Opatrunek hydrożelowy,  - jego właściwości, zalety i zastosowanie

Opatrunki hydrożelowe to przezroczyste żelowe plastry o galaretowatej strukturze, zawierające ponad 90% wody.

To jednorazowe opatrunki stosowane na rany suche jak i sączace się , dlategoteż znajdują zastosowanie w przypadku obrzęków, stłuczeń, owrzodzeń, otarć, oparzeń oraz odparzeń.


Występują one w postaci płatów-plastrów oraz żeli aplikowanych na gazy. Ich skład to naturalne i syntetyczne polimery oraz ponad 90% wody.

Struktura syntetycznego polimeru jest usieciowana przy pomocy wiązki elektronowej. Dzięki temu opatrunek jest bardzo wytrzymały i elastyczny,
a jego miękka struktura jest przyjemna dla skóry i nie przeszkadza. Opatrunek hydrożelowy może być zastosowany w ruchomych miejscach takich jak dłonie czy stawy.
Dzięki temu, że jest on przezroczysty, możemy obserwować proces gojenia się rany, bez konieczności jego odrywania. Zmiana opatrunku jest bezbolesna, gdyż nie przykleja się on do rany.
Zalety opatrunków hydrożelowych:
- utrzymują wilgotne środowisko rany, przez co przyspieszaja proces gojenia się rany
- hamują rozwój patogenów zmniejszając ryzyko zakażenia rany,
- są przepuszczalne dla roztworów, co umożliwia aplikację na nie leków
- absorbują wydzieline z ran otwartch,
- stymulują proces oczyszczania rany,
- wspomagają proces migracji krwi i składników odżywczych do łożyska rany, zapobiegając powstawaniu tkanki martwiczej,
- nie powodują odczynów alergicznych.


Opatrunki hydrożelowe zalecane są do zabezpieczania różnego rodzaju ran, otarć, skaleczeń i oparzeń, w miejscach szczególnie trudnych, takich jak łokcie czy kolana, dłonie.


Zastosowanie opatrunków hydrożelowych , czyli kiedy możena je stosować - używać :
- przy oparzeniach, przynosi ulgę, zmniejsza ból towarzyszący oparzeniu oraz zmniejsza ryzyko powstania i rozwoju zakażenia;
- przy owrzodzeniach , gdyż nawilża ranę, zmniejsza ryzyko jej wysuszenia, przyspiesza regenerację naskórka, gojenie oraz oczyszczanie się rany;
- przy odleżynach, gdyż nawilża ranę, zmniejsza ryzyko jej wysuszenia, przyspiesza regenerację naskórka, gojenie oraz oczyszczanie się rany;
- przy otarciach, obrzękach i trudno gojących się ranach — przyspieszając ich proces gojenia, zmniejszając ryzyko zakażenia.


Opatrunek żelowy w sprayu



Podstawową i główną zaletą opatrunku w sprayu jest możliwość jego bezdotykowego nakładania - aplikacji, co znacznie zmniejsza ryzyko zainfekowania rany.
Żel hydrokoloidowy, który dopasowany będzie do rany, wytworza wokół niej wilgotne środowisko przyspieszając proces gojenia.
Taki opatrunek żelowy nie przywiera do rany, co gwarantuje jego bezbolesną zmianę. Nie przepuszcza wody i chroni ranę przed zanieczyszczeniami i środowiskiem zewnętrznym.
Zastosowanie opatrunków hydrożelowych, żelowych przynosi szereg korzyści, w porównaniu do opatrunków tradycyjnych .