Histerosalpingografia (HSG) - co to takiego?
Histerosalpingografia, szerzej znana jako badanie HSG to badanie rentgenowskie macicy i jajowodów. Jest ono przeprowadzane w celu oceny kształtu i budowy jamy macicy, jajowodów oraz ich drożności a także ogólnego stanu błony śluzowej macicy. Czy boli, jak się do niego przygotować i kiedy w ogóle należy je wykonać? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć wszystkie, najważniejsze dotyczące tego badania informacje. 

Na czym polega badanie HSG


Badanie HSG zwykle trwa ok. kilkunastu minut, niezależnie od tego czy jest przeprowadzane w znieczuleniu czy nie. Istnieje możliwość znieczulenia ogólnego przed badaniem. NIe zawsze pacjentki są znieczulane, choć samo badanie może wiązać się z nieprzyjemnymi odczuciami, również bólem. Pacjentka zajmuje miejsce w fotelu lub stole zabiegowym w pozycji jak do rutynowego badania ginekologicznego. Najpierw lekarz zaaplikuje odpowiedni wziernik, a następnie zdezynfekuje szyjkę macicy. Następnie z wykorzystaniem specjalnego katetera lub aparatu Schultza poda preparat cieniujący, tzw. kontrast. Po tym jak kontrast wypełni jamę macicy,  wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Drugie zdjęcie jest wykonywane w chwili wypełnienia przez kontrast jajowodów a następne, kiedy środek cieniujący pojawi się w jamie brzusznej. Jeśli pacjentka w trakcie badania odczuje jakikolwiek dyskomfort, powinna od razu poinformować o tym lekarza. Problemy z przepływaniem środka cieniującego mogą pojawić się np. w przypadku problemów z drożnością jajowodu. 

Wskazania do badania HSG

Histerosalpingografia, inaczej Sono HSG jest zalecane szczególnie w przypadku pań, które przez dłuższy czas, przy regularnych staraniach nie mogą zajść w ciążę. HSG przynosi informację czy komórka jajowa jest w stanie dotrzeć z jajnika do macicy. Badanie HSG zaleca się również do wykonania, kiedy lekarz podejrzewa nieprawidłową budowę macicy, lub patologiczne zmiany w jamie macicy. 

Kiedy wykonać badanie?

Badanie HSG należy wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, najlepiej do 10 dnia. Jednak zdecydowanie po zakończeniu miesiączki! Wszelkie, nawet najmniejsze krwawienie z pochwy jest przeciwskazaniem do badania. Do innych, oczywistych przeciwskazań należą ciąża i uczulenie na środek cieniujący.

Możliwe powikłania

Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań po badaniu HSG, do których należą m.in. zapalenie przydatków i zapalnie otrzewnej. Zaleca się stosowanie wkładek higienicznych po badaniu, ponieważ w ciągu dwóch dni po zabiegu mogą występować plamienia. Jeśli jednak utrzymują się dłużej lub pojawią się obfite krwawienia, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. 

HSG a leczenie niepłodności
Często przyczyną niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów. Badania przeprowadzone przez australijskich lekarzy wykazały, że po przeprowadzeniu badania HSG i niejako „przepłukaniu” jajowodów kontrastem opartym na wodzie lub oleju, nawet 40% ( w przypadku kontrastu olejowego ) bezpłodnych wcześniej kobiet zaszło w ciążę. Płyn wprowadzony do jajowodów miałby usuwać zanieczyszczenia utrudniające zapłodnienie. Nie są to jednak jeszcze w pełni potwierdzone badania. 
Wiele kobiet obawia się wizyt u ginekologa. Podobnie jest z badaniem HSG, jednak w wielu przypadkach jest to badanie bezbolesne, choć nieprzyjemne. Nie należy jednak go unikać, jeśli lekarz widzi potrzebę jego wykonania. Wszelkie wątpliwości zawsze można skonsultować z lekarzem.