trawa_pszeniczna_młoda_pszenica_admed

Trawa pszeniczna należy do darów natury, z których można uzyskać bardzo wiele korzyści zdrowotnych. Ze względu na swoje właściwości, zainteresowanie nią ciągle wzrasta. Fani zdrowego stylu życia wykorzystują trawę pszeniczną w komponowaniu swoich codziennych posiłków. Czym jest trawa pszeniczna i jakie ma działanie na organizm człowieka?


Czym jest trawa pszeniczna?

 

Trawa pszeniczna to świeżo wykiełkowane listki pszenicy zwyczajnej. Nie zawiera ona glutenu, ponieważ składa się z samych liści (gluten jest zawarty w ziarnach zbóż). Służy ona jako odżywczy pokarm, można przygotować z niej napój a także spożywać w formie suplementu.

 

Jakie działanie na organizm człowieka ma trawa pszeniczna?

 

Trawa pszeniczna jest niezwykle bogata w chlorofil (aż 70%), którego działanie przeciwzapalne jest szeroko znane. Chlorofil pomaga oczyszczać organizm z toksyn, wspomaga pracę wątroby, a także działa silnie wzmacniająco na układ krwionośny – oczyszczając krew, przywraca równowagę całego organizmu. Ponadto trawa pszeniczna zawiera szereg aminokwasów, witamin i składników mineralnych – jest ich aż 90 podczas gdy w organizmie człowieka występują 102 minerały, zatem można powiedzieć, że dostarcza niemal komplet potrzebnych substancji, w tym witaminy A, E, C, witaminy z grupy B, wapń, fosfor, żelazo, magnez czy potas. Trawa pszeniczna zawiera także bardzo ważne enzymy, jak na przykład indol, mający działanie protekcyjne przed nowotworami, czy enzym katalazy chroniący komórki przed uszkodzeniami. Spożywanie trawy pszenicznej odtruwa ciało z organizmów patogennych i dotlenia krew, w który bogaty jest chlorofil.

Reasumując, trawa pszeniczna jest pomocna między innymi w następujących sytuacjach:

 

  • W leczeniu anemii, stanów zapalnych, wzmacniania wątroby;
  • Leczy wrzody i hemoroidy;
  • Oczyszcza krew i dotlenia ją, zwiększa liczbę czerwonych krwinek;
  • Pomaga zapobiegać chorobom nowotworowym;
  • Pomaga oczyścić skórę;
  • Wspomaga układ odpornościowy;
  • Obniża wysoki cholesterol;
  • Niweluje zaparcia;
  • Reguluje poziom cukru we krwi;
  • Ma działanie odmładzające – jej zażywanie potrafi odwrócić niektóre procesy starzenia się ciała, jak na przykład siwienie włosów – według medycyny chińskiej siwe włosy oznaczają osłabioną krew i nerki, na które trawa pszeniczna ma zbawienny wpływ. Dzięki temu siwienie może ulec spowolnieniu a nawet zatrzymaniu.
  • Poprawia trawienie i ma korzystne działanie na metabolizm.


W jakiej formie występuje trawa pszeniczna?

 

W sklepach ze zdrową żywnością można kupić trawę pszeniczną pod różnymi postaciami. W zależności od preferencji można wybrać taką, która nam najbardziej odpowiada. Trawa pszeniczna występuje w postaci proszku, uzyskiwanego poprzez zasuszenie i zmielenie liście młodej pszenicy. Jest to jedna z najczęściej kupowanych postaci, ponieważ można ją dodać do wielu dań i napojów i spożywać niejako, przy okazji. Idealnie sprawdza się na przykład jako dodatek do warzywno owocowego smoothie. Kolejną formą są kapsułki, zwierające młodą pszenicę lub olej z jej kiełków. Najbardziej przyswajalna postać młodej pszenicy to świeżo wyciśnięty sok.  Wówczas zaleca się picie go na czczo, około 30ml dla osób zdrowych natomiast około 90 ml dla osób zmagających się z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi jak cukrzyca, choroba Parkinsona, nadciśnienie, miażdżyca czy nowotwory.

 

Czy trawę pszeniczną można hodować w domu?

 

Jeśli zdecydujemy się na picie soku z młodej pszenicy, najlepszym sposobem jest wyhodowanie sobie jej w domu. Uprawa jest niezwykle prosta i na pewno każdy jest w stanie ją wyhodować. W sklepach ze zdrową żywnością można kupić nasiona, które wysiewamy w pojemnikach zgodnie z instrukcją lub informacjami znalezionymi w Google, na gotową trawę przyjdzie nam poczekać zaledwie około 10 dni. Świeżo ściętą wyciskamy w wyciskarce wolnoobrotowej dostarczając sobie dzienną dawkę witamin.