Rękawy czy torebki - co wybrać do sterylizacji narzędzi?
Narzędzia ze stali nierdzewnej są niezbędne w wielu dziedzinach medycyny. Sprawdzają się w chirurgii, pedologii, stomatologii, laryngologii i wielu innych specjalizacjach. Jako narzędzia wielokrotnego użytku, muszą być poddawane procesowi sterylizacji, aby zredukować niebezpieczeństwo ew. zakażenia następnego pacjenta.  Sterylizacja w autoklawie byłaby jednak zupełną stratą czasu, gdyby nie właściwe opakowanie narzędzi. Stajemy przed wyborem między rękawami  torebkami (kopertami) do sterylizacji. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego sprawdźmy czym się charakteryzują obie propozycje i czym się różnią. 

Rozmiar i kształt

Zarówno torebki jak i rękawy do sterylizacji są dostępne w różnych rozmiarach, tak aby mogły znaleźć zastosowanie do wielu rodzajów narzędzi. Torebki, są zwane również kopertami, ze względu na prostokątny kształt i samoklejące zamykanie. Największe będą miały wymiary 250mm x 400mm co oznacza że możemy w nich sterylizować nawet czterdziestocentymetrowe narzędzia. 

Rękawy rozróżnia się ze względu na ich szerokość. Najwęższe będą miały 5 cm szerokości, zaś najszersze nawet 40 cm. Jednocześnie nie są ograniczone jeśli chodzi o długość, ponieważ na jednej roli znajduje się nawet 200 metrów bieżących rękawa. Rękawy kształtem przypominają tubę, w której możemy umieścić narzędzia przeznaczone do autoklawowania. Są również dostępne rękawy z zakładką, które pozwalają na umieszczanie szerszych narzędzi, jednak mają one tylko 100 metrów długości.

Materiał wykonania

Wykonanie dobrego opakowania sterylizacyjnego wiąże się z koniecznością dobrania odpowiedniego materiału, który z jednej strony będzie zapewniał pełną ochronę i barierę przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami dla wyjałowionych narzędzi, a jednocześnie pozwoli przeprowadzić sterylizację, czyli będzie przepuszczał parę wodną lub tlenek etylenu w sterylizatorze. Oba warunki spełniają opakowania papierowo-foliowe. Wytrzymała folia gwarantuje ochronę, zaś wytrzymały papier medyczny przepuszcza parę wodną w sterylizacji, jednocześnie stanowiąc barierę ochronną po wyjęciu pakietu ze sterylizatora. Dzięki zastosowaniu folii można również w łatwy sposób zidentyfikować narzędzie znajdujące się w pakiecie i przygotować do zabiegu.

Czas pracy

Gotowe do użycia torebki do sterylizacji zapewniają szybkie przygotowanie pakietów do sterylizacji. Wystarczy włożyć instrument do torebki, zamknąć i umieścić w sterylizatorze. W przypadku użycia rękawów, konieczne jest docięcie właściwej długości oraz prawidłowe wykonanie zgrzewu zamykającego pakiet. Niedokładność w tym elemencie może zniweczyć cały wysiłek i energię, ponieważ uszkodzony zgrzew automatycznie sprawia, że umieszczone wewnątrz opakowania narzędzie traci jałowość i nie może zostać użyte do zabiegu, a co więcej, proces sterylizacji musi zostać powtórzony. 

Różnorodność narzędzi

Na korzyść rękawów do sterylizacji przemawia zdecydowanie ich uniwersalna forma. W przeciwieństwie do torebek, nie posiadają one gotowych wymiarów, a można je docinać według potrzeb. Należy jednak mieć na uwadze, że dla prawidłowego procesu wyjaławiania konieczne jest pozostawienie ok. 2 cm wolnej przestrzeni wewnątrz pakietu! Dlatego rękawy świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie sterylizuje się dużą ilość, różnorodnych narzędzi. Kształt niektórych z nich może utrudniać zastosowanie torebki, lub dobranie odpowiedniego jej rozmiaru co paradoksalnie może znacznie wydłużyć czas pakietowania. 

Koszty
 
Jeśli porównamy koszt pojedynczej torebki do sterylizacji z ceną rękawa o tej samej szerokości, okaże się że są one droższe od rękawów.  Wydaje się to oczywiste, jednak należy pamiętać że stosowanie rękawów wiąże się z dodatkowymi kosztami, jak choćby zakup zgrzewarki czy koszty energii niezbędnej do wykonania prawidłowych zgrzewów. Wszystko zależy od ilości narzędzi jakie sterylizujemy oraz częstotliwości procesów sterylizacji w danym okresie czasu. 

Miejsce

W mniejszych gabinetach znacznie korzystniejsze mogą okazać się torebki do sterylizacji. Choć na pozór, jeden rękaw łatwiej przechowywać niż kilka różnych rozmiarów torebek, to wygospodarowanie miejsca w gabinecie na umieszczenie zgrzewarki i stołu do pakietowania może być trudnym wyzwaniem. Szczególnie może to być widoczne np. w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich. W większych placówkach, znacznie łatwiej będzie zadomowić się rękawom. 

Indywidualna decyzja

Jak widać, nie można jednoznacznie orzec, które opakowanie do sterylizacji narzędzi jest lepsze. Obie opcje maja swoje wady i zalety, i od indywidualnych potrzeb użytkowników będzie zależeć na którą się zdecydują. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny w podjęciu ostatecznej decyzji. Którą, zawsze można zmienić jeśli zajdzie taka potrzeba.