Stuknęła mi trzydziestka -  jak żyć?!
Zmiana kodu - trójka z przodu! Jeśli i Ty możesz przypisać sobie to hasło, musisz zdać sobie sprawę z tego, że przekroczenie 30. roku życia jest idealnym momentem na przeanalizowanie swojego dotychczasowego trybu życia i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Pomogą Ci w tym badania profilaktyczne, które przestawią obraz Twojego ogólnego stanu zdrowia i pokażą, na co powinieneś (lub powinnaś) zwrócić szczególną uwagę. Sprawdźmy, jakie badania przede wszystkim należy wykonać już na początku czwartej dekady swojego życia. 

Pełna morfologia krwi

Morfologia krwi pozwala ocenia ogony stan zdrowia organizmu, przez dostarczenie informacji i poszczególnych krwinkach. Słowo morfologia wywodzi się z języka greckiego - słowo „morfe” oznacza „kształt” - stąd morfologia to „nauka o kształcie”, w tym przypadku - krwi. Wynik badania może naprowadzić na konkretne leczenie, jeśli będzie konieczne. Zbyt niska liczba płytek krwi będzie skutkować spowolnionym krzepnięciem krwi, np. w przypadku skaleczenia. Podwyższony poziom białych krwinek, konkretnie neutrofili, będzie świadczył o występowaniu infekcji bakteryjnej w Twoim organizmie. Z kolei niedobór erytrocytów (czerwonych krwinek) będzie sugerował niedobory i konieczność uzupełnienia witaminy B12, kwasu foliowego lub żelaza, co będzie wiązało się z koniecznością modyfikacji codziennej diety.

Analiza moczu

Badanie moczu dostarczy Ci niezbędnych informacji, nie tylko o możliwych infekcjach dróg moczowych. Wynik analizy moczu może dostarczyć informacji o ewentualnych schorzeniach nerek, wątroby, czy rozwijającej się w Twoim organizmie cukrzycy.  Dodatkowo, wykonując badanie moczu możesz dowiedzieć się, czy codziennie pijesz wystarczającą ilość wody. Jeśli okaże się, że jest to za mało wody, w łatwy sposób możesz poprawić ten zły nawyk, wprowadzając korektę w codziennym jadłospisie. 

Poziom cukru we krwi

Cukrzyca jest jedną z najbardziej popularnych w obecnych czasach chorób. Osoby cierpiące na tę chorobę są niejako skazani na codzienne pomiary poziomu cukru we krwi. Jednak, nawet jeśli nie jesteś jedną z nich, warto sprawdzić czy mieści się on w normie. Podwyższony poziom cukru we krwi, oprócz cukrzycy może powodować powstanie chorób naczyniowych lub różnego rodzaju chorób nerek. Nie tylko zmiana diety, ale również wprowadzenie lub zwiększenie aktywności fizycznej może pomóc w unormowaniu poziomu cukru we krwi, bez podejmowania specjalistycznego leczenia. 

Badanie tarczycy

Tarczyca jest niezwykle ważnym członkiem organizmu człowieka. To w niej powstaje większość hormonów. Tarczyca jest kluczowym elementem procesów metabolizmu czy bilansu energetycznego człowieka. Jej nadczynność lub niedoczynność mogą mieć ogromny wpływ na jakość naszego życia, ponieważ mogą wpływać nie tylko na zdrowie fizyczne czy wagę, ale również na nastrój i nerwowość. Schorzenia tarczycy mogą również wpływać na regularność miesiączek. Dlatego warto wykonać podstawowe badania związane z tarczycą, m.in. TSH, FT3, FT4, Anty-TPO czy po prostu badanie USG tarczycy. 

Próby wątrobowe

Oznaczenie prób wątrobowych to oznaczenie białek i enzymów wytwarzanych przez wątrobę. Wynik badania potwierdza prawidłową pracę wątroby, która jest niezbędna do życia każdego człowieka. Prawidłowo działająca wątroba nie tylko oczyszcza organizm z toksyn, ale również magazynuje witaminy i składniki odżywcze. 

Badania dla kobiet

Kobiet o wiek się nie pyta, jednak jeśli ukończyłaś 30. rok życia, musisz pamiętać o kilku ważnych badaniach. Pierwszym z nich jest tzw. samobadanie piersi. Powinnaś je wykonywać raz w miesiącu, najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu miesiączkowego, kiedy to piersi są najmniej bolesne. Raz w roku warto, abyś wykonała USG piersi. Również raz do roku musisz pamiętać o cytologii. To ona pozwoliła zmniejszyć śmiertelność kobiet z powodu raka szyki macicy aż o 70%! A jeszcze niedawno, rak szyjki macicy był najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworu. 

Badania dla mężczyzn

No chłopaku! Być może dotyka Cię kryzys wieku średniego, ale nie możesz zapominać o swoim zdrowiu. Przede wszystkim powinieneś bronić się, poprzez regularne badania, przed rakiem jądra i rakiem prostaty. Pamiętaj, że badanie per rectum, choć jest krępujące to jest bezbolesne, a jednocześnie pozwala na szybkie wykrycie ewentualnej choroby i podjęcie skutecznego leczenia. 

Jak widać, po trzydziestce należy jeszcze bardziej zwracać uwagę na własne zdrowie. Przede wszystkim, oprócz regularnych badań warto sprawdzić swoje codzienne nawyki i wyeliminować te złe, zastępując je dobrymi. Być może to pora na wprowadzenie do codziennych rytuałów porannego joggingu? Można też dla odmiany zostać typowym couch potato.. Pytanie która opcja jest korzystniejsza dla naszego organizmu…