zapalenie_przydatkow_jajniki_ginekolog_admed

Zapalenie przydatków, czyli narządów miednicy mniejszej, do której należą jajniki i jajowody, objawia się najczęściej silnym bólem brzucha, któremu towarzyszą gorączka i upławy. Często przypadłość ta jest ignorowana przez kobiety, które często mylą ból w podbrzuszu z zatruciem pokarmowym. Niestety ból w tym wypadku narasta, jak więc postępować w przypadku zapalenia przydatków?

 

Czym jest zapalenie przydatków?

Same objawy zapalenia przydatków są oznaką toczącego się wewnątrz organizmu stanu zapalnego. Jajniki i jajowody to bardzo ważne narządy układu rozrodczego, zatem tego typu objawy są dosyć poważne. Czasami kobieta odczuwa tak silne bóle, że jest zmuszona niezwłocznie udać się do szpitala. Na początku stanem zapalnym zazwyczaj jest objęty jajowód, z którego infekcja, z racji bliskości położenia, szybko przenosi się na jajniki. Na zapalenie przydatków najczęściej zapadają młode kobiety z przedziału wiekowego 15-30 lat, głównie aktywne seksualnie i często zmieniające partnerów. Choroba rzadko występuje u dziewczynek przed okresem dojrzewania oraz u kobiet po menopauzie. Najczęstsze objawy to ból w podbrzuszu, gorączka, upławy, wymioty, biegunka lub zaparcia.

 

Co jest przyczyną zapalenia przydatków?

Zapalenie przydatków to choroba o podłożu bakteryjnym, wywołują ją najczęściej beztlenowce, E. coli, chlamydia, gronkowce, paciorkowce a także dwoinka rzeżączki. Do leczenia zapalenia przydatków stosuje się więc antybiotykoterapię. W 90% przypadków do zakażenia bakterią dochodzi w trakcie miesiączki. Pozostałe przypadki zakażeń obejmują zakażenie przy poronieniu, przy porodzie oraz po zabiegach wewnątrzmacicznych.

 

Leczenie zapalenia przydatków

W trakcie wizyty ginekologicznej, na którą należy się jak najszybciej umówić, przeprowadza się badanie USG, które często ukazuje powiększenie jajników, charakterystyczne dla zapalenia przydatków. Lekarz pobiera także wymaz z szyjki macicy w celu wykonania badania mikrobiologicznego. Wynik pozwala określić z jaką bakterią mamy do czynienia i dobrać właściwe leczenie. W przypadku zapalenia przydatków bardzo ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie właściwego leczenia, co może zapobiec ewentualnym powikłaniom. Poza antybiotykiem stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przepisane przez lekarza. Zapalenie przydatków jest choroba nawrotową, infekcja może się powtórzyć w wyniku przewiania czy osłabienia odporności, zwłaszcza gdy ma to miejsce w okresie około miesiączkowym.

 

Możliwe powikłania po zapaleniu przydatków

 

Niestety czasem zdarza się, że zapalenie przydatków kończy się powikłaniami, najczęściej dochodzi do tego w przypadku przewlekłego, nieleczonego zapalenia przydatków. Do najczęściej występujących powikłań należą:

  • Nawracające zapalenie przydatków
  • Ciąża pozamaciczna
  • Ropień na jajniku lub jajowodzie
  • Zrosty na jajowodach
  • Zapalenie otrzewnej
  • Niepłodność