Bezpieczny i dobrze wyposażony salon fryzjerski
Sezon komunijny w pełni, za pasem sezon weselny. Wielu z nas będzie miała okazję uczestniczyć w doniosłych chwilach zarówno młodych ludzi dopiero wkraczających w świat duchowy jak i dorosłych rozpoczynających nową drogę życia. Większość uczestników zatem będzie chciała podkreślić urodę olśniewającą fryzurą. Pamiętajmy jednak by wybierając salon fryzjerski zwrócić uwagę zarówno na produkty pielęgnacyjne i stylizacyjne na których pracują styliści, ich umiejętności jak również na bezpieczeństwo w salonie. 

Zasady higieny w salonie fryzjerskim i ich przestrzeganie są tak samo ważne, jak jakość świadczonych usług. Mając na uwadze bezpieczeństwo personelu i klientów, każdy salon urody powinien dbać o higienę miejsca pracy i bezwzględnie przestrzegać wymogów sanitarnych określonych w wytycznych od sanepidu, minimalizujących ryzyko zakażenia się chorobą wirusową czy bakteryjną. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo pracowników i klientów w salonie fryzjerskim?

DEZYNFEKCJA NARZĘDZI, POWIERZCHNI I RĄK
Istotną rolę w utrzymaniu należytej higieny w salonie fryzjerskim odgrywa dezynfekcja, czyli zabieg polegający na eliminowaniu czynników zakażeń wywołanych przez wirusy, bakterie oraz grzyby. Zadaniem środków deynfekcyjnych jest niszczenie wegetatywnych form mikroorganizmów, mogących przedostać się do naszego organizmu. Należy więc dezynfekować  powierzchnie i narzędzia używane w salonie oraz ręce personelu.
Bardzo ważnym elementem w pracy fryzjera jest dezynfekcja narzędzi fryzjerskich, które mają bezpośredni kontakt ze skórą klientów. Aby uniknąć zakażenia i nie przenosić drobnoustrojów pomiędzy klientami należy narzędzia dokładnie czyścić i dezynfekować. Należy temu procesowi poddawać wszystkie narzędzia wykorzystywane do pracy z klientem, m.in. grzebienie, szczotki, nożyczki i degażówki, wałki, spinki, jak również urządzenia do stylizacji, takie jak suszarka, lokówka czy prostownica. Przed dezynfekcją każde narzędzie należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Jakimi produktami dezynfekować narzędzia? Do wyboru jest szeroki wybór preparatów, zarówno płynów, pianek, jak i koncentratów, sprayów czy chusteczek nawilżanych. Produkt powinien charakteryzować się szerokim spektrum działania, czyli wykazywać skuteczność mikrobiologiczną wobec możliwie największej grupy patogenów, takich jak: wirusy, bakterie, grzyby czy prątki.



Ważnym elementem bezpieczeństwa jest także dezynfekowanie powierzchni. Na nic zda się mycie rąk i dezynfekowania narzędzi, jeśli nie będziemy czyścić powierzchni, takich jak: blaty, fotele czy myjki fryzjerskie, na których również znajdują się rozmaite mikroorganizmy. Mogą one bowiem stanowić zagrożenie zarażenia się poprzez kontakt rąk z zanieczyszczoną powierzchnią. Do wyboru, podobnie jak w przypadku dezynfekcji narzędzi, mamy koncentraty, spraye czy pianki, wykazujące szerokie spektrum działania.
Fryzjer w codziennej pracy nie może również zapominać o prawidłowym myciu i dezynfekowaniu rąk. Po dokładnym umyciu rąk, należy ich powierzchnię zdezynfekować przy pomocy płynu do dezynfekcji. Preparat wystarczy zaaplikować na skórę i dokładnie go wetrzeć według schematu dezynfekcji rąk. Czynności te należy zawsze wykonywać przed rozpoczęciem pracy z danym klientem, jak i po jej zakończeniu, jak również w razie potrzeby, kiedy stylista uważa, że mógł mieć kontakt z potencjalnym źródłem zakażenia.



Oczywiście ręce w trakcie pracy warto dodatkowo zabezpieczać, zakładając na dłonie jednorazowe rękawiczki ochronne pamiętając przy tym, by zawsze przed ich założeniem i zdjęciem zdezynfekować dłonie. Mamy w tej chwili do wyboru wiele rodzajów rękawiczek: winylowe, hybrydowe (połączenie winylu i nitrylu), lateksowe i nitrylowe. Ochroni to oczywiście dłonie przed patogenami jak również przed zafarbowaniem rąk w trakcie wykonywania koloryzacji włosów.



WAŻNY ELEMENT - STERYLIZACJA
Sterylizacja w salonie fryzjerskim jest również ważna. Polega ona na zlikwidowaniu organizmów przetrwalnikowych drobnoustrojów. Czynność tę należy wykonywać bezwzględnie zawsze, kiedy jakieś narzędzie miało kontakt z krwią klienta lub innymi wydzielinami. Sterylizację wykonuje się w specjalnych sterylizatorach, z promieniowaniem UV, kulkowych lub parowych (w autoklawie). Do narzędzi, które poza dezynfekcją, wymagają sterylizacji, należą te akcesoria, przy użyciu których istnieje ryzyko naruszenia ciągłości skóry. Są to nożyczki i degażówki, brzytwy czy ostrza i nakładki do maszynek fryzjerskich. Warto zatem zwrócić uwagę w salonie fryzur gdzie lądują narzędzia po poprzednim kliencie i czy te które stylista ma w rękach są czyste i gotowe do użytku.
Przestrzeganie higieny i czystości w salonie, a co za tym idzie prawidłowa dezynfekcja i sterylizacja to obowiązek, który stanowi gwarancję bezpieczeństwa zarówno dla fryzjera jak i klientów. Wybierajmy zatem tylko odpowiedzialne salony.