plamy_wątrobowe_admed

Pierwsza myśl, jaka nasuwa się po wypowiedzeniu nazwy „plamy wątrobowe” to chora wątroba, która w konsekwencji powoduje pojawianie się plam na skórze. Natomiast prawda jest zupełnie inna i zaskakująca - plamy wątrobowe to nazwa przebarwień, które z wątrobą nie mają nic wspólnego, przypominają jedynie jej kolor, stąd wzięła się sama nazwa.

Czym są plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe to inaczej plamy pigmentacyjne, powstałe w wyniku nadmiernej produkcji melaniny w zewnętrznej warstwie skóry. Skóra intensywnie wystawiana na działanie ostrego słońca może zacząć produkować a dużo pigmentu – melaniny, co skutkuje powstaniem przebarwień. Przypominają one swoim wyglądem piegi, są jednak większe i często, choć nie zawsze, ciemniejsze. Plamy pojawiają się najczęściej po 40 roku życia, jednak zdarzają się także u młodszych osób. Ich obecność stanowi w większości przypadków wyłącznie problem estetyczny, ponieważ nie są związane z chorobą narządów wewnętrznych. Plamy wątrobowe pojawiają się najczęściej na twarzy, dłoniach oraz ramionach i plecach. W razie gdybyśmy zauważyli jakiekolwiek niepokojące zmiany, jak krwawienie czy ropienie z przebarwienia, należy udać się do dermatologa w celu przebadania takiej zmiany.

 

Jakie są przyczyny powstawania plam wątrobowych?

 

Plamy wątrobowe powstają z kilku przyczyn. Najczęściej występują jako skutek:

  • Starzenia się skóry;
  • Nadmiernej i regularnej ekspozycji na słońce bez użycia filtrów, która może przyczyniać się do powstawania tego typu przebarwień;
  • Zażywania środków antykoncepcyjnych przez dłuższy czas;
  • Stosowanie niektórych leków;
  • Występowania zaburzeń hormonalnych;
  • Uwarunkowań genetycznych;
  • Eksponowanie skóry na słońce po stosowaniu niektórych zabiegów kosmetycznych, np. z użyciem kwasów.
  • Posiadania jasnej karnacji skóry.


Czy da się zapobiec powstawaniu plam wątrobowych?

Najważniejszą zasadą, którą powinno się stosować jeśli chcemy zapobiec pojawieniu się plam wątrobowych, jest ochrona przed słońcem, bo to jego działanie odpowiada za większość przebarwień skórnych. Zatem ochrona skóry przy pomocy kremów z filtrem (przy mocnym słońcu filtr powinien być maksymalny) oraz przebywanie w cieniu w godzinach gdy słońce operuje najmocniej, powinno wejść nam w krew. Osoby stosujące antykoncepcję hormonalną, bądź mające problemy hormonalne, powinny całkowicie chronić skórę przed słońcem, a przynajmniej skórę twarzy gdzie pojawiają się one najczęściej.

Czy plamy wątrobowe da się trwale usunąć?

Plamy wątrobowe można usuwać lub rozjaśniać kilkoma sposobami. Najbardziej inwazyjne ale i skuteczne, jest zastosowanie lasera frakcyjnego. Dla osób, które wolą spróbować łagodniejszych zabiegów proponuje się zabiegi mikrodermabrazji (czyli złuszczania naskórka), zabiegi z użyciem kwasów owocowych. W gabinetach dermatologicznych można się poddać zabiegom o wysokim stężeniu kwasów, które są w stanie trwale usunąć nasze przebarwienia, jednak należy się liczyć z tym, że skuteczna będzie dopiero seria zabiegów. Na skórę można stosować preparaty z witaminą C czy kwasami ale także okłady z cytryny. Każda regularna terapia przyniesie efekty pod warunkiem, że w międzyczasie będziemy chronić naszą skórę przed słońcem. Należy pamiętać, że wszystkie terapie oparte na witaminie C czy kwasach AHA uwrażliwiając skórę na słońce, więc najlepszym czasem na wszelkie tego typu zabiegi to okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny.