Pulsoksymetr - czy jest niezbędny w każdym domu?












Pulsoksymetr to urządzenie eletronicznie, przeznaczone do mierzenia saturacji krwii czyli wysycenia tlenem. Pomiar dotyczny stopnia w jakim czerwone krwinimi pochłaniają promieniowanie o różnorodnych długościach fal : czerwonego i podczerwonego. To wszystko brzmi dośc skomplikowanie ale odczyt, który widnieje na ekranie pulsoksymetru jest bardziej zrozumiały. Odczyt informuje nas o pozomie nasycenia hemoglobiny tlenem w organizmie człowieka, innymi słowy saturacji oznaczanej jako SpO2.
Trzeba pamietać iż pulskosymetr poza saturacją mierzy także tętno.

 

Dla kogo przeznaczony jest pulsoksymetr ?

Każej osobie przyda się takie urządzenie. Powinniśmy regularanie kontrolować saturację oraz tętno. Przede wszytstkim takich pomiarów powinny dokonywać osoby z :

 - cierpiących na choroby płuc, układu oddechowego,

 - borykające się z nadciśnieniem,

 - chorujących na cukrzyce,

 - zmagających się ze schorzeniami serca.

WAŻNE

W świecie sportu również pulsoksymetr znajdzie zastosowanie ponieważ kontrolowanie parametrów życiowych jest bardzo istotnie podczas planowania treningów.

 

Wyróżniamy pulsoksymetry :

 - stacjonarne

- napalcowe

Pulsoksymetry stacjonarne spotkac można przedewszyskim w szpiatala oraz domach opieki,a takż róznych placówka medycznych. Charakteryzuje się duża ilościa funkcji, umożliwiającym pomiar ciśnienia, oddechu itp.

Pulsoksymetr nadgarstkowy najczęściej używany jest podczas pomiarów saturajcji i tętna u dzieci. Podczas pomiarów osobie dorosłej niezbędny jest dodtatkowy czujnik na palec, podłaczany bezpośrednio do pulsoksymetru.

 

CIEKAWOSTKA

Pomiaru saturacji można dokonać również przy pomocy niektórych smartwatchów, niestety mogą być one niedokładne.

Pulsoksymetr napalcowy jak nazwa sugeruje, zakładany jest na palec. Posiada wbudowany czujnik, który mierzy zarówno tętno jak i saturację. Charakteryzuje się małym rozmiarem oraz masą, co pozwala na przechowywanie go nawet w torebce. Mały rozmiar pulsoksymetru nie wpływa negatywnie na dokładność pomiarów.

Wyniki - jak je odczytać?

U zdrowej osoby prawidłowy wynik to od 95 do 99%. Jeśli wynik jest poniżej tego poziomu jest to sygnał ostrzegawczy i należy to kontrowlować. W przypadku saturacji poniżej 90% mowimy już o ciężkiej niewydolność oddechowej. Niska saturacja jest zagrożeniem dla życia i zdrowia każdego człowieka i wymaga konsulatacji z lekarzem.