić przypomocy preparatów na bazie octenidyny.Pierwsze pojawiającesię strupkioraz rozdrapane strupybakteriologicznieoczyszcza np. żeloctenidynowy(Octeniseptzel), który eliminuje bakterie,wirusy i grzyby chorobotwórcze, madziałanie znieczulające i przyspiesza gojenie.

W przypadku pojawienia się ranekznadkażonych strupków, należyzastosować lek Octenisept. Warto pamiętać,by w leczeniu nadkażeń pęcherzyków ospy miejscowo nie stosowaćmaści antybiotykowych.

HIGIENA

Ospa wietrzna jest choroba zakaźna,z która wiążesię wiele społecznych mitów.Jeden z nich mówi, ze chory w czasiechoroby nie powinien się myc. Rolapediatry jest uświadomienie rodziców,jak ważna, z punktu widzenia zagrożenia wtórnym zakażeniem skóry, jest właśnie higiena. Skórę trzeba myc, jednak nie zaleca się zwykłych mydeł i żeli – na rynkuobecne są delikatne dla skóry preparatydo mycia, które maja dodatkowo właściwości odkażające. Szczególnie zalecanejest użycie delikatnego dla skóryi skutecznego wobec mikroorganizmów

Octenisanu w postaci płynu. Co ważne – skóry chorego nie myjemy gąbka, ani rękawica, nie osuszamy tez poprzez pocieranie ręcznikiem. Należy osuszać ja delikatnie, tak aby uniknąć zerwania strupów. W zaleceniach lekarskich wymienić należy ponadto: noszenie przewiewnej odzieży, częste zmiany pościeli, wietrzenie pomieszczeń.

ospa – miejscowe leczenie wspomagające

zalecane postępowanie
mycie ciał i skóry głowy octenisan® emulsja myjąca
strupki

 

octenisept® spray: skutecznie działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie

+

octenisept® żel:niweluje świąd, redukuje ból, przyspiesza gojenie, zapobiega powstawaniu blizn