USG dopochwowe - na czym polega i kiedy jest potrzebne
Istnieje wiele zabiegów medycznych, które na samą myśl o nich wywołują nieprzyjmne uczucie lęku, czy nawet obrzydzenia. Co ciekawe, nie wszystkie wiążą się z obecnością na fotelu stomatologicznym. Niektóre z nich, z pozoru bardzo nieprzyjemne, w rzeczywistości okazują się zupełnie znośne, a ich korzyści diagnostyczne są nieprzecenione! Z całą pewnością do tej ostatniej grupy należy dopochwowe USG. Jest ono nie tylko niebolesne, ale przedewszytkim przynosi wiele cennych informacji o stanie zdrowia kobiety, szczególnie jej narządów rozrodczych. 



Czy jest się czego bać?


Jedyną uzasadnioną obawą może być u kobiet ta, spowodowana świadomością, że w czasie badania, specjalna głowica ultasonograficzna zostanie wprowadzona do wnętrza ciała pacjentki. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli badanie jest wykonywane prawidłowo to nie powinny wystąpić żadneg dolegliwości u pacjentki. Jeśli pojawi się uczucie bólu, pieczenia czy swędzenia, bez wahania należy poinformować o tym lekarza, ponieważ może to świadczyć o istniejących nieprawidłowościach w organizmie. W czasie badania, lekarz delikatnie wprowadza głowicę do pochwy pacjentki. Dzięki bliskiej odległości od narządów ginekologicznych, dopochwowe USG pozwala uzyskać wyraźne i dokładne obrazy macicy, jajników, jajowodów i innych struktur anatomicznych.



Wskazania do przeprowadzenia badania



  • Diagnostyka ciąży - dopochwowe USG stanowi kluczową procedurę diagnostyczną w okresie ciąży. Pozwala na monitorowanie wzrostu i rozwoju płodu, ocenę stanu łożyska oraz poziomu płynu owodniowego. Badanie to może także pomóc w wykryciu ewentualnych wad rozwojowych płodu.
  • Diagnostyka stanów patologicznych - dopochwowe USG jest wykorzystywane w celu wykrywania i monitorowania różnych schorzeń ginekologicznych, takich jak mięśniaki macicy, torbiele jajników, endometrioza czy guzy nowotworowe.
  • Monitorowanie leczenia - pacjentki z chorobami ginekologicznymi, takimi jak endometrioza czy mięśniaki macicy, mogą być regularnie poddawane dopochwowemu USG w celu monitorowania efektywności leczenia i ewentualnych zmian w rozwoju choroby.
  • Planowanie leczenia niepłodności - badanie to jest często wykorzystywane w procesie diagnostyki niepłodności. Pozwala na ocenę struktury narządów rozrodczych, identyfikację potencjalnych problemów i planowanie odpowiednich procedur leczniczych.


Korzyści dla Pacjentek

  • Wyższa dokładność -  Dopochwowe USG zapewnia wyjątkowo dokładne obrazy narządów ginekologicznych, co pozwala na szybszą i precyzyjniejszą diagnostykę.
  • Mniej przygotowań -  Procedura ta jest zazwyczaj mniej wymagająca dla pacjentek w porównaniu do tradycyjnego USG brzucha. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do narządów ginekologicznych, nie ma konieczności wypełniania pęcherza moczowego przed badaniem, kiedy to pacjentka powinna wypić ok. liltra wody i zatrzymać mocz w pęcherzu. 
  • Szybsze wyniki - Dopochwowe USG pozwala na uzyskanie wyników badania niemal natychmiast po jego przeprowadzeniu.


Czy to bezpieczne?

Istnieje również uzasadniona obawa, czy badanie jest bezpieczne. W końcu, jego wykonanie wymaga wprowadzenia głowicy do wnętrza organizmu, co rodzi obawy o możliwość zakażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. Dlatego głowice są regularnie dezyfekowane, np. specjalnymi chusteczkami. Co więcej, lekarz zakładana na głowicę dedykowaną osłonkę, która z wyglądu przypomina zwyczajną prezerwatywę.  Uzupełnieniem ochrony pacjentki jest używanie rękawiczek ochronnych przez lekarza w czasie badania. 


USG transwaginalne w czasie ciąży

USG dopochwowe najczęściej jest wykonywane w pierwszym lub drugim trymestrze, nastomiast w trzecim trymestrze tylko w wyjątkowych sytuacjach. Badnie pozwala określić dokładny wiek ciąży, ewentualną ciążę mnogą oraz szczegóły rozwoju płodu. Należy pamiętać, że badnie w żadnym wypadku nie stanowi zagrożenia dla ciąży. Jest wykonywane nawet w przypadku ciąży zagrożenej, nawet częściej niż zwykle, jego częstotliwość jest ograniczana głównie ze względu na stres jak towarzyszy ciężarnej.

Jak widać, badanie ultrasonograficzne - dopochowowe ma dużą ilość zalet a jednocześnie nie stanowi żadnego zagrożenia dla pacjentki. Co więcej nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed badaniem, pacjentka powinna podać datę ostatniej miesiączki oraz pokazać wyniki ostatnich badań. Warto też, aby postarała się opróżnić pęcherz moczowy. Kategorycznie nie wykonuje się dopochwowej ultasonografii w czasie miesiączki.