Podstawowy zestaw porodowy w nagłym przypadku

Zestaw porodowy to narzędzie które może być pomocne i może być wykorzystywany jako kompleksowe rozwiązanie do porodu nagłego dla placówek medycznych, zespołów ratownictwa itp.

 

Zestaw porodowy - składa się zazwyczaj z 3 części (pakiet położniczy, pakiet pediatryczny, zestaw wspólny) :

  • Dla Matki - sterylna podkładka lub kompres, sterylne gaziki, nożyczki do nacięcia krocza, słuchawka położnicza / UDT / stetoskop internistyczny;
  • Dla Dziecka - sterylne gaziki w różnych rozmiarach, nożyczki do rozpinania, gumowa gruszka do rozpinania/odsysania, sterylne kleszcze, spirytus, sterylny kompres/gaza ;
  • Część wspólna - wyprawka dla noworodka, kocyk + pieluchy, sterylne podkłady dla położnika, woreczek na łożysko, oznakowanie noworodka.

Zestaw porodowy złożony z trzech osobnych pakietów pozwala szybko i efektywnie pracować położnym i dobywać sprzęt odpowiedni do pracy w danym momencie zabiegu.

 

Poród fizjologiczny zwykle przebiega spontanicznie, a rola ratownika ogranicza się do pomocy i wsparcia psychologicznego. Według standardów okołoporodowych, poród fizjologiczny to poród samoistny niskiego ryzyka od momentu rozpoczęcia i utrzymania takiego stopnia ryzyka przez cały czas trwania porodu, w wyniku którego rodzi się noworodek z położenia główkowego, między ukończonym 37. a 42. tygodniem ciąży, a po którym matka i noworodek są w dobrym stanie.

 

Do podstawowych obowiązków ratownika medycznego przyjmującego poród w warunkach pozaszpitalnych należy:

  • Zapewnienie rodzącej bezpieczeństwa i spokoju. Okazywanie cierpliwości, życzliwości i wsparcia psychicznego.
  • Uspokojenie i zapewnienie podstawowej opieki medycznej w możliwym zakresie.
  • Pomaganie rodzącej w regulowaniu oddechu podczas skurczów macicy.
  • Głównym obowiązkiem ratownika medycznego jest podjęcie decyzji, czy rodząca powinna zostać przetransportowana, czy też należy jej pomóc w porodzie na miejscu. Ratownik powinien zapytać rodzącą, czy odeszły wody owodniowe, czy występuje krwawienie z dróg rodnych, czy występuje uczucie parcia na stolec oraz uczucie parcia w okolicy pochwy. Jeśli odpowiedzi na te pytania są pozytywne, ratownik powinien sprawdzić, czy w ujściu pochwy widoczna jest główka dziecka. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, poród może być bliski i należy podjąć decyzję o pozostaniu na miejscu i przetransportowaniu kobiety dopiero po urodzeniu dziecka.
  • Nie należy podejmować żadnych prób opóźnienia porodu. Nie należy proponować rodzącej kobiecie zaciśnięcia ud. Jest to nieskuteczne i może spowodować niebezpieczne komplikacje dla płodu.
  • Alternatywnie, jeśli to konieczne - resuscytacja noworodka.