Zakażenie rany – jak o nią dbać, aby zapobiec infekcji?
Zakażenie rany – jak o nią dbać, aby zapobiec infekcji?
Validate your login
Strona sklepu AdMed Medical Partner s.c. NIP: 618-21-29-121 zawiera również produkty wyrobów medycznych przeznaczonych tylko dla profesjonalistów. Czy w momencie zakupu wyrobów medycznych potwierdzasz, że jesteś profesjonalistą z branży medycznej lub farmaceutycznej?
Potwierdzam
Rana na ciele tworzy się poprzez rozerwanie ciągłości tkanek skórnych. Od chwili powstania w wyniku najróżniejszych czynników: upadków, skaleczeń czy poparzeń, każda rana powoduje upływ krwi i narażona jest na zakażenie poprzez kontakt z bakteriami i zanieczyszczeniami. Infekcja nieleczonej rany to stan zapalny mogący nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne i rozprzestrzenić się nawet na cały organizm, w wielu przypadkach zagrażające życiu.
Przyczyny powstawania zakażeń ran
Zainfekowanie rany najczęściej obejmuje tylko samo skaleczenie i jego bliskie rejony i zwykle ustępuje po wdrożeniu właściwego leczenia. Zaniedbana rana znacznie wolniej ulega gojeniu i hamuje powrót do formy. Do jej zakażenia przede wszystkim dochodzi z winy drobnoustrojów bytujących na przedmiocie (np. na igle czy nożu), który spowodował powstanie przerwania ciągłości skóry. Powodem wystąpienia infekcji jest też często kontakt z patogenami żyjącymi w wodzie, glebie lub powietrzu, które towarzyszą upadkom czy uderzeniom. Niekiedy przyczyną zainfekowania rany są naturalnie znajdujące się na ludzkiej skórze drobnoustroje jak gronkowce czy paciorkowce.
Jakie czynniki przyspieszają powstanie zakażenia i jakie są powikłania?
Niezależnie od rodzaju rany, niezbędnym jest przestrzeganie określonych procedur ich pielęgnacji i opatrywania. Ryzyko powstania stanu zapalnego powoduje nie tylko brak zachowania odpowiedniej higieny rany, ale też dotykanie jej niedostatecznie zdezynfekowanymi i umytymi dłońmi i niezastosowanie jałowych opatrunków. Poważne zakażenie rany może nieść ze sobą ciężkie powikłania:
Ropienie – rany ropne posiadają charakterystyczne poszarpane brzegi i powstają w wyniku zanieczyszczenia fragmentami odzieży, ziemią, piaskiem lub błotem. Są przez to o wiele bardziej podatne na infekcje gdyż mają wtedy najdogodniejsze uwarunkowanie do rozwoju bakterii ropnych lub gnilnych. Ten typ stanu zapalnego objawia się uczuciem pulsowania i pieczenia, zwiększonym bólem, występowaniem wydzieliny ropnej i zaczerwienieniem rantów. Ropień znacznie wyhamowuje gojenie rany i może sprawić, że infekcja rozprzestrzeni się w całym organizmie człowieka.
Zgorzel gazowa – jest jednym z najpoważniejszych typów zakażeń, które wywołują bakterie gnilne bytujące w wodzie, ściekach czy ziemi. Laseczki zgorzeli gazowej powodują uczucie napięcia i silny ból w ranie, obrzęk skóry wokół rany, wypływanie charakterystycznej wydzieliny przypominającą posokę, nieprzyjemny zapach i osobliwe trzeszczenie wydobywający się z rany spowodowane gazami gnilnymi w tkankach. Infekcja rozwija się w ciągu kilku godzin od zranienia i szybko pogarsza stan ogólny rannego wywołując zamroczenie i zaniżając temperaturę ciała, co wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Szczególnie podatne na proces gnicia są zmiażdżone mięśnie.
Wścieklizna – najczęściej jest konsekwencją ran kąsanych stworzonych przez zwierzę cierpiące na wściekliznę. Po ugryzieniu, jeśli jest to możliwe, należy poddać chore zwierzę obserwacji i zapobiegawczo zastosować szczepionkę przeciw wściekliźnie. Jest ta bardzo istotne, ponieważ zakażenie może wystąpić nawet po drobnym uszkodzeniu skóry i kontakcie ze śliną zainfekowanego zwierzęcia.
Tężec – ten rodzaj stanu zapalnego najczęściej tworzy się poprzez kontakt skaleczenia z ziemią lub piaskiem. Objawiają się podobnie do zakażeń ropnych i wymagają zbadania przez specjalistę w szpitalu ponieważ trudno zdiagnozować czy doszło właśnie do zakażenia tężcem. Dlatego każda poważna rana utworzona na powietrzu nie powinna być bagatelizowana i traktowana zapobiegawczo. Wymaga ona opatrzenia przez chirurga oraz zastosowania surowicy przeciwtężcowej.
Odleżyny – powstają one w wyniku długotrwałego unieruchomienia i nieodpowiednio pielęgnowane wywołują zakażenia spowodowane przez gronkowce i paciorkowce ludzkie. W rejonie odleżyny odbywa się najczęściej rozległy i wielokierunkowy stan zapalny z nieznaczną ropną wydzieliną. Powstająca martwica wywołuje trudne do wygojenia owrzodzenia, które łatwo i szybko ulegają infekcji. Niezwykle ważne jest w tym przypadku przemywanie ran czystą wodą lub płynem do przemywania i oczyszczania ran, zawierającym składniki eliminujące powstawaniem zakażeń i wspierające gojenie ran.
Jak rozpoznać zakażenie rany?
Zakażona rana bardzo często zmienia wygląd i powstanie stanu zapalnego wywołuje niepokojące objawy:
ocieplenie rany spowodowane przez podwyższenie temperatury w jej okolicach,
nasilony ból, zwłaszcza przy próbach ucisku lub dotyku rany, oraz pulsowanie,
zwiększający się z każdym dniem obrzęk lub tkliwa opuchlizna,
zaczerwienienie i pieczenie,
zmiany kolorów, połyskliwość czy szklistość rany świadczące o skolonizowaniu bakterii na jej powierzchni,
wydobywanie się z rany wydzieliny zabarwionej krwią lub ropnej substancji, której na ogół towarzyszy przykry zapach (najczęściej wywoływane przez bakterie beztlenowe),
powiększone węzły chłonne, stan podgorączkowy (oznacza to wystąpienie zakażenia ogólnoustrojowego).
Jak opatrzyć ranę, aby zapobiec jej zakażeniu?
Zainfekowanie bakteryjne lub wirusowe rany znacznie wydłuża proces jej gojenia i zaburza wytworzenie strupa, a następnie blizny, co może spowodować szereg nieprawidłowości zdrowotnych. W zależności od stopnia, typu i rozwoju zakażenia stosuje się różne procedury leczenia.
Jednakże w pierwszej kolejności należy podjąć właściwe strategie profilaktyczne i zachować najwyższy stopień higieny rany.
1. Przed dotknięciem rany konieczne jest właściwe umycie rąk wodą z mydłem, która usuwa drobnoustroje występujące na skórze i które mogą wtargnąć do łożyska rany i spowodować infekcję. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy odkazić ręce preparatem antybakteryjnym lub po prostu przemyć dłonie wodą mineralną.
2. Następnie konieczne jest oczyszczenie i odkażenie rany, głównie przy pomocy zwykłej wody lub środka antyseptycznego, które wypłuczą z niej pozostałości zniszczonych tkanek, brud czy drobinki piasku i inne ciała obce.
3. Kolejno należy zabezpieczyć ranę odpowiednio dobranym opatrunkiem. Pierwszym wyborem, zwłaszcza w kryzysowej sytuacji, powinno być przyłożenie do rany sterylnej gazy, którą należy przymocować przylepcem, bandażem kohezyjnym lub też nałożyć na nią elastyczną siatkę opatrunkową w kształcie rękawa o różnych szerokościach. Jeśli pochodzenie rany jest nam znane powinno się zastosować opatrunki specjalistyczne jak np. opatrunek hydrożelowy na oparzenia lub opatrunek z wkładem chłonnym przy zranieniach z wysiękiem. 4. Jeśli uraz jest bardzo poważny, a rana rozległa i głęboka (np. poparzenia trzeciego stopnia i wyższe, rany szarpane lub kłute, mocno krwawiące) trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza lub udać się do szpitala. Aby zapobiec zakażeniu, takie rany mogą wymagać interwencji chirurgicznej i założenia szwów, zatamowania krwotoku lub usunięcia z rany dużego ciała obcego.
Validate your login