poród, cesarskie_cięcie_poród_siłami_natury_admed

Wiele kobiet, które swoje pierwsze dziecko urodziło przez cesarskie cięcie zastanawia się czy kolejny poród może odbyć się siłami natury. Przez wiele lat mówiono, że po pierwszym cesarskim cięciu, kolejne ciąże będą musiały być rozwiązywane w ten sam sposób, a jednak poród siłami natury jest jak najbardziej możliwy.

W jakich przypadkach możliwy jest poród naturalny po cesarskim cięciu?


Aż 60-80% kobiet, które pierwszą ciąże miały zakończoną cesarskim cięciem, może naturalnie urodzić kolejne dziecko. Taki poród jest uznawany za poród podwyższonego ryzyka, dlatego zarówno stan kobiety jak i dziecka powinien być stale monitorowany za pomocą aparatu KTG. Nie zaleca się podawania oksytocyny, która podwyższa ryzyko pęknięcia rany po cesarskim cięciu. Są jednak pewne wytyczne, których lekarz prowadzący się trzyma w trakcie decyzji o rodzaju rozwiązania ciąży. Decydując wraz z lekarzem o formie drugiego porodu, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpływają na bezpieczeństwo kobiety i dziecka. Brane pod uwagę są takie informacje jak:

  • Czy od cesarskiego cięcia minęło minimum 2 lata i czy blizna zagoiła się prawidłowo oraz
    czy nie stwierdzono żadnych pęknięć w obrębie macicy,
  • Czy kobieta ma za sobą tylko jedno cesarskie cięcie wykonane poziomo,
  • Czy waga dziecka przed porodem nie przekracza 4kg i czy dziecko jest ułożone główką w
    dół,
  • Czy ciąża przebiega bez komplikacji, a stan zdrowia matki jest dobry (brak chorób
    wykluczających naturalny poród oraz wyniki badań bez patologicznych odchyleń),
  • Czy poprzedni poród był rozwiązany przez cesarskie cięcie z powodów nagłych
    (nieplanowanych).

 

Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, drugi poród może odbyć się siłami natury. 

 

Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest bezpieczny?


Podstawowym i największym zagrożeniem porodu naturalnego po wcześniejszym cesarskim cięciu, jest ryzyko pęknięcia macicy. Skutkiem pęknięcia macicy może być krwotok, który w najgorszym wypadku zakończyć się może usunięciem macicy a nawet śmiercią kobiety. Ryzyko pęknięcia macicy jest obecnie mniejsze, ponieważ już od wielu lat cięcia przeprowadza się poprzecznym cięciem na dole brzucha. Rana jest dużo mniejsza i trwalsza niż ta idąca od dołu do góry brzucha a także lepiej się goi. Badania wskazują także, że w przypadkach kobiet u których rana po cesarskim cięciu zagoiła się w sposób prawidłowy i bez żadnych komplikacji w ciągu 6 tygodniu, nie odnotowano przypadków rozejścia się blizny na macicy.

Czy trzeba się przygotować do porodu naturalnego po cesarskim cięciu?


Przygotowania do drugiego porodu siłami natury powinno przebiegać przez całą ciążę. Już na początku lekarz może sprawdzić w którym miejscu w macicy zagnieździł się zarodek. Jeśli łożysko rozwija się z dala od blizny na macicy, nie powinno być powodów do niepokoju. Przed terminem porodu, lekarz w trakcie badania USG oceni grubość blizny macicy i jej stan. Pozwoli to na podjęcie ostatecznej decyzji co do formy porodu.