Doppler kończyn dolnych - na czym polega?
Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania ultrasonograficznego USG. Fala ultradźwiękowa jest wysyłana z głowicy ultrasonografu i przenika przez ciało pacjenta. Odbija się od okolicznych tkanek i powraca do głowicy. Aparat USG rejestruje częstotliwości odbitych fal i przedstawia je w formie graficznej. USG typu doppler pozwala ocenić prędkość i kierunek przepływu krwii wewnątrz naczyń. Szczególnym rodzajem badania dopplerowskiego, jest badanie kończyn dolnych. 


Jak przebiega badanie


Przed rozpoczęciem badania, pacjent jest proszony przez lekarza o odsłonięcie kończyn dolnych, najczęściej rozebranie się od pasa w dół. Aby badanie przyniosło  wiarygodny wynik, wykonuje się je na odcinku od pachwin do kostek. Pacjent zajmuje pozycję leżącą (na plecach lub brzuchu), siedzacą, a czasem stojącą. Lekarz aplikuje na głowicę USG żel (czasami również na skórę) i rozpoczyna badanie. Żel USG pozwala uzyskać pełny kontakt głowicy ze skórą pacjenta, usuwa pęcherzyki powietrza, dzięki czemu przewodnictwo jest lepsze, a uzyskany obraz dokładniejszy. Słyszalne w tym czasie dźwięki, jak szumy są efektem przepływu kwrii w naczyniach. Pacjent absolutnie nie musi obawiać się badania, ponieważ jest ono całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Nie stanowi zagrożenia, nawet przy wielokrotnym wykonywaniu.


Badanie w pozycji stojącej

W przypadku badania Doppler w pozycji stojącej, pacjent jest proszony o wejście na specjalny stopień z poręczami. Pomaga on zachować stabilną postawę pacjentowi, co jest kluczowe dla uzykania właściwego wyniku badania. Standardowo trwa ono ok. 15-30 minut i pozostawnie w bezruchu przez taki czas może być utrudnione. 


Kiedy należy poddać się badaniu?


Badanie typu Doppler ma na celu uwidocznienie schorzeń tetnic lub żył, takich jak zwężenia, niedrożności czy nawet wsteczny przepływ krwi. Jeśli zastawki żylne nie pracują prawidłowo, również się o tym dowiemy. Jest to niezwykle ważne badanie w diagnostyce miażdżycy, pozwala na jej rozpoznanie, ocenę efektów leczenia. Osoby u których występują żylaki kończyn dolnych, również powinny poddać się USG dopplerowskiemu. 

Wśród głównych wskazań do przeprowadzenia Dopplera wyróżniamy bóle nóg (zwłaszcza w czasie zwiększonego wysiłku), obrzęki, drętwienie, skurcze, uczucie ciężkości nóg, utrudnione gojenie się powstałych ran, owrzodzenia skóry podudzi i stóp.


Jak się przygotować?


Dobre wieści! Przed badniem, pacjent nie musi wykonywać praktycznie żadnych skomplikowanych przygotowań. Ważne jest aby do badania przyjść w wygodnym stroju oraz nie aplikować wcześniej na skórę żadnych kosmetyków czy leków. Co ciekawe, zaleca się aby na minimum 6 godzin przed badaniem zrezygnować z... żucia gumy. Choć może to być zakakujące, ma swoje uzasadnienie. Czynność żucia gumy, podobnie jak palenie papierosów, może doprowadzić do połknięcia powietrza, które to w efekcie może zabużyć uzyskiwany obraz. 


Badanie USG tyu doppler jest popularną, a przy tym bardzo ważną procedurą diagnostyczną i pozwala uzyskać dokładne informacje o stanie naszych żył i tętnic, co może korzystnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. Zdecydowanie zaleca się wykonanie tego bezpiecznego, nieiwazyjnego badania osobom, które ukończyły 40. rok życia.