UGUL, czyli uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego

Co to jest kabina UGUL?

Kabina do ćwiczeń i podwieszania UGUL, najpopularniejszy sprzęt rehabilitacyjny, przeznaczony jest do wykonywania ćwiczeń samowspomaganych, ćwiczeń czynnych w odciążeniu, ćwiczeń czynnych w odciążeniu z oporem, ćwiczeń czynnych z oporem z wykorzystaniem systemów linowych.


Na czym polega leczenie metodą Ugul?


Uniwersalne urządzenie do usprawniania terapeutycznego, w skrócie UGUL, to boks do ćwiczeń w podwieszeniu. Zindywidualizowana kinezyterapia polega na wykonywaniu ćwiczeń z obciążeniem, ćwiczeń samowspomaganych lub ćwiczeń z oporem, w zależności od stanu pacjenta i programu terapii. Uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego funkcjonuje w procesie rehabilitacji od wielu lat. Ma swoich zwolenników wśród fizjoterapeutów i lekarzy. Jedno jest niezaprzeczalne na pewno - jeśli chodzi o wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu, jest niezastąpiony.



Budowa kabiny UGUL


Kabina do ćwiczeń w podwieszeniu zbudowana jest z ośmiu prostokątnych ram, wypełnionych prętami tworzącymi prostokątną siatkę. Po złożeniu stanowi ona prostopadłościan otwarty z jednej strony. Szafa umożliwia wykonywanie ćwiczeń w trakcie rehabilitacji ortopedycznej, reumatologicznej lub neurologicznej. Ćwiczenia wykonywane w gabinecie uniwersalnym powinny być wykonywane pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza lub fizjoterapeuty.  



Ćwiczenia rozluźniające stres


Bardzo ważną formą ćwiczeń w początkowym etapie rehabilitacji u osób ze znacznym ubytkiem masy mięśniowej są ćwiczenia w odciążeniu. Polegają one na wykonywaniu ruchu biernego, czynnego, wspomaganego (lub samodzielnego) w warunkach odciążenia, czyli wyeliminowania działania siły ciężkości na ćwiczony obszar ciała. Można to zrobić poprzez położenie ćwiczonej części ciała na podłożu (leżanka, stół, materac, podłoga), ale takie rozwiązanie ogranicza ruchy stawów. Dodatkowo powoduje tarcie o podłoże, co może być utrudnieniem podczas wykonywania ruchu, szczególnie dla osób o bardzo małej sile mięśniowej.

 Idealnym rozwiązaniem do tego typu ćwiczeń jest więc UGUL. Pozwala on na wykonywanie ruchu we wszystkich stawach, w pełnym zakresie ruchu. Jednocześnie, dzięki wykonywaniu ćwiczeń w zawieszeniu, eliminuje tarcie z podłożem, nie utrudniając w żaden sposób wykonywania ruchu. Dodatkowym atutem szafki jest możliwość zamontowania obciążników, uchwytów, bloczków kierunkowych i innych urządzeń, które pozwolą ułatwić ruch lub celowo go utrudnić, dostosowując ćwiczenie do możliwości i potrzeb pacjenta.



Dlaczego ćwiczenia z obciążeniem są tak ważne w procesie rehabilitacji?


W przypadku osób ze znacznym ograniczeniem siły mięśniowej zastosowanie odciążenia pozwala pacjentowi na wykonanie ruchu w częściowym lub pełnym zakresie ruchu, co zapobiega negatywnym skutkoW takim przypadku należy zapewnić takie warunki ćwiczeń, w których możliwe będzie wykonywanie ruchu w pełnym zakresie, co umożliwi wzmocnienie osłabionych mięśni i zapobiegnie przykurczom i innym zmianom zwyrodnieniowym tkanek, które mogą być wynikiem bezruchu.

W dalszych etapach rehabilitacji, po osiągnięciu wyższych poziomów siły mięśniowej, możliwe jest zastosowanie dodatkowych przyrządów przystosowanych do pracy w UGUL.

Zastosowanie ciężarków podczas ćwiczeń z obciążeniem pozwoli na pracę mięśni z większą siłą niż podczas pełnych ćwiczeń bez oporu. Uchwyty do ćwiczeń wspomaganych pozwolą osobom ze znacznymi ograniczeniami siły mięśniowej na wspomaganie ruchu w jego poszczególnych fazach. Dla osób, dla których ruch wbrew sile grawitacji jest możliwy tylko w niepełnym zakresie, dają możliwość jego kontynuacji dzięki wsparciu poprzez pociągnięcie za specjalnie zamontowany uchwyt.



Ułatwienie pracy fizjoterapeuty


Dzięki wielu możliwościom, jakie daje zastosowanie podwieszenia w ćwiczeniach z pacjentem, podczas terapii w UGUL można prowadzić kinezyterapię zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Nie zawsze możliwa jest indywidualna praca z pacjentem. Umieszczając pacjenta w UGUL i odpowiednio mocując ćwiczoną część ciała do podwieszek, zapewniamy jednocześnie prawidłowe ułożenie i stabilizację oraz mamy pewność, że nasz pacjent wykona zalecone ćwiczenie prawidłowo, we właściwym kierunku, z odpowiednim odciążeniem i oporem dostosowanym przez terapeutę.



UGUL to nie tylko ćwiczenia w odciążeniu


Najczęstszą formą ćwiczeń w UGUL są ćwiczenia z obciążeniem. Dzięki systemowi zawieszenia jest to idealne miejsce do wykonywania tego typu usprawnień. Po podniesieniu ciężaru ciała możemy z powodzeniem wykonywać również ćwiczenia czynne, czynne wspomagane, czynne samodzielne, a nawet czynne z oporem. Szeroka gama ciężarków i uchwytów pozwala nam modyfikować ciężkość ćwiczeń w zależności od siły i możliwości ruchowych pacjenta.



Niezwykle ważna stabilizacja


Każdy fizjoterapeuta wie, że układ mięśniowo-szkieletowy nie jest podzielony na poszczególne elementy ruchu, a żaden mięsień nie działa samodzielnie podczas wykonywania ruchu. Z tego powodu w wielu przypadkach patrzymy na pacjenta holistycznie, a wykonywany ruch jest ruchem złożonym, najczęściej funkcjonalnym. Są jednak sytuacje, w których konieczne jest ćwiczenie odpowiedniej partii mięśniowej lub stawu przy jednoczesnym ograniczeniu ruchu w innych stawach i wykluczeniu aktywacji mięśni agonistycznych do ćwiczonego. W tym celu ważne jest zastosowanie stabilizacji. Idealnym miejscem do wykonania stabilizacji jest tak naprawdę UGUL. Za pomocą specjalnie przystosowanych podwieszek możemy skutecznie ustabilizować obszar ciała, który chcemy unieruchomić podczas ćwiczenia. Mamy wtedy pewność, że nasz pacjent ćwiczy nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie.
W trosce o bezpieczeństwo pacjenta i profesjonalne prowadzenie terapii, zwłaszcza grupowej, warto zaopatrzyć gabinet w UGUL, który pomoże zastosować odpowiednie ćwiczenia na każdym etapie usprawniania i rehabilitacji pacenta (pacjentów). Podwieszkę mocujemy pod kątem prostym bezpośrednio nad rehabilitowanym i ćwiczonym stawem.



Abdukcja stawu biodrowego w warunkach obciążenia ciężarem ciała


Pozycja leżąca tyłem. Obie kończyny dolne zamocowane na podwieszkach w celu odciążenia.  Pacjent wykonuje ruch inwersji kończyn.



Inwersja w stawach biodrowych w warunkach odciążenia z oporem


Montujemy dodatkowy bloczek kierunkowy pod kątem prostym, w środku zakresu ruchu ćwiczonej kończyny, na wysokości uda. Za pomocą podwieszki mocujemy linę do uda ćwiczącego, drugi koniec liny zaczepiamy o górną ścianę mocując obciążniki o ciężarze odpowiednio dobranym do możliwości ćwiczącego. Pacjent wykonuje inwersję kończyny.



Przykłady ćwiczeń z wykorzystaniem kabiny UGUL


Przygotowując pacjenta do ćwiczeń, pamiętamy o zapewnieniu mu wygodnej pozycji. Upewniamy się, że żaden z elementów nie podrażnia skóry pacjenta i nie ogranicza zakresu ruchu. Blok kierunkowy ciężarków umieszczamy pod kątem prostym do środka zakresu ruchu lub w miejscu wskazanym przez kończynę na końcu wykonywanego ruchu.



Zgięcie prawego stawu łokciowego w odciążeniu


Pozycja siedząca na krześle przysuniętym do tylnej ściany. Prawe ramię odwiedzione do kąta 90 stopni. Zastosowanie podwieszek w celu odciążenia ramienia i przedramienia, jest bardzo istotne. Stabilizacja ramienia do tylnej ściany kabiny również z wykorzystaniem podwieszek. Pacjent wykonuje ruchy zgięcia i wyprostu w stawie łokciowym.



Ile kosztuje urządzenie Ugul?


Kompletna kabina UGUL z pełnym wyposażeniem potrzebnym do wykonywania ćwiczeń kosztuje od 5 200 zł do 8 000 zł.