kurzajka_usuwanie_kurzajek_brodawki_admed

Kurzajka to niewielka brodawka, usytuowana zazwyczaj na podeszwie stóp bądź na dłoniach. Ich powstanie wiąże się z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Czy można uniknąć zakażenia kurzajką? A jeśli nie, to jak się jej pozbyć w razie zakażenia?

 

Czym są kurzajki?

Kurzajka to potoczna nazwa brodawki wirusowej. Brodawka ta powstaje po zakażeniu wirusem HPV czyli brodawczaka ludzkiego. Zakażenie jest bardzo łatwe i odbywa się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą chorego, bądź też w miejscach takich jak basen, sauna czy szatnie. Kurzajki są twardymi grudkami różnej wielkości, nieco przypominają odcisk. Bywają bolesne, zwłaszcza gdy są ulokowane na stopach, poza tym są problemem głównie estetycznym.


Jakie są rodzaje kurzajek?


Do najczęściej występujących brodawek należą:

  • brodawki zwykłe– najczęściej występują na dłoniach w okolicach paznokci, czasem zdarza się, że brodawka jest zlokalizowana pod płytką paznokciową. Brodawki zwykłe mają wielkość ok. 5-10mm, są szorstkie i wypukłe.
  • brodawki stóp – najczęściej występują na dużym palcu, pięcie a także na przedniej części śródstopia. Najczęściej są pojedynczymi zmianami, które są zwykle twarde i często bolesne w trakcie chodzenia i ucisku.
  • brodawki płaskie (brodawki młodocianych) – wbrew nazwie występują uu osób w różnym wieku. Najczęstszym miejscem ich występowania są grzbiety rąk oraz twarz. Kurzajki płaskie tylko delikatnie wystają ponad poziomem twarzy, są gładkie o rogowaciejącej strukturze. Kolor często nie odbiega od koloru zdrowej skóry ale mogą występować też w kolorze ciemno brązowym. Jeśli brodawki te nie są usuwane, po kilku latach często znikają samoistnie.
  • brodawki narządów płciowych- ich powstawanie wiąże się ze zmianami zapalnymi w okolicy narządów płciowych a także z uszkodzeniem otaczających tkanek. Miejscem występowania są wargi sromowe, szyjka macicy, żołądź, napletek oraz odbyt. Najczęściej występujący rodzaj brodawczaka to kłykcina kończysta, która może przekształcić się w nowotwór. W związku z tym, osoby u których wykryto ten wirusa HPV na narządach płciowych, powinny znajdować się pod kontrolą lekarza. W przypadku kobiet bardzo istotne jest regularnie wykonywane badanie cytologiczne. 

 

Sposoby na pozbycie się kurzajek

 

W początkowej fazie zaleca się usuwanie kurzajek za pomocą domowych sposobów bądź środków z apteki sprzedawanych bez recepty. U wielu osób sprawdzają się metody łagodne, jednak kluczem ich skuteczności jest systematyczność i cierpliwość.

 

  • Jaskółcze ziele (glistnik) – sok z tej rośliny jest używany od pokoleń do leczenia kurzajek i jest uważany za lek bardzo skuteczny. Zmianę należy nacierać sokiem przez kilka dni aż zmiana ustąpi. Sposób ten sprawdza się w przypadku małych kurzajek występujących na dłoniach.
  • Olejek herbaciany – nakładamy kilka razy dziennie na zmianę.


Jeśli powyższe naturalne metody nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, zaleca się sięgnięcie po preparaty apteczne. Zawierają one w swoim składzie kwasy, najczęściej salicylowy i mlekowy ale także monochlorooctowy i trójchlorooctowy. Wszystkie one mają działanie zmiękczające i złuszczające. Dostępne SA także preparaty do domowego wymrażania kurzajek.


W przypadku, gdy kurzajka utrzymuje się długo a leczenie nie przynosi efektu, warto zastanowić się nad inwazyjnymi metodami takimi jak:

  • Krioterapia – wymrażanie zmian za pomocą ciekłego azotu, jest to zabieg skuteczniejszy niż środki dostępne w aptekach, o wysokim wskaźniku usuwalności. Często jednak zabieg trzeba powtarzać co wiąże się z kilkoma wizytami a także dyskomfortem w postaci bólu i pieczenia.
  • Laseroterapia – kurzajka jest usuwana za pomocą wiązki światła, zabieg ten wymaga miejscowego znieczulenia.
  • Chirurgiczne usunięcie kurzajki – za pomocą łyżeczkowania, skalpela lub innej metody, przeprowadzane z znieczuleniu miejscowym.
  • Elektrokoagulacja – w tym przypadku kurzajki są usuwane za pomocą prądu, zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.


Jak zapobiec zakażeniu się kurzajką?

 

Kurzajki są dosyć kłopotliwe i czasem bywają trudne do usunięcia dlatego najlepiej starać się unikać sytuacji, w których istnieje ryzyko zarażenia.

Tak więc przede wszystkim należy zachować dużą ostrożność w trakcie korzystania z basenu czy sauny. W tych miejscach należy zawsze używać klapek a także korzystać wyłącznie z własnego ręcznika. Ponadto obgryzanie paznokci sprzyja tworzeniu się drobnych ranek a wtedy dużo łatwiej o zarażenie się wirusem. Tak jak w przypadku każdego wirusa, właściwa, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna podnosi odporność, dzięki czemu trudniej o zakażenie.