Wady i zalety stosowania botoksu
Wstrzyknięcie botoksu to na pewno jedna z najpopularniejszych metod poprawy urodyCo ciekawe jest nie tylko zabiegiem kosmetycznym. Stosuje się go także do leczenia niektórych schorzeń mięśni, czy też walki z nadmierną potliwością. Jego zadanie kosmetyczne jest jedno: paraliż mięśni i wyprostowanie pokrywającej je skóry. Ważną kwestią jest umiar, bo przesadne wstrzykiwanie, może wywołać karykaturalny efekt. Mimo wszystko cieszy się on ogromną popularnością. Jakie są plusy i minusy stosowania botoksu? W jakich obszarach może być stosowany?

Definicja 


Znana, kosmetyczna postać potocznie nazywanego botoksu, czyli toksyny botulinowej to oczyszczona substancja pochodząca od bakterii (Clostridium botulinum). Jej zadaniem jest zablokowanie sygnałów nerwowych dochodzących do mięśnia, w który zostaje wstrzyknięta. Bez niego, mięsień nie może się skurczyć, co daje efekt zmniejszenia niechcianych zmarszczek, ale i zazwyczaj całego wyglądu. Działanie jest tymczasowe. Botoks odkryto w 1985 roku, ale jego zastosowanie początkowo było całkiem inne niż teraz (m.in. do leczenia zeza). W Polsce znany jest od drugiej połowy lat 90-tych.


Do jakich obszarów jest używany w kosmetologii


Najczęściej jest stosowany do redukcjii linii zmarszczek. Zabiegowi poddaje się również kilka innych obszarów, takich jak grube pasma na szyji, grubych mięśnie szczęki, linii warg i redukcji dziąsłowego uśmiechu. Stosowany jest także do:

  • Wygładzenia kurzych łapek, bruzd na czole, linii marszczących, linii ust 
  • Poprawy wyglądu wgłębienia skóry na podbródku
  • Podnienia kącików ust
  • Zmiękczenia kwadratowej linii szczęki
  • Powiększania ust
  • Usunięcią tzw. zmarszczki palacza -  w górnej wardze ust
  • Uniesienie opadającej powieki


Do jakich obszarów jest używany poza kosmetologią


Co ciekawe toksyna może być skutecznie używana, nie tylko do spłycenia zmarszczek, ale m.in do :

• zmniejszenia nietrzymania moczu – likwiduje nadmierne skurcze pęcherza
• zmniejszenia pocenia – po wstrzyknieciu mamy spokój do 6 mcy, nawet do roku. Używany w przypadku potliwości pod pachą, na stopach, na dłoniach, ale i na twarzy. 
• usuwania objawów tzw. pochwicy- rozluźnia mięśnie pochwy
• do zmniejszenia objawów migren
• leczenia szczękościsku


Przed zabiegiem


Przygotujmy się, ponieważ niektóre leki, a nawet suplementy mogą rozrzedzać krew, co bedzie narażało nas na powstanie siniaków. Co więc zrobić?
Na 2 tygodnie przed, należy odstawić aspirynę, ibuprofen, ewentualne suplementy diety. Jeżeli chodzi o suplementy, to lepiej zapytać lekarza, który bedzie wykonywał zabieg, czy dany preparat, mimo iż „naturalny”, nie ma w składzie substancji rozrzedzających krew. Mają je m.in tabletki z olejem rybnym, witamina E. Każde nasze obiekcje i wątpliwości powinny być przekazane lekarzowi. Szczególnie te dotyczące efekty po zabiegu, postawmy na naturalny efekt.


Na czym polega zastrzyk?


Zabieg trwa kilka minut, zazwyczaj bez znieczulenia, jednak dla bardziej wrażliwych są aplikowane specjalne kremy które znieczulające. Ostrzykiwanie jest wykonywane bardzo cieniutką igłą i podobno można to porównać do ukąszenia komara. Pełny efekt po zabiegu uzyskuje się po około 2 tygodniach. Przed ostrzykiwaniem, lekarz ochładza skórę lodem. Jeżeli chodzi o ilości to zazwyczaj w takie miejsce jak czoło przeznacza się osiem ostrzykiwań, a np. na kurze łapki-  po trzy,  z każdej strony. Po zabiegu skóra jest ponownie schładzana i smarowana specjalnym kremem z wit. K (zapobiega siniakom). Zalecenia jakie usłyszymy po przeprowadzonym ostrzyknięciu to niedotykanie, niemasowanie twarzy, ponieważ może to doprowadzić do przemieszczenia substancji. Na wizycie kontrolnej (2-3 tygodni po) lekarz oceni efekty i stwierdzi czy nie wykonać ew. korekty.

Zalety


Niewątpliwie ogromną zaletą jest czas, ponieważ zabieg trwa tylko kilka minut. Niektórzy się nawet śmieją, że można zrobić przerwę w trakcie lunchu i zdążymy skorzystać z zabiegu wstrzyknięcia botoksu. Jakie są jeszcze zalety?

• Mała inwazyjnyjność - jeżeli chodzi o metody poprawiania wyglądu to w porównaniu z ewentualnymi operacjami, wstrzyknięcie botoksu to mało inwazyjne rozwiązanie. Nie trzeba się martwić o długi czas rekonwalescencji. Ewentualne komplikacje są bardzo rzadkie.
• Przeznaczenie – zaletą jest także możlkiwość różnorodnego zastosowania. Mimo, iż zazwyczaj stosowany w kosmetologii, to jednak tak jak wsponiano wcześniej, pomaga leczyć wiele skorzeń.
• Możliwość powrotu do dawnego wyglądu –rezultaty utrzymują się od 3-6 miesiecy. Nie są trwałe, co w wielu przypadkach może się okazać zaletą, bo jednak nie każdy jest gotowy na ewentualne, porażające zmiany.
• Stosunkowo korzystna cena - ceny zaczynają się od 300 zł co w stosunku do ewentulnych operacji plastycznych stanowi niską kwotę


Wady


Wspomniana już zaleta dla niektórych może sie okazać istotną wadą, a mowa oczywiście o wyniku zabiegu.  Do wad można też zaliczyć:

• Skutki uboczne – nigdy nie można ich ignorować. Chociaż mogą być niewielkie, to zalilcza się do nich:  zasinienia, obrzęk, zaczerwienienie i ewentualny dyskomfort w ostrzykniętym obszarze. Niestety w niektórych przypadkach, nadużywanie botoksu może dać efekt. „zamrożonej” twarzy. Tutaj niezwykle istotne jest, aby wybrać dobrego specjalistę, który zapewni dobór odpowiedniej dawki.
• Toleracja - co ciekawe nasze ciało po czasie może wytworzyć tolerancję na botoks. Znaczy to tyle, że w razie powtarzania zabiegów, za każdym razem, będzie trzeba stosować wiekszą ilość, aby uzyskać upragniony efekt.
• Mimika - są przypadki, że po zabiegu może być ograniczona
• Trwałość - jeżeli zależy nam na stałym efekcie to jednak wspomiany czas utrzymywania się efektów zabiegu, może się okazać istotną wadą.


Podsumujmy, że jeżeli rozważamy zabieg z użyciem toksyny botulinowej, to istotne jest wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw, czy tez omówić swoje wątpliwości z lekarzem. Lekarz – specjalista także powinien być skrupulatnie i dokładnie wybrany, abyśmy mieli pewność, że osoba, która wstrzyknie nam -  jednak substancję z kategorii toksyny, zna jej właściwości i odpowiednie dawkowanie.