Czym jest mezoterapia i jakie są jej rodzaje?

Jedną z najbardziej popularnych i skutecznych metod do zatrzymywania procesów starzenia się skóry jest mezoterapia. Może być stosowana przez osoby w każdym wieku. Jest to metoda mało inwazyjna i nie musi być wykonywana w gabinecie chirurgicznym czy sali operacyjnej. W niektórym przypadkach zabieg mezoterapii można wykonać we własnym domu! Oczywiście pod warunkiem że nie pojawią się przeciwskazania, do których należą m.in. alergie, ciąża,  cukrzyca, opryszczka, cera naczynkowa, choroby nowotworowe czy stosowanie leków przeciwkrzepliwych.

Co to jest mezoterapia?

 

Zabieg mezoterapii jest w tej chwili bardzo popularny, zwłaszcza wśród kobiet Sięgają po niego również osoby znane, celebrytki, modelki i aktorki. Dzięki tej małoinwazyjnej metodzie mogą one uzyskać na powrót promienną, sprężysta i wygładzoną cerę. Sam zabieg jest odpowiedni dla osób, które przekroczyły 25. rok życia. Już tak wcześnie warto rozpocząć działania profilaktyczne i wzmacniające kondycję skóry. Natomiast po 35. roku życia można uzyskać wyraźne efekty odmłodzenia skóry a później niwelowanie płytkich zmarszczek oraz zmniejszanie widoczności tych większych. Efekty mezoterapii są widoczne już po pierwszym zabiegu, zaś regularne jego wykonywanie pozwala utrzymać napięty owal twarzy oraz zapobieganie wiotczenia skóry. Znane są dwie metody mezoterapii - igłowa (lub mikroigłowa) oraz bezigłowa.
 

Mezoterapia igłowa

 

Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu określonego specyfiku (np. kwasu hialuronowego, witamin, aminokwasów) przez mikronacięcia skóry wykonane przez specjalne igły. W związku z koniecznością przerwania tkanki skórnej, zabieg powinien być wykonywany przez osobę odpowiednio przeszkoloną, a więc lekarza medycyny estetycznej lub dermatologów. Mogą go również wykonywać odpowiednio wyszkoleni kosmetolodzy.

 

Mezoterapia bezigłowa

 

Mniej inwazyjną metodą jest mezoterapia bezigłowa. Polega ona na wykorzystaniu elektroporacji. Wykorzystywane do niej urządzenie wytwarza prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, który czasowo zwiększa przepuszczalność błony komórkowej i otwiera kanały hydrofilowe pozwalające na wprowadzenie substancji aktywnej do ciała. Zabieg mezoterapii bezigłowej jest nie tylko mniej inwazyjny, ale też mniej kosztowny niż mezoterapia igłowa. Dodatkowo, jest ona bezbolesna (pacjent może odczuwać delikatne mrowienie). 


 

Mezoterapia a włosy

 

Mezoterapię można z powodzeniem stosować na skórze głowy. Oprócz poprawy zdrowia skóry głowy, wzmocni ona włosy, zatrzyma łysienie (mogą nawet pojawić się nowe włosy), a także pomoże zapobiegać nawrotom łupieżu. 

 

Mezoterapia osoczem

 

Osocze jest jednym z najbardziej lubianych składników w terapiach medycyny estetycznej. W zabiegu wykorzystuje się osoczone pozyskane od pacjenta, więc jest ono całkowicie biozgodne. Osocze jest naturalnym źródłem komórek macierzystych i czynników wzrostu stymulujących odbudowę i zagęszczanie skóry. 

 

Czy warto?

 

Mezoterapia staje się coraz bardziej popularna, głównie dlatego, że dostarcza znacznie większej dawki nawilżenia i substancji odżywczych niż kremy czy balsamy. Dodaje to skórze młodego, zdrowego wyglądu oraz blasku. Kondycja skóry znacznie się poprawia. Zabiegi mezoterapii mogą być powtarzane, oraz stosowane przez osoby w różnym wieku, również ze skórą wrażliwą.