Woskowina uszna

Woskowina jest wytwarzana przez gruczoły w przewodzie słuchowym. Chociaż naukowcy nadal nie są do końca pewni, dlaczego mamy woskowinę uszną, zatrzymuje ona kurz i inne małe cząsteczki, zapobiegając ich przedostawaniu się do błony bębenkowej i jej uszkodzeniu lub zakażeniu.

 

Zwykle woskowina wysycha i wypada z ucha wraz z uwięzionym kurzem lub zanieczyszczeniami. Każdy wytwarza woskowinę uszną, ale jej ilość i rodzaj są uwarunkowane genetycznie, podobnie jak kolor włosów czy wzrost. Mniejsze lub dziwnie ukształtowane przewody słuchowe mogą utrudniać wydostawanie się woskowiny wytwarzanej naturalnie przez nasze uszy. Może to prowadzić do uderzeń woskowiny. Jest to nagromadzenie woskowiny.

Objawy nagromadzenia woskowiny w uszach
Objawy zatkania ucha woskowiną obejmują:

  1. pogorszenie słuchu
  2. Zawroty głowy
  3. Ból ucha
  4. Uczucie zatkania lub pełności
  5. Dzwonienie w uchu
  6. Kaszel
  7. Poważniejsze objawy mogą oznaczać infekcję. Uważaj na:
  8. Poważny ból
  9. Odpływ z przewodu słuchowego
  10. Swędzenie
  11. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z ucha
  12. Gorączka

Kiedy należy szukać pomocy medycznej w przypadku woskowiny usznej?

 

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli uważasz, że możesz mieć jakiekolwiek objawy zatkania ucha woskowiną. Inne stany mogą powodować te objawy i ważne jest, aby upewnić się, że woskowina jest winowajcą przed wypróbowaniem jakichkolwiek domowych środków zaradczych.

Należy udać się do szpitala, jeśli:
  • masz silne uczucie wirowania, utratę równowagi lub niezdolność do chodzenia
  • Uporczywe wymioty lub wysoka gorączka
  • Nagła utrata słuchu


Przyczyny gromadzenia się woskowiny w uszach

 

Zablokowanie lub zablokowanie często występuje, gdy woskowina zostanie wepchnięta głęboko do przewodu słuchowego. Zablokowanie woskowiny jest jednym z najczęstszych problemów z uszami, z jakimi spotykają się lekarze.

Najczęstszą przyczyną uderzeń jest stosowanie wacików bawełnianych (i innych przedmiotów, takich jak szpilki i zwinięte rogi serwetek), które mogą usuwać powierzchowną woskowinę, ale także wpychają resztę woskowiny głębiej do przewodu słuchowego.

Użytkownicy aparatów słuchowych i zatyczek do uszu są również bardziej podatni na zatkanie woskowiną.


Leczenie zatoru woskowiną uszną


Lekarz może zastosować jedną lub kilka metod usuwania woskowiny usznej:

  1. Może ją usunąć za pomocą małej plastikowej łyżeczki zwanej kiretą.
  2. Może przepłukać ucho podgrzaną wodą, wodorowęglanem sodu lub innymi silnymi kroplami do uszu na receptę i wypłukać woskowinę.
  3. Do usunięcia woskowiny może użyć delikatnego ssania - za pomocą specjalnej gruszki.



Leczenie woskowiny i samodzielna pielęgnacja w domu


Jeśli nie masz perforacji (dziury) lub rurki w błonie bębenkowej, lekarz może zalecić wypróbowanie metody usuwania woskowiny w domu.

Woskowinę można zmiękczyć, wprowadzając do przewodu słuchowego kilka kropli oliwki dla niemowląt, oleju mineralnego, gliceryny, nadtlenku wodoru lub dostępnych bez recepty kropli zmiękczających woskowinę, takich jak Debrox lub Murine. Może to wystarczyć do usunięcia woskowiny.

Po wypróbowaniu środka zmiękczającego woskowinę przez kilka dni, użyj strzykawki z gruszką, aby delikatnie przepłukać ucho ciepłą wodą. Woda powinna mieć temperaturę ciała, aby zapobiec zawrotom głowy.


Leczenie domowe może wymagać kilku prób. Jeśli tak się nie stanie, należy udać się do lekarza.



Nie zaleca się świecowania uszu. Procedura wykorzystuje wydrążony stożek wykonany z parafiny i wosku pszczelego z tkaniną na zwężającym się końcu. Zwężający się koniec umieszcza się wewnątrz ucha, a asystent podpala drugi koniec, jednocześnie upewniając się, że włosy nie zapalą się. Teoretycznie, gdy płomień płonie, wytwarza się próżnia, która wyciąga woskowinę z ucha. Ograniczone badania kliniczne wykazały jednak, że próżnia nie została wytworzona, a woskowina nie została usunięta. Co więcej, praktyka ta może skutkować poważnymi obrażeniami.




Powikłania związane z gromadzeniem się woskowiny w uchu


Problemy mogą wystąpić, jeśli woskowina nie zostanie usunięta ostrożnie i prawidłowo. Należą do nich

  1. perforacja błony bębenkowej
  2. Infekcja ucha środkowego
  3. Infekcja ucha zewnętrznego (ucho pływaka)
  4. Trwała utrata słuchu spowodowana urazem akustycznym



Zapobieganie gromadzeniu się woskowiny w uszach


Zablokowaniu woskowiny można często zapobiec, unikając używania wacików (takich jak końcówki Q) i innych przedmiotów, które wpychają woskowinę głębiej do przewodu słuchowego.
Perspektywy gromadzenia się woskowiny
Nawet jeśli prawidłowo czyścisz uszy, nadal może gromadzić się w nich woskowina, czy to z powodu kształtu przewodów słuchowych, czy też sposobu, w jaki organizm wytwarza woskowinę. Jeśli jest to więcej niż sporadyczny problem, może być konieczne regularne stosowanie środków zmiękczających.