Jeden test na Covid oraz grypę?
COVID-19 oraz grypa mają bardzo zbliżone objawy, dlatego jeśli źle się czujesz, określenie jaka to infekcja, może być trudne. Aby zastosować odpowiednie leczenie niezbędne jest sprecyzowanie jaki to rodzaj infekcji. W takim razie jak rozróżnić zakażenie koranawirusem SARS-CoV-2 oraz wirusem grypy?


Zbliżone objawy

Grypa oraz COVID-19 są wywoływane przez dwa zupełnie inne wirusy. Charakteryzują się jednak zbliżonymi objawami. Pacjenci niestety nie zawsze sami potrafią rozróżnić czy zmagają się ze zwykłym przeziębieniem, wirusem grypy czy koronawirusem. Szczególnie rozróżnienie grypy oraz Covid-19 jest ogromnym problemem. Obie infekcje czyli grypa oraz COVID-19 to choroby zakaźne układu oddechowego.


Objawy COVID-19 oraz grypy

  • ból głowy,
  • ból gardła,
  • gorączka,
  • kaszel,
  • bóle mięśniowe,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Każdy pacjent z inną intensywnością odczuwa poszczególne objawy. Na zakażenia narażeni są wszyscy niezależnie od wieku czy płci itd. Oba wirusy przenoszone są drogą kropelkową, natomiast można określić grupy osób, które są bardziej narażone na zakażenia. Do wspomnianej grupy podwyższonego ryzyka należą osoby starsze powyżej 65 lat, zmagające się z chorobami współistniejącymi oraz otyłością. Zarówno przy zakażeniach SRAS-CoV-2 oraz wirusem grypy istnieje bardzo duże ryzyko groźnych dla naszego organizmu powikłań. Nieodpowiednio dobrane leczenie może prowadzić do rozwoju zapalenia płuc, a w kolejnym etapie nawet do niewydolności oddechowej czy sepsy, która już z całą pewnością bezpośrednio zagraża zarówno zdrowiu, jak i życiu pacjenta.



Różnice między grypą, a koronawirusem

Jak już ustaliliśmy wiele objawów jest wspólnych dla obu wirusów jednak należy pamiętać, że to nie jest to samo schorzenie. Podczas grypy zazwyczaj odczuwamy wszystkie objawy w pełnym jej spektrum, a mianowicie:

  • ogólne osłabienie,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • ból gardła czy zatkany nos.

Symptomy charakterystyczne dla COVID-19:

  • utrata węchu i/lub smaku,
  • silne zmęczenie.

Dolegliwości po przebytym COVID-19 często utrzymują się nawet do kilku miesięcy po ozdrowieniu. Utrata węchu tzw. anosmia czy utrata smaku są wciąż jednym z najważniejszych przyczyn pozytywnego wyniku testu na COVID-19, więc jest to bardzo istotny objaw, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chodzi o grypy obserwuje się zdecydowanie krótszy okres inkubacji, mianowicie ok. 3 dni, a przy SARS-CoV-2 jto zazwyczaj 5‒7 dni (z wyjątkiem wariantu Omikron tu rozwija się w 1‒3 dni). Różnice można zaobserwować w kontekście intensywności rozwoju choroby, ponieważ grypa zaczyna się nagle i jej początek jest gwałtowny. Natomiast w przypadku COVID-19 pierwsze objawy są mniej nasilone, a stan zdrowia oraz samopoczucie chorego pogarsza się z czasem. Znaczącą różnica między wspomnianymi chorobami jest jest śmiertelność, która w przypadku COVID-19 jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku grypy.


COVID-19 czy grypa?

Skutecznym sposobem na określenie przyczyny infekcji są badania. Dedykowane testy combo pozwalają określić, czy u danego pacjenta mówimy o zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 czy wirusem grypy. Można mieć także obie choroby w jednym czasie. Szybkie testy antygenowe dają możliwość na podstawie wymazu pobranego z nosa czy nosogardła określić rodzaj patogenu, który wywołuje objawy. Jeśli czujesz się źle, niezależnie czy z powodu przeziębienia czy grypa lub COVID-19, niezależnie czy jesteś zaszczepiony, należy wykonać test. Rozpoznanie grypy oraz COVID-19, gdy wirusy grypy , a także SARS-CoV-2 krążą w obecnym czasie, można rozróżnić jedynie na podstawie testów. Można również zidentyfikować połączenie infekcji SARS-CoV-2 i wirusa grypy. Specjaliści polecają wykonywanie testów u pacjentów ambulatoryjnych, którzy cierpią na ostrą chorobą układu oddechowego.


Dlaczego trzeba zrobić test?

Test jest bardzo wygodnym oraz prostym sposobem, który pozwala rozróżnić obie choroby. Jedno badanie, dzięki któremu już po 15 minutach możemy uzyskać informację, co wywołało chorobę. To bardzo bezpieczna metoda diagnostyczna, którą można wykonywać także u dzieci. Takie badanie można przeprowadzać nawet do 12 dni od czasu wystąpienia pierwszych objawów choroby, natomiast test daje rzetelny oraz wiarygodny wynik.


Interpretacja wyniku testu tzw. combo?

Mechanizm działania takiego testu, daje możliwość wykrycia jakościowego antygenu białka nukleokapsydu wirusa SARS-CoV-2, a także antygenu wirusa grypy ‒ typu A i B. Wynik testu potwierdza zachorowanie na COVID-19 i/lub grypę typu A lub B. W przypadku negatywnego wyniku testu niestety nie można jednoznacznie wykluczyć możliwości zakażenia koronawirusem. Jeśli u pacjenta zauważono objawy charakterystyczne dla tego wirusa, lekarz prawdopodobnie zleci wykonanie testu PCR, który już jest jednoznacznie potwierdzi albo wykluczy zakażenie koronawirusem.