Podstawowe wyposażenie gabinetu okulistycznego
Bogato i w pełni profesjonalnie wyposażony gabinet okulistyczny ułatwia wykonanie badań wymagających użycia specjalistycznego sprzętu oraz skraca czas wykonania diagnozy. Sprzęt okulistyczny odgrywa dużą rolę jednak nie każdy gabinet posiada profesjonalną aparaturę. Poniżej przedstawiamy, co powinno znaleźć w gabinecie okulistycznym i jak duże znaczenie ma dobry jakościowo sprzęt w codziennej praktyce lekarskiej.

Jaką rolę w odgrywa sprzęt okulistyczny?
Jeśli chcemy przeprowadzić skuteczne badanie, potrzebne jest całe spektrum aparatury diagnostycznej, począwszy od podstawowych urządzeń, aż po wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny. Każdy kojarzy literki odczytywane przy zasłoniętym oku. To tablica Snellena, służy ocenie visus (ostrości wzroku). W nowocześniejszych gabinetach została ona zastąpiona przez cyfrowe tablice LCD, które umożliwiają wykonanie wszystkich istotnych testów. Opócz ostrości wzroku, test widzenia obuocznego, widzenia barw czy wrażliwości na kontrast. Nowoczesny sprzęt daje poczucie komfortu zabiegu oraz pewność, że wszystkie niezbędne badania można wykonać w jednym miejscu. Nie mniej nie należy wykluczać placówek z prostrzym sprzętem
Wyposażenie gabinetu okulistycznego – potrzebny sprzęt
Za pomocą tonometru mierzy się ciśnienia wewnątrzgałkowego w trakcie wtępnego wywiadu. Dobrze wykonać również pachymetrię, czyli badanie grubości rogówki, gdyż wpływa ona na ciśnienie śródgałkowe. Przeprowadzenie tych badań jest niezbędne przy diagnozie i monitorowaniu jaskry oraz nadciśnienia oka. Są również wykonywane w diagnostyce schorzeń rogówki, oraz przed operacjami okulistycznymi.

Rutynowym badaniem jest komputerowe badanie oka, określa ono zdolność narządu wzroku do widzenia w bliskiej oraz dalekiej odległości. Aby uzyskać wyniki badania potrzebny jest autorefraktometr. Wydruk z badania interpretuje lekarz okulista i podejmuje kolejne kroki.
Na wyposażeniu gabinetu okulistycznego powinna znaleźć się również lampa szczelinowa, składająca się z silnego źródła światła, połączonego z mikroskopem. Dzięki niej możliwe jest zbadanie przedniego i tylnego odcinka oka oraz zdiagnozowanie np. zaćmy, zapalenia spojówek, odwarstwienia siatkówki, jak również usunięcie ciała obcego.
Pole widzenia pacjenta jest mierzone przez perymetr komputerowy. Tomograf komputerowy natomiast skanuje siatkówkę. Posiada też kamerę służącą do badania unaczynienia dna oka w trakcie angiografii fluoresceinowej, oraz wykonuje badanie OCT. Aby precyzyjnie zdiagnozować choroby oczu oraz zmiany anatomiczne konieczne jest użycie ultrasonografu okulistycznego.

Co powinno znajdować się w placówce okulistycznej?
Badanie wzroku to cały szereg zaawansowanych urządzeń. Z racji gabarytów i cen urządzeń zazwyczaj na wyposażeniu gabinetu okulistycznego znajdziemy część spośród wymienionej aparatury. W przypadku poważniejszego problemu zdrowotnego pacjent dostaje skierowanie do wyspecjalizowanej poradni lub szpitala, gdzie będzie mógł poddać się zabiegom i hospitalizacji. Dla większości schorzeń sprzęt standardowo znajdujący się na wyposażeniu gabinetu okulistycznego jest wystarczający do diagnostyki i podjęcia leczenia.