Sól i jej zastosowanie w kosmetyce
Sól morska w kosmetyce to uniwersalny i bezpieczny składnik. Nie powoduje alergii i może być stosowana w każdym wieku.  Sól wykorzystywana jest przede wszystkim do kąpieli, peelingów i okładów. 

Sól morska stosowana w kosmetyce nie tylko oczyszcza organizm i łagodzi stres, ale także poprawia krążenie krwi. Kąpiele, masaże czy peelingi z jej użyciem niwelują zmęczenie, relaksują i łagodzą bóle mięśni. Lecznicze właściwości soli morskiej wykorzystywane są również w walce z cellulitem i rozstępami.


Sól może być stosowana w postaci:
  • peelingu,
  • relaksującej kąpieli,
  • okładów,
  • masaży.

Peelingi solne
Dzięki swojej ziarnistej konsystencji sól doskonale nadaje się do peelingu zarówno ciała, jak i twarzy. W mgnieniu oka złuszcza martwy naskórek i oczyszcza skórę ze szkodliwych toksyn. Aby ułatwić sobie rozprowadzanie kosmetyku, można wymieszać sól z płynem do mycia twarzy lub żelem pod prysznic.
Domowy peeling solny można połączyć z masażem całego ciała i dodać do soli aromatyczny olejek. Taki zabieg ujędrni, wygładzi i oczyści skórę oraz przygotuje ją do dalszej pielęgnacji.


Sól do kąpieli - właściwości i zastosowanie
Kąpiel solankowa ma przede wszystkim działanie detoksykujące. Sól morska pomaga wyeliminować nadmiar płynów i toksyn, które gromadzą się w organizmie. Przyspiesza metabolizm komórkowy i wyrównuje koloryt skóry. Działa również antycellulitowo i pomaga zmniejszyć widoczność rozstępów. Terapeutyczna sól do kąpieli jest również stosowana w leczeniu zmian skórnych, takich jak łuszczyca. Do wyboru są m.in:

  • sól Epson - gorzka sól siarkowo-magnezowa wydobywana w angielskim miasteczku Epson, która pomoże Ci się zrelaksować i cudownie zmiękczy skórę;
  • sól kłodawska w kosmetyce - to naturalna sól kamienna z Kłodawy z przewagą magnezu i potasu. Wnika głęboko w pory i oczyszcza skórę;
  • sól zabłocka do kąpieli, która łagodzi napięcie nerwowe, zapewnia suplementację jodu i jest polecana na rozstępy, czyraki, egzemę, cellulit i łuszczycę;
  • sól bocheńska - kolejna po zabłockiej solanka jodowo-bromowa, która aktywnie regeneruje naskórek.
Relaksujące kąpiele w soli to świetny sposób na odprężenie po ciężkim i stresującym dniu. Napięte mięśnie rozluźnią się pod wpływem ciepłej wody, a sól zniweluje szkodliwe skutki stresu. Taki zabieg sprzyja również redukcji tkanki tłuszczowej, ujędrnia i oczyszcza skórę.
Niezwykle ważna jest regularność - aby uzyskać pożądane rezultaty, należy powtarzać kąpiele solankowe 2-3 razy w tygodniu. Aby uniknąć przesuszenia, po kąpieli należy zastosować nawilżający balsam do ciała.



Regeneracja stóp
Stopy to jedna z najbardziej przemęczonych części ciała, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Remedium na opuchnięte stopy jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Kąpiele stóp mają również właściwości lecznicze - pomagają na przykład w walce z przeziębieniem. Jest to zarówno zabieg upiększający, jak i zdrowotny, dlatego warto poświęcić około 10 - 15 minut wieczorem na kąpiel zmęczonych stóp.
Kąpiel stóp w soli przynosi ogromną ulgę. Relaksuje, wygładza, zmniejsza obrzęki poprawiając krążenie limfy. Szczególnie polecana jest do pielęgnacji suchej, zrogowaciałej skóry - sól do stóp błyskawicznie nawilża, a regularnie stosowana chroni przed przesuszeniem i powstawaniem zrogowaceń. Kąpiel z dodatkiem soli skutecznie zapobiega poceniu się stóp i chroni przed nieprzyjemnym zapachem, zapewniając uczucie świeżości.


Kosmetyki antycellulitowe i ujędrniające
Sól znalazła także swoje zastosowanie w kremach i balsamach na cellulit, gdyż ma działanie ujędrniające i wygładzające.


Sól w szamponach do włosów oraz pastach do zębów
Sól morska jest dodawana do szamponów do włosów - jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który koi wrażliwą skórę głowy. Jako substancja w paście do zębów pomaga delikatnie usuwać osady gromadzące się na szkliwie. Ponadto, sól morska zwiększa wydzielanie śliny, neutralizując szkodliwe dla zębów kwasy.


Zastosowanie soli w kosmetyce jest korzystne z wielu powodów. Wszechstronność tego produktu sprawia, że może on służyć osobom w każdym wieku. Poprawia jakość i wygląd skóry - ujędrnia zwiotczałą skórę i relaksuje zmęczoną cerę. Przede wszystkim jednak pomaga eliminować szkodliwe toksyny, czyniąc skórę nie tylko piękniejszą, ale i zdrowszą.