Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego
Od lekarza weterynarii wymaga się przede wszystkim fachowej wiedzy medycznej, a także profesjonalnie wyposażonego gabinetu. Ma bowiem to umożliwić prowadzenie dobrej praktyki. Oczewistym jest że lekarz weterynarii, tak samo jak lekarz medycyny, musi wykazywać się ogromną odpowiedzialnością wobec podejmowanych przez siebie działań. Obowiązkowo musi nabyć obszerną wiedzę z wybranej przez siebie specjalizacji. Ma to na celu prawidłowe i skuteczne leczenie zwierząt. Należy również pamiętać, że drugą istotną kwestią, która ma wpływ na jakość usług lekarza weterynarii jest odpowiedni sprzęt.

Podstawowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego jest regulowane przez rozporządzenie ministerialne z 16 sierpnia 2004 roku w trybie art. 7 ust. 2 o zakładach leczniczych dla zwierząt z 18 grudnia 2003 roku. Poniżej przedstawiamy jakie jest niezbędne wyposażenie gabinetu weterynaryjnego, a także jaki sprzęt należy posiadać, by móc otworzyć i prowadzić własną lecznicę.

Podstawowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego
Zgodnie z rozporządzeniem, w gabinecie weterynaryjnym powinny się znaleźć:
● sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych, artykułów sanitarnych, sprzętu jednorazowego użytku i innych produktów medycznych, zgodnie z wymaganiami określonymi przez producenta lub wynikającymi z ich właściwości,
stół zabiegowy weterynaryjny, dostosowany wielkością do rodzaju i zakresu świadczonych usług, wykonany z trwałego materiału, który łatw się zmywa i jest odporny na działanie środków dezynfekcyjnych,

Jeśli usługi są wykonywane przy użyciu narzędzi chirurgicznych lub sprzętu weterynaryjnego wielokrotnego użytku, pomieszczenie należy wyposażyć w autoklaw lub sterylizator na suche powietrze. Jeżeli lekarz weterynarii wykonuje również zabiegi w znieczuleniu ogólnym, wymagane jest, aby gabinet wyposażony był także w sprzęt do dożylnego podawania leków oraz źródło światła bezcieniowego. Zdarza się również że lekarz weterynarii świadczy usługi poza gabinetem, powinien się doposażyć w przenośny sprzęt, pojemniki które zapewnią sterylność przenoszonych urządzeń, a także akcesoria do przechowywania w czasie transportu produktów leczniczych, artykułów sanitarnych, jednorazowego sprzętu i innych produktów medycznych, zgodnie z wymogami producenta lub wynikającymi z indywidualnych właściwości tych produktów.

Dodatkowe wyposażenie
Szpitale i kliniki dla zwierząt powinny być wyposażone w niezbędny, najwyższej jakości sprzęt. Chcąc zapenić lepszy standard i zakres usług oferowanych przez klinikę, należy zainwestować w większą ilość urządzeń specjalistycznych. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęt, którego używa lekarz w klinice dla zwierząt jest wysokiej jakości. W odpowiednich rękach tylko takie narzędzia gwarantują bezpieczeństwo pacjentom. Maleje w ten sposób także ryzyko niepowodzenia danego zabiegu.
Poza podstawowym wyposażeniem gabinetu weterynaryjnego, dobrze zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, które - nie jest uregulowane prawnie - nie mniej jest potrzebne do tego, by gabinet funkcjonował sprawnie oraz aby można było świadczyć w nim dodatkowe usługi.

Gabinet oczywiście należy również wyposażyć w meble dla właścicieli zwierząt, którzy oczekują na odbiór pupila lub wizytę. Rozporządzenie ministerialne reguluje również warunki dla pomieszczeń wchodzących w skład gabinetu weterynaryjnego, z nimi również należy się zapoznać przed urządzeniem wnętrza lecznicy. Istnieje także szereg akcesoriów, które powinny znaleźć się w gabinecie weterynaryjnym. Między innymi wliczają się w to narzędzia groomerskie: ostrza, maszynki, nożyce, klatki dla zwierząt, kołnierze ochronne, a także materiały opatrunkowe w różnych wymiarach.

Ogromne znaczenie ma też odpowiednio wyposażona sala operacyjna, gdzie powinny znaleźć się także urządzenia do diagnostyki oraz sprzęt do sytuacji kryzysowych (respirator i koncentrator tlenu).

Dodatkowym wyposażeniem gabinetu są również: sprzęt chirurgiczno-ortopedyczny, elektronarzędzia, stetoskopy, otoskopy i ciśnieniomierze, waga kontrolna dla zwierząt, narzędzia i aparatura anestezjologiczna, urządzenia monitorujące funkcje życiowe, np. pulsoksymetr oraz przyrządy do dezynfekcji.

Tak kompleksowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego jest niezbędne, aby lekarz mógł wykonywać swoje obowiązki i otoczyć pacjenta należytą opieką. Bez odpowiedniego zestawu aparatury medycznej nie możliwym będzie ratowanie życia, a także zdrowia zwierząt. Wyjątkiem będzie sytuacja gdy zwierzę ma tylko powierzchowne obrażenia lub nie ma konieczności podjęcia czynności ambulatoryjnych.