Beta hCG - jak odczytać wynik?
Beta hCG - Specyfikacja do badań. Jak odczytać wynik? Beta hCG (gonadotropina kosmówkowa) to hormon produkowany głównie w czasie ciąży w celu kontrolowania jej rozwoju. Zaburzenia wydzielania β hCG prowadzą do wielu powikłań i wskazują na nieprawidłowości w czasie ciąży. Beta hCG jest również markerem nowotworowym, co oznacza, że ​​wskazuje na obecność pewnych nowotworów zarówno u kobiet, jak iu mężczyzn. Jakie są kryteria badania beta hCG? Jak interpretować wyniki?

Beta hCG, czyli izoforma beta gonadotropiny kosmówkowej, jest hormonem produkowanym głównie w czasie ciąży i odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. W pierwszym trymestrze ciąży stężenie hormonu w osoczu podwaja się średnio co 48-72 godzin. Najwyższe poziomy beta hCG obserwuje się około godziny 11-13. Tydzień ciąży. Jego produkcja spada w ciągu następnych kilku tygodni, ale utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie aż do zakończenia ciąży. Normalny wzrost hormonu beta hCG oznacza, że ​​ciąża przebiega normalnie. Beta hCG stwierdzono również u kobiet z chorobą trofoblastyczną. Test Beta hCG może również wykryć nieprawidłowości chromosomalne u płodu. Ponadto β hCG bierze udział w powstawaniu i wzroście nowotworów różnego pochodzenia. objawy wczesnej ciąży.

Beta hCG - Wskazania do badań

Test beta hCG służy do potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Hormon ten można wykryć w badaniu krwi lub teście ciążowym. Należy zaznaczyć, że nie ma sensu wykonywać testu ciążowego przed terminem, a już na pewno nie warto robić testu ciążowego dwa, trzy dni po stosunku bez zabezpieczenia, ponieważ wyniki są niewiarygodne.

Kiedy najwcześniej wykonać test beta hCG?

Najlepiej po spodziewanym okresie. Należy jednak zaznaczyć, że badanie krwi jest metodą bardziej czułą niż badanie płytki moczu – jego czułość wynosi prawie 100% już po 7 dniach od zapłodnienia. Ponadto wykonuje się test beta hCG, aby ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Test beta hCG w celu potwierdzenia ciąży najlepiej wykonać po zakończeniu spodziewanej miesiączki. Test beta hCG jest stosowany w diagnostyce chorób trofoblastycznych (hydatid, inwazyjny pieprzyk, rak kosmówki, złośliwy guz nabłonka kosmówki) w celu odróżnienia łagodnych (znamię liszajowate, inwazyjny pieprzyk) od złośliwych guzów trofoblastycznych (rak błony kosmówkowej, złośliwy guz nabłonka kosmówkowego). Beta hCG jest markerem nowotworowym, substancją występującą we krwi wielu pacjentów z rakiem.
Obecność β-hCG wykryto nie tylko w guzach trofoblastycznych, ale także u pacjentek z guzami macicy, jelit, pęcherza moczowego, płuc, jąder i jajnika.

Beta hCG można stosować do wykrywania nieprawidłowości chromosomalnych płodu, zespołu Downa (trisomia 21), zespołu Edwardsa (trisomia 18), zespołu Patau (trisomia 13) i nieprawidłowości morfologicznych ośrodkowego układu nerwowego płodu.

Beta hCG — norma
Mniej niż 5 mIU/ml.

Beta hCG - Kryteria w czasie ciąży (w zależności od wieku ciążowego od 1. dnia ostatniej miesiączki):

Tydzień 3 - 5 - 50 mj.m./ml
Tydzień 4 - 5 - 426 mj.m./ml
Tydzień 5 - 18 - 7,340 mj.m./ml
Tydzień 6 - 1080 - 56 500 mj.m./ml
Tydzień 7 - 8 - 7 650 - 229 000 mj.m./ml
Tydzień 9 - 12 - 25 700 - 288 000 mj.m./ml
Tydzień 13 - 16 - 13 300 - 254 000 mj.m./ml
Tydzień 17 - 24 - 4 060 - 165 400 mj.m./ml
Tydzień 25 - 40 - 3640 - 117 000 mj.m./ml

Beta hCG - Wyniki. Jak je czytać?

Niski poziom beta hCG (poniżej 5 mIU/ml) oznacza, że ​​kobieta nie jest w ciąży. Więcej jak 5 mIU/ml oznacza ciążę.
I odwrotnie, niski poziom beta hCG u kobiety w ciąży może wskazywać na poronienie lub ciążę pozamaciczną. Może to również wskazywać na nieudaną procedurę IVF.
Spadek poziomu hormonów w drugim trymestrze może być również związany z trisomią 18 (zespół Edwardsa). Jednak wysoki poziom beta hCG podczas ciąży może wskazywać na obecność trisomii 21 (zespół Downa) u dziecka. Może to oznaczać hiperplazję i neoplazję bąblowca i trofoblastu. I odwrotnie, podwyższony poziom beta-hCG może wskazywać na raka zarówno u kobiet, jak iu mężczyzn.