Badaj się dla zdrowia!
Większość z nas używa jakiegoś terminarza. Czy to w formie tradycyjnego notesu, czy zwykłego kalendarza w telefonie. Przypominają nam one nie tylko o ważnych wydarzeniach jak np. urodzinowe przyjęcie i bliskiej osoby ale też o rutynowych czynnościach - wyjściu na siłownię czy joggingu trzy razy w tygodniu Terminarze zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa, że o niczym ważnym nie zapomnimy. Zapewne masz w nim zapisany termin corocznego badania technicznego swojego samochodu. Ale czy wpisałeś już termin swojego badania kontrolnego?


Grzech zaniechania



Wielu z nas w ogóle nie zastanawia się nad tym, jak ważne jest regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Brak właściwej wiedzy, czasu, czy po prostu lęk przed odkryciem choroby skutecznie trzymają nas daleko od wizyty w gabinecie zabiegowym i przeprowadzenia rutynowego badania krwi. Tak jak w przypadku jazdy samochodem warto być świadomym czy wszystkie jego elementy są sprawne, my również powinniśmy być świadomi czy nasz organizm jest zdrowy. Wyniki badań mogą dostarczyć nam niezbędnej wiedzy i pokazać że mała zmiana, np. w diecie lub codziennym trybie życia może nas uchronić przed poważnymi schorzeniami, które inaczej mogą się rozwijać w ukryciu. 

Jakie badania należy zatem wykonywać raz w roku?




Morfologia krwi

O tym badaniu na pewno słyszałeś. Jest to pierwsze i podstawowe badanie krwi jakie należy wykonywać regularnie. Morfologia dostarcza informacji ilościowych i jakościowych na temat białych krwinek (leukocytów), czerwonych krwinek (erytrocytów) i płytek krwi. W sumie morfologia bada aż 13 różnych parametrów, po których lekarz jest w stanie wykryć wiele potencjalnych zagrożeń, m.in. stany zapalne, anemię lub odwodnienie. 
Jednym z ciekawszych parametrów w morfologii krwi jest MCV (eng. Mean Corpuscular Volume) czyli średnia objętość erytrocytu. Jej norma dla dorosłego człowieka mieści się w granicach 34-45 fl. Obniżony poziom MCV może sugerować niedobór żelaza a wynik powyżej normy może być spowodowany niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego. W jednym i w drugim przypadku sytuację może naprawić zmiana diety, pod warunkiem że nieprawidłowości są odpowiednio wcześnie wykryte, zanim doprowadzą m.in. do anemii czy uszkodzeń serca. 



Lipidogram



Lipidogram czyli tzw. profil lipidowy. Nawet jeśli o nim nie słyszałeś, na pewno słyszałeś o dobrym i złym cholesterolu. Profil lipidowy dostarcza informacji o stężeniu całościowym cholesterolu a także poszczególnych jego części czyli LDL (zły cholesterol) i HDL (dobry cholesterol). Jeśli proporcje frakcji cholesterolu są zaburzone, prowadzą do rozwoju miażdżycy, a w jej efekcie do udaru mózgu lub zawału serca. Rozwój cywilizacji i coraz częściej siedzący tryb życia sprawiają, że zaburzenia w poziomie cholesterolu dotykają córa młodszych osób. Obecnie zaleca się aby skontrolować jego poziom już w wieku 20 lat! Powyżej 30 roku życia powinno się to robić co najmniej co 3 lata. 


Glikemia



Badanie poziomu stężenia glukozy we krwi powinniśmy wykonywać nie tylko kiedy odczuwamy objawy hiperglikemii lub hipoglikemii. Szczególnie jeśli w jesteśmy genetycznie obciążeni cukrzycą typu 1 lub 2.  Cukrzyca choć jest nieuleczalna, to przy odpowiednim leczeniu nie musi ograniczać aktywności chorego i tak naprawdę pozwala na normalne życie. Tym bardziej cenna jest świadomość że cukrzyca pojawiła się w naszym życiu. Szczególnie, że na całym świecie, sama cukrzyca typu 1 dotyka już blisko 500 tyś. dzieci poniżej  14 roku życia!
Badanie TSH

Wykrycie zaburzeń w poziomie hormonu - tyreotropiny może pozwolić zdiagnozować problemy z tarczycą znacznie wcześniej niż zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy, jak. np. uczucie ciągłego zimna, zmęczenie, przyrost masy ciała, zaburzenia pamięci depresja (niedoczynność tarczycy) lub nerwowość, przyspieszone bicie serca, drżenie rąk, nadmierne pocenie, utrata masy ciała czy problemy z zasypianiem (nadczynność tarczycy). Szczególnie ta druga jest często zaskoczeniem, ponieważ spadek masy ciała czy dodatkowe zasoby energii jakie w sobie odkrywamy mylnie uznajemy za czynniki pozytywne, bo w zasadzie czujemy się lepiej.




Inne badania

Z innych badań, które należy przeprowadzać regularnie, warto wymienić: OB (Odczyn Biernackiego), CRP (białko C-reaktywne) które pomagają ocenić czy w organizmie nie występuje stan zapalny. Jeśli ich wyniki nie będą prawidłowe, najpewniej zostaniemy skierowani przez lekarza na dalsze badania. 


Podobnie jest w przypadku prób wątrobowych, które mogą wykazać rozwijające się schorzenia tego niezwykle ważnego narządu. Dodatkowo uzyskujemy informację o ogólnym stanie wątroby, na który wpływ mają spożywane pokarmy, alkohol czy przyjmowane leki. 

Jeśli w Twoim terminarzu na 2022 rok nie znalazły się jeszcze badania lekarskie, to najwyższa pora żeby to zmienić! Warto zrobić w wszystko, aby w czas wakacji wejść w jak najlepszej formie!