Strona sklepu AdMed Medical Partner s.c. NIP: 618-21-29-121 zawiera również produkty wyrobów medycznych przeznaczonych tylko dla profesjonalistów. Czy w momencie zakupu wyrobów medycznych potwierdzasz, że jesteś profesjonalistą z branży medycznej lub farmaceutycznej?
Potwierdzam
Prysznic bezpieczeństwa jest niezbędnym elementem w każdym miejscu, w którym istnieje ryzyko wypadku spowodowanego substancjami żrącymi lub łatwopalnymi. Prysznic awaryjny musi być zainstalowany wszędzie tam, gdzie jest przechowywany i gromadzony kwas siarkowy oraz kwas solny.
Wypadki te obejmują na przykład podpalenie odzieży pracownika lub kontakt chemikaliów ze skórą. Może to spowodować poważne obrażenia, a nawet doprowadzić do śmierci. Prysznice ratunkowe umożliwiają usunięcie z ciała oraz oczu wszystkich szkodliwych substancji i są niezbędne w obszarach wysokiego ryzyka.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, prysznic awaryjny musi być zainstalowany :
W odległości najdalej 20 m od niebezpiecznych stanowisk pracy w przypadku ryzyka oblania pracowników środkami żrącymi lub zapalenia się odzieży pracownika.
Wszędzie tam, gdzie do pracy używane są kwasy lub substancje żrące.
W każdym pomieszczeniu, w którym istnieje ryzyko poparzenia lub zapalenia odzieży roboczej.
Wszędzie tam, gdzie obecne są nadtlenki, a temperatura utrzymuje się powyżej 0°C.
Wszędzie tam, gdzie nieorganiczne kwasy i zasady są transportowane, przechowywane lub używane.
Wszędzie tam, gdzie przechowywany i stosowany jest kwas siarkowy.
Wszędzie tam, gdzie przechowuje się i pobiera kwas solny.
Wszędzie tam, gdzie wykonywane są prace ze szkodliwymi substancjami.
Wszędzie tam, gdzie produkowany i przetwarzany jest arsen.
Wszędzie tam, gdzie chrom i jego związki są produkowane, przetwarzane i używane.
Rodzaje pryszniców ratunkowych
Ze względu na różnorodność pomieszczeń, w których powinien być zainstalowany prysznic przemysłowy oraz wielorakie wymagania związane z zagrożeniami występującymi w miejscach pracy, prysznice bezpieczeństwa dzielą się na kilka typów.
Prysznic ratunkowy montowany do sufitu Dostępne są prysznice bezpieczeństwa montowane do sufitu. Wówczas prysznic uruchamiany jest automatycznie lub za pomocą specjalnego uchwytu (w zależności od producenta). Przy wyborze tego typu prysznica należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania wylewki i misy. Prysznic awaryjny montowany do ściany Kolejnym rodzajem są prysznice przemysłowe montowane do ściany. Mają one swoje zastosowanie szczególnie w miejscach, gdzie montaż prysznica do sufitu będzie problematyczny. Prysznic bezpieczeństwa montowany do podłogi Inną konstrukcją są prysznice ratunkowe montowane do podłogi. Szczególną uwagę należy wówczas zwrócić nie tylko na wykonanie prysznica i jakość materiałów, ale także na stabilność i odpowiednie umiejscowienie.
Prysznice ratunkowe na platformie Jeśli nie ma możliwości zainstalowania prysznica awaryjnego jako części pomieszczenia, idealnym rozwiązaniem jest prysznic na platformie. Prysznic najczęściej uruchamiany jest mechanicznym przyciskiem na podeście - aktywuje się go wchodząc na niego. Konstrukcja podestu powinna być stabilna i wyposażona w poręcze, które umożliwią bezpieczne korzystanie z prysznica.
Myjki do oczu Myjki do oczu to bardzo często spotykany element prysznica bezpieczeństwa. Praktycznie każdy model może zostać wyposażony przez producenta w myjkę do oczu. Jest to ważne ze względu na wymogi prawne, bezpieczeństwo i higienę pracy oraz życie i zdrowie pracowników. Aktywacja myjki do oczu może odbywać się na różne sposoby, w zależności od jej typu. Może to być zwykły przycisk lub pedał nożny (szczególnie w przypadku pryszniców przemysłowych na platformach).
Nieprzestrzeganie wymogów prawnych określonych w wyżej wymienionych przepisach grozi sankcjami, w szczególności grzywnami. Jednak bardziej znaczącym ryzykiem jest trwałe uszkodzenie ciała pracowników lub nawet wypadek śmiertelny. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać przepisów i korzystać z licznych możliwości doboru odpowiednich natrysków bezpieczeństwa do warunków panujących w miejscu pracy.
Prysznic ratunkowy przenośny i mobilny Mobilny prysznic i myjka do oczu/twarzy zapewniają ciągły przepływ wody przez 1-2 minut. To urządzenie mobilne, niezależne od źródeł wody, dedykowane do miejsc pracy gdzie brak możliwości technicznych na podłączanie stacjonarnych myjek i prysznicy awaryjnych.
Prysznice przemysłowe umieszczone w wyznaczonych miejscach są wymagane przez polskie prawo. Ich użycie- stosowanie jest określone w licznych przepisach. Należą do nich:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2002 r. Nr 91 poz.811 z 28.06.2002 r. ).
Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji szkła i wyrobów ze szkła (Dz. U. 2002 r. Nr 24 z 19.02.2002 r. ).
Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali (Dz. U. 2000 r. Nr 3 z 30.12.1999 r. ).
Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, stosowaniu, magazynowaniu i transporcie wewnątrzzakładowym nadtlenków organicznych (Dz. U. 1995 r. Nr 37 z 1.03.1995 r.).
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu środków chemicznych do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków (Dz. U. 1994 r. Nr 21 z 27.01.1994 r. ).
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 października 2007 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wytwarzaniu i przerobie arsenu oraz jego związków (Dz.U. 2007r. Nr 197 poz. 1429 z 25.10.2007 ).
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 października 2007 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wytwarzaniu, przerobie oraz stosowaniu chromu i jego związków (Dz.U. 2007r. Nr 197 poz. 1430 z 25.10.2007).
Rozporządzenie Ministra Przemysłu Maszynowego w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy elektrolitycznej obróbce powierzchni (Dz. U. 1975 r. Nr 11 z 25.03.1975 r. ).
Validate your login