Menstruacja- ile wiemy na jej temat?
Menstruacja wynika z przekształceń, które przygotowują macicę do potencjalnego przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Krwawienie występuje w wyniku złuszczającej się błony śluzowej, co prowadzi do pęknięcia naczynek krwionośnych. Zjawisko to pojawia się w wieku rozrodczym i trwa zwykle od 3 do 7 dni, przy cyklu menstruacyjnym trwającym około 28 dni.

Czasami kobiety skarżą się, że mają uciążliwe miesiączki, które są intensywne i obfite. Może to  wynikać z różnych czynników, takich jak:
-zaburzenia krzepnięcia krwi
-występowanie mięśniaków
-nieprawidłowości hormonalne 
-infekcje macicy i jajowodów
-stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych
-obecność endometriozy

-Cykl menstruacyjny najczęściej trwa 28 dni, ale nie ma powodu do niepokoju, jeśli trwa 23 dni lub 35 dni, ponieważ oba te zakresy są uważane za normę.

-Podczas miesiączki kobieta traci zazwyczaj między 35 a 60ml krwi.

-Niepojawienie się krwawienia może być pierwszym sygnałem ciąży. Warto jednak zauważyć, że w czasie ciąży może wystąpić krwawienie, przypominające początkowe dni menstruacji. Zaleca się przeprowadzenie testu ciążowego, dla pewności- więcej niż jednego. Bez względu na wynik, wskazane jest skonsultowanie się z ginekologiem, w przypadku braku miesiączki lub podejrzenia ciąży.

Przy opóźnionej menstruacji, nie trzeba natychmiast wpadać w panikę, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na to opóźnienie lub wcześniejszy początek cyklu. Np.:
-zmiany środowiskowe 
-stres
-przyjmowanie niektórych leków
-zmęczenie 
-choroby lub infekcje 
-zmiana wagi ciała 
-spożywanie alkoholu
-wysiłek fizyczny
-zmiana diety
-przeziębienie
-zmiany hormonalne

-Podczas menstruacji ryzyko zajścia w ciążę jest niskie, jednak możliwość zapłodnienia istnieje. Ważne jest podkreślenie tego, ponieważ wielu ludzi nadal uważa, że w trakcie okresu niemożliwe jest zachodzenie w ciążę.

-Kobiety doświadczające obfitych i długotrwałych krwawień mogą być narażone na rozwinięcie się anemii. Zgodnie z normą, w trakcie menstruacji tracimy 30-60 ml krwi, zawierającej około 15-30 mg żelaza. Jego niedobór może prowadzić do niedokrwistości.

-Symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) występują u co drugiej kobiety, a u jednej czwartej objawy są na tyle dokuczliwe, że wymagają podjęcia  leczenia.

-W trakcie miesiączki szyjka macicy i pochwa są bardziej podatne na infekcję, przez co zwiększa się ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

-Cykle mogą przebiegać bezowulacyjnie, więc fakt, że kobieta ma okres, niekoniecznie musi świadczyć o jej płodności.

-W trakcie menstruacji może wystąpić zmiana tonacji głosu, możliwe jest jego obniżenie lub nawet chrypka. Ten efekt jest rezultatem wpływu hormonów rozrodczych oraz zmian w ukrwieniu strun głosowych.

-Od pierwszej miesiączki do okresu menopauzy, przeciętna kobieta przeżywa około 450 krwawień.

Miesiączka często wiąże się z stresem, obawami i bólem, jednak jest to jednocześnie wskaźnik zdrowia, świadczący o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, więc nie ma potrzeby martwienia się, a wszelkie niepokojące objawy warto omówić z lekarzem ginekologiem.