higiena_bezpieczenstwo_dezynfekcja_salon_kosmetyczny_admed

Nie tylko gabinety lekarskie, przychodnie i szpitale wymagają dbania o bezpieczeństwo pacjentów czy klientów. Codzienna praca w gabinecie kosmetycznym także jest obarczona wieloma obowiązkami dezynfekcji powierzchni czy urządzeń.

Jak myć i dezynfekować ręce?



Zwykłe mycie rąk wodą z mydłem mechanicznie usuwa zabrudzenia i eliminuje większość drobnoustrojów kolonizujących przejściowo powierzchnię skóry (drobnoustroje chorobotwórcze). Powinno się je wykonywać przed wszystkimi rutynowymi zabiegami. Zanim przystąpi się do zabiegów inwazyjnych należy wykonać higieniczne mycie rąk. Na czym ono polega? Po myciu rąk (60 sekund) następuje płukanie rąk (15 sekund), a na osuszoną skórę nakłada się płyn dezynfekcyjny, który powinien być wcierany aż do wyschnięcia (30 sekund).  Taką procedurę powinno się stosować zarówno przed jak i po zabiegu inwazyjnym, zawsze przed założeniem rękawic ochronnych jak i po ich zdjęciu. Same rękawice nie zapewniają dostatecznej ochrony.

 

Czym dezynfekować ręce?

Najlepsze środki do dezynfekcji rąk opierają się na etanolu lub mieszankach, np. z izopropanolem czy chlorheksydyną i wzbogacone są o dodatki zapobiegające podrażnieniom jak np. wyciąg z rumianku, lanolinę czy kwas mlekowy. Zaleca się stosować rękawice bezpudrowe, dzięki czemu unika się nadmiernego wysuszania skóry rąk poprzez jednoczesne stosowanie mycia i dezynfekcji po zdjęciu rękawiczek.

Czym pielęgnować dłonie?

Do pielęgnacji przeznaczone są specjalne kremy i emulsje mające w swoim składzie składniki, które mają na celu ukojenie wysuszonej skóry dłoni. Kosmetyki te mają specjalną, nietłustą konsystencję, która sprzyja komfortowi pracy. Najbezpieczniejszym pojemnikiem na kremy są dozowniki łokciowe lub butelki z dozownikiem.

Przygotowanie do zabiegu

Rozpoczynając zabieg należy pamiętać o dezynfekcji skóry klienta, która ograniczy ewentualność przeniesienia zakażenia na osobę wykonującą zabieg, jak i na klienta. Nieprawidłowo wykonana  dezynfekcja miejsca zabiegu może doprowadzić do zakażenia endogennego poprzez wprowadzenie do głębiej położonych tkanek lub naczyń krwionośnych drobnoustrojów, którymi skolonizowana jest skóra klienta, dlatego należy wykonać ją bardzo dokładnie. Po nałożeniu preparatu należy odczekać do wyschnięcia dezynfekowanego miejsca, w żadnym razie nie wolno go dotykać palcami. Wybierając  preparat do dezynfekcji skóry klienta należy zwrócić uwagę na jego skuteczność. Powinien mieć on jak najszersze spektrum działania (bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze, prątkobójcze), nie powinien podrażniać, alergizować, wywoływać reakcji cytotoksycznych. Warto też zwrócić uwagę na to aby nie zawierał substancji niebezpiecznych, takich jak: triklosan, barwniki czy substancje zapachowe.

Jak dezynfekować gabinet

Powierzchnie w gabinecie mogą stanowić źródło czynników zakaźnych, nawet kiedy wydają się bardzo czyste. Wyniki badań wskazują na to, że nawet jednorazowy kontakt skóry  zainfekowaną powierzchnią może być przyczyną przenoszenia czynnika zakaźnego. Powierzchnie krytyczne, które są zanieczyszczone przez ręce, muszą być myte i dezynfekowane po każdym kliencie, przy  zastosowaniu najlepszych środków dezynfekujących przeznaczonych do odkażania powierzchni. Najbardziej polecane są w tym przypadku preparaty myjąco – dezynfekujące, dostępne w postaci koncentratu, co powoduje, że jest to rozwiązanie ekologiczne. Korzystając z koncentratów należy pamiętać aby rozcieńczać je w odpowiednich proporcjach tak aby zachować określone przez producenta stężenia.

Powierzchnie poziome używane najczęściej, takie jak podłogi, czy blaty stołów i mebli a także klamki muszą być dezynfekowane pod koniec każdego dnia pracy. Pozostałe powierzchnie, które nie są często używane jak ściany, parapety, drzwi wystarczy dezynfekować raz w tygodniu. Nakładając preparat należy przestrzegać podanego czasu ekspozycji – im dłużej wcale nie znaczy lepiej, gdyż preparat może uszkodzić lub zniszczyć odkażaną powierzchnię.

W celu dokładniejszej dezynfekcji warto od czasu do czasu zastosować preparat sporobójczy. Pozwala on na pozbycia się form przetrwalnikowych (spory) bakterii. Do odkażania mniejszych powierzchni takich jak fotele, łóżka, stołki  można używać preparatów w aerozolu, w postaci pianki czy chusteczek nasączonych odpowiednim środkiem. Natomiast do powierzchni bardziej wrażliwych, takich jak skóra stosowana do obicia foteli i łóżek, używa się przeznaczonych do tego środków myjących i dezynfekcyjnych, co pozwoli uniknąć uszkodzenia mebli.

W przypadku zanieczyszczenia powierzchni gabinetu krwią lub wydzielinami organicznymi, muszą być zastosowane mocniej działające preparaty, najlepiej chlorowe. Zanieczyszczone miejsce zalewa się preparatem dezynfekcyjnym, po określonym czasie zbiera się, używając ręczników papierowych, po czym miejsce to ponownie się dezynfekuje.