Zastrzyk w oko - czy jest się czego bać?
Wzrok, przez wielu z nas jest uznawany za najważniejszy zmysł w życiu człowieka. Większości ludzi łatwiej wyobrazić sobie utratę słuchu, węchu czy smaku niż wzroku. Można by zaryzykować stwierdzenie, że wolelibyśmy przestać się poruszać o własnych siłach, niż przestać widzieć otaczający nas świat. Ochrona zmysłu wzroku oraz leczenie wszelkich problemów z nim związanych, od lat wiąże się z wykonywaniem tzw. zastrzyków w oko. Choć brzmi to strasznie, w rzeczywistości jest to sprawdzona procedura medyczna, a w tym artykule postaramy się ją nieco przybliżyć. 


Czym są iniekcje do oka


Iniekcje do oka, zwane również iniekcjami wewnątrzgałkowymi, to procedury medyczne polegające na podawaniu leków bezpośrednio do gałki ocznej, najczęściej w jej części tylnej, czyli do ciała szklistego lub przestrzeni podsiatkówkowej. Wykorzystywane są do leczenia różnych chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), obrzęk plamki, retinopatia cukrzycowa, a także niektóre schorzenia związane z naczyniówką.


Rodzaje zastrzyków w oko


Możemy wyróżnić różne rodzaje iniekcji związanych z narządem wzroku. Należą do nich: 


- iniekcje podspojówkowe, iniectio subconiunctivalis, pozwalają na dotarcie leku do tego samego poziomu co leki podane w kroplach, żelach czy maściach - do poziomu ciała rzęskowego, przy zachowaniu wyższego stężenia leku w płynie komorowym; substancja lecznicza dociera też do tęczówki i rogówki;
- iniekcje doszklistowe, w których lek podaje się bezpośrednio do ciała szklistego,  stosuje się je głównie w leczeniu chorób tylnego bieguna gałki ocznej, np. postaci wysiękowej AMD - zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem,

- iniekcje dokomorowe 
- iniekcje okołogałkowe
- iniekcje podpochewkowe
- iniekcje podtorebkowe



Przebieg zabiegu - to nie boli!


Procedura iniekcji do oka jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, najczęściej w gabinecie lekarskim lub specjalistycznym ośrodku okulistycznym. Pacjent jest miejscowo znieczulany (kroplami do oczu) co minimalizuje dyskomfort związany z wkłuciem igły. Pacjent nie odczuwa bólu związanego z wkłuciem. Sam zabieg jest szybki i precyzyjny, - cała procedura trwa dosłownie kilka minut. Pacjent zazwyczaj może wrócić do codziennych aktywności zaraz po jej zakończeniu. Warto jednak zrezygnować ze zwiększonej aktywności fizycznej, np. uprawiania sportu przez ok. tygodnia. 


Bezpieczeństwo iniekcji do oka jest monitorowane przez lekarza prowadzącego. Istnieje minimalne ryzyko wystąpienia infekcji, krwotoków lub reakcji alergicznych, jednakże ryzyko to jest zwykle bardzo niskie, a korzyści z terapii przeważają nad potencjalnymi skutkami ubocznymi.


Skuteczność i korzyści


Iniekcje do oka okazują się bardzo skuteczne w leczeniu wielu chorób oczu, zwłaszcza tych, które dotyczą siatkówki i naczyń krwionośnych. W niektórych przypadkach mogą zatrzymać lub opóźnić postęp choroby, poprawić widzenie oraz zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z daną schorzeniem.

Ponadto, iniekcje do oka są coraz bardziej precyzyjne dzięki nowoczesnym technologiom obrazowania, co umożliwia lekarzom dokładne określenie lokalizacji i głębokości podania leku, minimalizując przy tym ryzyko uszkodzenia struktur oka.