Woda destylowana, a demineralizowana

Wiele osób spotkało się z tymi terminami, szczególnie użytkownicy autoklawów. Niektórzy uważają, że to jedno i to samo. Oczywiście to nie prawda. Do czego są używane? Czym się rożnią? Czy jedną i drugą można używać w autoklawie?



Róznice między wodą destylowaną, a demineralizowaną



Podstawowa różnica to pozostałości zanieczyszczeń organicznych, mikrorganizmów. Różnią się one sposobem uzyskiwania. Wodę destylowaną uzyskuje się podczas procesu destylacji, czyli podgrzewania wody do temperatury 100 stopni Celsjusza, i dzięki temu skropleniu pary wodnej, która to tworzy wspomnianą wodę. Proces taki odbywa się w aparatach nazwanych Destylatorami. Woda oczywiście nie nadaje się do spożycia! Może to grozić wypłukaniem mikroelementów z naszego organizmu. Woda destylowana ma wysoką kwasowość. Jest ona kompletnie jałowa i spożywanie jej w nadmiernej ilości skończy się osłabieniem, gorszym stanem skóry, włosów.

Woda demineralizowana i dejonizowana to praktycznie to samo.  Powstaje ona podczas procesu odwróconej osmozy. Wysokie ciśnienie pozwala na rozdzielenie wody na dwa roztwory, co daje możliwość uzyskania dużo lepszej jakości wody, niż woda destylowana. Można ją uzyskać także podczas wielokrotnej destylacji, lub przy pomocy dejonizatora. Demineralizacja usuwa 100 procent wszelkich zanieczyszczeń – jest wolna od wirusów, metali ciężkich, bakterii, obcych jonów, wszelkich soli i nie tylko. Nie zawiera chloru, wapnia, magnezu. Jej poziom ph to 5,5.



Którą wybrać?



Woda destylowana jest niezbędna do sterylizacji przy użyciu autoklawu. Sprawdzi się ona w każdym miejscu gdzie potrzebny jest wysoki poziom czystości wszelkich procesów np. w labolatoriach chemicznych.  Branża medyczna, ale i kosmetyczna używa wody destylowanej do wspomnianych autoklawów. Dzięki swoim cechom - czystości i pozbawieniu minerałów, idealnie się do tego nadaje. Gdybyśmy użyli zwykłej, nie oczyszczonej wody to po kilku procesach nasze urządzenie miało by osad, nazywany też kamieniem. Są one niezwykle trudne do usunięcia. Woda demineralizowana również nadaje się do czyszczenia narzędzi w autoklawach. Jest jeszcze czystsza, niż destylowana. Zwiększa to wyjałowienie narzędzi sterylizowanych w autoklawie. Jeżeli przeprowadzamy dużo procesów sterylizacyjnych to warto zainwestować w destylarkę, czy to do gabinetu lekarskiego, do szpitala, czy też do labolatorium.


Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie?


Woda destylowana i deminalizowana nie mają zapachu, są bardzo przejrzyste i gwarantują nie osadzanie się kamienia. Obydwie wody sprawdzą się:

  • w motoryzacji – okazuje się, że warto ją mieć w swoim bagażniku. Wielu mechaników poleca używanie własnie wody destylowanej jako płynu chłodniczego. Normalna woda pitna ma za dużo zanieczyszczeń, co bedzie prowadziło do osadzania kamienia. Takie rozwiązanie oczywiście nie sprawdzi się zimą.  Można jej także użyć do spłukania auta na koniec mycia
  • w naszych domach do: żelazka, nawilżacza  powietrza, do akwarium
  • w przemyśle – do wytwarzania leków, przy produkcji kosmetyków, do niektórych produktów szklanych, luster, bombek
  • w fotografii – przy tworzeniu odbitek
  • w labolatoriach analitycznych
  • w ogrodnictwie
  • w do mycia: okien, bram, elewacji, powierzchni szklanych


Podsumowując demineralizacja i destylacja to sposoby uzyskania najwyższego stopnia czystości wody. Wykorzystywane są w wielu aspektach życia. Można ich używać do wszelkich czynności, które wymagają wody gwarantującej nie osadzanie się kamienia. Pamiętajmy, że woda destylowana i demineralizowana nie nadają się do spożycia, oczywiście małe ilości nie zaszkodzą, ale nie ma sensu wprowadzać ich do naszej diety, ponieważ źle wpłynie na nasz stan zdrowia.