Jak leczyć mięśniaki macicy?

Częste bóle krzyża oraz podbrzusza, nieregularne oraz obfite miesiączki mogą być objawem mięśniaków macicy.  Są one najczęściej diagnozowanymi łagodnymi zmianami macicy, aż 95% wszystkich łagodnych zmian macicy stanowią mięśniaki.

Czym są mięśniaki macicy?


Mięśniaki są zbudowane z tkanki łącznej oraz mięśni gładkich i rozwijają się w ścianach macicy. U około 40% kobiet nie dają one żadnych objawów, jednak u sporej grupy, bo aż u około 30% kobiet mięśniaki pojawiają się i rozwijają równolegle z dolegliwościami, takimi jak bóle w dole brzucha czy nadmierne krwawienia miesiączkowe, bolesne współżycie, często występujące stany zapalne pochwy, częste oddawanie moczu, powiększenie brzucha  a także zaburzenia płodności. Mięśniaki macicy są zmianami nowotworowymi łagodnymi i złośliwiej naprawdę w nielicznych przypadkach. Guzy te osiągają wielkość od kilku milimetrów do 20-30 centymetrów.

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy


Przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są do końca poznane. Ponieważ są to guzy estrogenozależne, ich powstanie łączy się z wysokim poziomem estrogenów ale także z podwyższonym poziomem progesteronu. Poza zaburzeniami hormonalnymi, jako przyczynę powstawania mięśniaków macicy podaje się predyspozycje genetyczne, urazy mechaniczne macicy (np. łyżeczkowanie) a także występującą nadwagę ponieważ rozrost tkanki tłuszczowej sprzyja wzmożonej produkcji estrogenów. Naukowcy odkryli, że nawet zrzucenie zbędnych kilogramów nie hamuje rozrostu już raz powstałych mięśniaków, ponieważ już został rozbudowany zrąb tkanki tłuszczowej. Profilaktyka otyłości u dzieci jest niezwykle istotna właśnie dlatego, że raz rozbudowana tkanka tłuszczowa prowadzi do szeregu dolegliwości i chorób, których można zapobiegać utrzymując zdrową i szczupłą sylwetkę.

 

Jakie są rodzaje mięśniaków macicy?


Wyróżniamy różne postacie mięśniaków macicy w zależności od ich umiejscowienia w macicy.

  • mięśniaki podśluzówkowe wyrastają pod błoną śluzową i wyściełają ją od środka,
  • mięśniaki śródścienne powiększają ścianę macicy, w której się rozwijają,
  • mięśniaki podsurowicze wyrastają poza ścianę macicy rosnąc na jej zewnętrznej stronie i pokrywają ją od strony jamy brzusznej.

 

Jak leczyć mięśniaki macicy?


Tak jak w przypadku innych schorzeń narządów wewnętrznych, najważniejsze są regularne badania i kontrole u lekarza. W sytuacji gdy borykamy się z mięśniakami, zaleca się przeprowadzanie badania ginekologicznego i USG przynajmniej raz do roku. Jeżeli mięśniaki nie dają żadnych objawów, zaleca się pozostawienie ich do obserwacji w trakcie regularnych wizyt u ginekologa. Jeżeli jednak mięśniakom towarzyszą uciążliwe objawy, takie jak bóle i obfite krwawienia miesiączkowe, powinny być poddane leczeniu. Polega ono najczęściej na zastosowaniu terapii hormonalnej, która hamuje nadmierne krwawienie. W niektórych przypadkach konieczne może być operacyjne usunięcie mięśniaków. Najczęściej stosowaną metodą jest laparoskopia i histeroskopia operacyjna