sterylizacja_narzedzi_dezynfekcja_gabinet_medycyna_admed

Salony kosmetyczne i gabinety SPA to miejsca, w których używa się sporej liczby narzędzi i sprzętów. Po styczności z klientem, wszystkie narzędzia muszą być umyte oraz zdezynfekowane.

Czym się kierować wybierając preparaty do mycia i dezynfekcji?

Jedną z najważniejszych cech produktu do dezynfekcji jest jego spektrum działania. Najlepsze preparaty są bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze a także prątkobójcze i używa się ich do narzędzi i sprzętu, który może być poddany sterylizacji. Odkażając produkty, które sterylizacji poddane być nie mogą, stosuje się dezynfekcję wysokiego stopnia. Stosowany preparat musi wówczas mieć w swoim składzie substancję działającą na spory.

Bardzo ważne przy wyborze preparatu jest jego stężenie, i wbrew pozorom powinno ono być jak najniższe przy jak najwyższej skuteczności biobójczej. Wówczas ani środowisko naturalne ani nasze własne zdrowie, nie jest niepotrzebnie narażane na związki chemiczne.

Dobór właściwej substancji do poszczególnych materiałów z jakich są wykonane narzędzia to kolejna rzecz na jaką należy zwrócić uwagę. Gdy preparat nie będzie przeznaczony do danego przedmiotu, jest spore prawdopodobieństwa uszkodzenia go.

Niektóre enzymy, takie jak lipaza czy amylaza rozpuszczają pozostałości substancji organicznych (np. naskórka, krwi) dlatego są także ważnym składnikiem płynów myjąco – dezynfekujących.

Porównując koszty różnych preparatów, powinniśmy brać pod uwagę ceny roztworów roboczych a nie koncentratów, ponieważ daje nam to dokładniejszy obraz wydatków. Koncentraty kupuje się rzadziej, więc to dodatkowy argument dający nam, poza niższym kosztem, także oszczędność czasu.

Przygotowanie narzędzi do sterylizacji

Na początek wszystkie narzędzia przeznaczone do sterylizacji powinny być dokładnie umyte, zdezynfekowane a następnie wysuszone. Kolejnym krokiem jest zapakowanie sprzętów pojedynczo lub w zestawach do torebek papierowo foliowych dostępnych na rynku w szerokim wyborze rozmiarów. Takie opakowania stosuje się do sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu, formaldehydem i tlenkiem etylenu. Z kolei opakowania typu TYVEK stosuje się do sterylizacji plazmą, formaldehydem, tlenkiem etylenu. Wszystkie opakowania wypełnia się maksymalnie do ¾ objętości. Sprzęt poddawany sterylizacji pakujemy w taki sposób aby możliwe było jego sterylne wyjęcie.

Przygotowanie autoklawu

Aby sterylizacja przebiegła poprawnie, narzędzia w woreczkach układamy w odpowiednim odstępie pomiędzy sobą, ponieważ w trakcie sterylizacji gdy dojdzie do napęcznienia woreczków musi być na tyle miejsca aby można było swobodnie włożyć dłoń pomiędzy nie. Woreczki nie mogą także dotykać ścian autoklawu, a sama komora powinna być załadowana do maksymalnej dopuszczalnej wielkości wsadu.


Kontrola procesu sterylizacji

Proces sterylizacji może być kontrolowany różnymi metodami: fizycznymi, chemicznymi oraz biologicznymi. Autoklaw jest wyposażony w przyrządy pomiarowe, które sprawdzają ciśnienie, temperaturę i czas trwania sterylizacji.

Wskaźniki biologiczne są to przetrwalniki bakterii o dużej oporności na czynniki sterylizacji, które powinno się stosować przynajmniej raz na trzy miesiące lub po każdym zainstalowaniu autoklawu, po przeprowadzeniu konserwacji, usunięciu awarii lub transporcie, a także po nieudanym przeprowadzeniu procesu sterylizacji.

Natomiast wskaźniki chemiczne przekazują informacje o warunkach panujących wewnątrz komory, zgodnie z normą ISO 11140-1 klasyfikuje się je na 6 klas.

Klasa I

Do klasy tej należą etykiety i nadruki na opakowaniach, które zmieniają kolor pod wpływem temperatury bądź płynu do sterylizacji. Ich zadanie polega na różnicowaniu pakietów wysterylizowanych od tych, które na sterylizację oczekują.

Klasa II

Są to testy Bowiego – Dicka służące kontroli sprawności sterylizatora. Stosowane są w autoklawach z próżnią wstępną. Testy te powinny być przeprowadzane przed każdym rozpoczęciem pracy sterylizatora.

Klasa III

Wskaźniki jednoparametrowe, jako że dawały za mało informacji obecnie nie są już używane.

Klasa IV

Wskaźniki wieloparametrowe, reagujące na dwa parametry, w tym przypadku zmiana koloru zabarwienia świadczy o skuteczności procesu.

Klasa V

Wskaźniki te reagują na wszystkie parametry najważniejsze dla procesu.

Klasa VI

Wskaźniki emulacyjne zaprojektowane są tak aby reagowały na wszystkie parametry krytyczne w określonych cyklach sterylizacji.