nieprzyjemny_zapach_z_ust_admed

Niemal każdy z nas doświadczył spotkania czy rozmowy z osobą, u której wyczuć można było nieprzyjemny zapach z ust. Jest to zdecydowanie mało przyjemna sytuacja, która potencjalnie może przytrafić się każdemu z nas. Nieprzyjemny zapach z ust, inaczej nazywany halitozą, może mieć podłoże chorobowe, warto zatem wiedzieć, co bywa jego przyczyną.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być wiele. Gdy wyczujemy u siebie nieświeży zapach z ust, jest to sygnał abyśmy poszukali możliwej przyczyny tego problemu.

  • Próchnica i choroby dziąseł wynikające z zaniedbań higienicznych. Codzienne, bardzo dokładne mycie zębów oraz ich nitkowanie to absolutna podstawa dbania o jamę ustną. To od tego zależy zdrowie naszych zębów a co za tym idzie, zapach jaki wyczuwamy w ustach. Bakterie gromadzą się na płytce nazębnej i tylko jej regularne usuwanie przy pomocy szczoteczki do zębów, pomoże nam skutecznie zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi z ust. W przypadku gdy pojawił się problem nieświeżego oddechu, należy udać się do stomatologa w celu zaleczenia ewentualnych ubytków oraz oczyszczania zębów z kamienia nazębnego.
  • Choroby nerek u większości chorych powodują nieprzyjemny zapach z ust o mniejszym lub większym natężeniu. Przewlekła niewydolność nerek prowadzi do zwiększenia stężenia kreatyniny czy mocznika, co z kolei przyczynia się do zatruwania całego organizmu. W przewodzie pokarmowym mocznik jest rozkładany przez bakterie, wytwarzając amoniak będący przyczyną nieprzyjemnego, charakterystycznego zapachu z ust.
  • Cukrzyca, jeżeli jest nieprawidłowo leczona, może doprowadzić do groźnego dla życia powikłania, kwasicy ketonowej. Do ciał ketonowych należy aceton, który w tym przypadku jest winny charakterystycznemu zapachowi kwaśnych jabłek.
  • Zapalenie błony śluzowej żołądka czy też występowanie w nim wrzodów, może objawiać się kwaśnym posmakiem i zapachem z ust. W wyniku podrażnienia błon śluzowych żołądka, trawienie pokarmów nie jest prawidłowe, na skutek czego pokarm może gnić, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem z ust.
  • Choroby trzustki także mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Możemy podejrzewać, że nasza trzustka nie pracuje prawidłowo, gdy obserwujemy u siebie problemy trawienne takie jak niestrawność, nadmierne gazy, odbijania.
  • Refluks, zgaga czy niestrawność często bywają przyczyną nieświeżego zapachu z ust. Powracający z żołądka do przełyku pokarm powoduje nie tylko pieczenie w gardle ale także cuchnący oddech.
  • Przewlekłe choroby zatok czy długotrwałe spływanie śluzu po tylnej ścianie gardła także mogą powodować nie wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z ust.


Jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust?

Usuwanie nieświeżego zapachu w dużym stopniu zależy od przyczyny jego powstania. Jeśli wizyta u stomatologa i ewentualne leczenie, nie przynoszą poprawy należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu ustalenia ewentualnych przyczyn nieświeżego zapachu. Nie powinno się ignorować tego, ponieważ przyczyną może być bardzo poważna choroba, która w porę wychwycona, będzie łatwiejsza do wyleczenia.