Rodzaje fartuchów jednorazowych
Fartuchy jednorazowe są nieodłącznym elementem wyposażenia personelu medycznego, zapewniającym ochronę zarówno pacjentom, jak i pracownikom służby zdrowia. Są to specjalnie zaprojektowane ubrania, które mają na celu minimalizację ryzyka zakażeń i kontaminacji w środowiskach medycznych. W artykule tym omówimy różne rodzaje fartuchów jednorazowych medycznych oraz ich zastosowania w praktyce.


Jednorazowe fartuchy ochronne



Fartuchy wykonane z włókniny są stosowane w czasie wykonywania drobnych zabiegów, z niewielkim udziałem płynów. Taki fartuch dokładnie okrywa ciało użytkownika i  zabezpiecza go przed kontaktem z zakaźnymi płynami które mogą się wydostać z ciała pacjenta w czasie zabiegu. Dodatkowo stanowią barierę ochronną, która nie pozwala na przedostanie się np. złuszczonego naskórka czy owłośnienia medyka do rany pacjenta, czym chroni go przed ewentualnym zakażeniem. Fartuchy włókninowe mogą występować w różnych kolorach, najbardziej popularne są zielone, niebieskie oraz białe. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na gramaturę włókniny, z jakiej wykonano fartuch. Bardzo dobre właściwości ochronne posiadają fartuchy o gramaturze 25g/m2. Rękaw zakończony gumką, zapewnia właściwe położenie na ręce w czasie trwania zabiegu. 



Fartuchy chirurgiczne z mankietem



Również są to fartuchy jednorazowego użytku, ale dzięki jałowości mogą być stosowane przy bardziej skomplikowanych zabiegach. Wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak włóknina polipropyenowa zapewniają skuteczną ochronę, zarówno dla pacjenta jak i personelu medycznego. Mankiet na rękawie nie tylko zabezpiecza rękaw przez przemieszczaniem się i odsłanianiem ciała użytkownika, ale również wchłania pot i w żaden sposób nie ogranicza ruchów. Specjalne złożenie fartucha na etapie pakowania, pozwala użytkownikowi na całkowicie aseptyczne założenie i zawiązanie fartucha. Dzięki temu, może on rozpocząć zabieg, będąc całkowicie sterylnym, co zwiększa bezpieczeństwo pacjenta. 



Fartuchy barierowe



Fartuchy barierowe stanowią jeszcze lepszą ochronę, dzięki zastosowaniu włókniny typu SMMMS. Jest ona jeszcze bardziej wytrzymała, wodoodporna i odporna na bakterie niż włóknina SMS. Włóknina SMMMS nie jest łatwa do przedarcia, nie rozciąga się a co więcej jest miękka, przyjazna dla skóry i dobrze przepuszcza powietrze. Jest nietoksyczna i nie podrażnia skóry. Gramatura 35g/m2  zwiększa poziom ochrony. Fartuchy stanowią skuteczną barierę przez zakażeniem zarówno pacjenta jak i personelu. Dużym atutem fartuchów barierowych jest rękaw typu raglan, który zapewnia dużą swobodę ruchów w czasie zabiegu. 


Dużo płynów



Jeśli w czasie zabiegu może dojść do obfitych wycieków zagrażających bezpieczeństwu personelu, warto sięgnąć po fartuchy pełnobarierowe. Oprócz wykorzystania włókniny SMS o gramaturze 35g/m2 zawiera również nieprzemakalne wstawki w miejscach krytycznych, wykonane z włókniny polipropylenowej laminowanej folią PE o gramaturze 45g/m2


Fartuchy foliowe


Na przeciwleggłym biegunie ochrony znajdują się fartuchy foliowe przednie, wykonane z folii PE. Zakłada się je przez szyję i wiąże na troki z tyłu. Stanowią ochronę odzieży przed wodą, płynami i kosmetykami. Są pakowane po 100 sztuk i przeznaczone do jednorazowego użytku. Należy pamiętać, że nie stanowią one ochrony przed kontaminacją!


Kolorystyka


Dziś możemy spoktać fartuchy jednorazowe w wielu kolorach, najczęściej będą to białe, zielone, niebieskie i czerowne. Dawniej, w branży medycznej stosowano wyłącznie fartuchy białe, aby natychmiastowo widoczne były wszelkie zabrudzenia, dowody zetknięcia się z potencjalnym materiałem zakaźnym. Dziś, nie ma jednoznacznie określonej kolorystyki fartuchów, czy zaleceń do stosowania konkretnego koloru w danym miejscu. Jednak tradycyjnie z salą operacyjną najabrdziej kojarzą nam się fartuchy niebieskie i zielone. Istnieje nawet określenie koloru chirurgicznej zieleni.


Niezależnie od kolorów, należy pamiętać aby fartuch stanowił właściwą ochronę w określonej sytuacji medycznej. Tak samo, jak konieczne jest stosowanie środków do dezynfekcji rąk przed rozpoczęciem producedury medycznej, czy noszenie rękawiczek, w wielu procedurach medycznych niezbędny będzie fartuch ochronny.