Podciśnieniowa terapia leczenia ran
Terapia podciśnieniowa jest znana już od  20 lat, ale uznaje się ją jako stosunkowo innowacyjną metode leczenia.  Pozwala ona na skuteczne leczenie przewlekłych ran, w tym stopy cukrzycowej, która mimo wielkiego rozwoju medycyny nadal dotyka aż 20 procent osób chorych na cukrzycę.  Wspomniana terapia daje wielkie nadzieje osobom, które borykają się z tym problemem, ale ma większe zastosowanie. Na czym polega?


Na czym polega terapia podciśnieniowa?


Terapia wykorzystuje ciśnienie niższe niż to atmosferyczne aby przyspieszyć leczenie ciężko gojących się ran i zmniejszyć wszelkie powikłania.  Ciśnienie jest generowane przez specjalną pompę ssącą. Daje możliwość odsysania wysięku z ran różnego rodzaju -  tych pooperacyjnych, przewlekłych, a także ostrych, a potem odprowadzenie jej do zbiornika. Terapia jest możliwa dzięki urządzeniom pociśnieniowym oraz specjalnym opatrunkom.
Nazywana jest także Vacuum, czyli  próżnią -  jest zalecana przy leczeniu ran niegojących się powyżej 8 tygodni.  Podciśnienie generowane przez specjalne urządzenie jest dostarczane do rany bezpośrednio przy pomocy drenu, który łączy się ze specjalną gąbką znajdującą się w dnie rany. Przy usuwaniu obumarłych tkanek zakłada się gąbkę opatrunkową, która jest wykonana ze specjalnego materiału (poliuretanu). Na wierzch rany razem ze wspomnianą gąbką nakładana jest samoprzylepna folia, daje to efekt tworzącej się przestrzeni pod spodem, w której można wytworzyć podciśnienie. Całość opatrunku należy wymieniać co kilka tygodni, wszystko w zależności od rodzaju rany i ilości płynu jaki się w niej pojawia. 



Kiedy ją stosować?


Takie leczenie ran znacząco stymuluje wzrost komórek i pobudza krążenie krwi w środku rany co skutkuje szybszym zagojeniem, dlatego świetnie sprawdzają się nie tylko do leczenia ran, ale także po rozejściu jej brzegów,  oraz do:

- leczenia powikłań takich jak zakażenia
- szybszego leczenia ran pooperacyjnych
- pomocy przy leczeniu odleżyn, owrodzeń krążeniowych
- leczenia ran po przeszczepie w przypadku ran pooparzeniowych 
- leczenia miejsc po pobraniach przeszczepów skóry
- leczenie tzw "stopy cukrzycowej" i zapobieganie zagrożeniu amputacji stopy
- rany urazowe 
- źle gojące się rany pooperacyjne 


Dlaczego jest to takie skuteczne? 

Odpowiedź jest prosta - osłabia procesy, które wpływają na dłuższe gojenie się ran takie jak obrzęk, niedokrwienie, wysięk i  niezaprzeczalnie, korzystnie wpływa na zmniejszenie ryzyka zakażenia bakteryjnego i powikłań.  Pozytywnie wspomaga procesy zamykające rany takie jak ziarniniowanie. Skutkiem tej terapi jest szybsze zbliżanie się brzegów rany, powstanie nowych naczyń krwionośnych i znacząca stabilizacja środkowiska w ranie. Dużą zaletą jest brak konieczności częstego wymieniania opatrunków, jakie odbywa się przy tradycyjnym leczeniu, co wpływa korzystnie na komfort pacjenta, ale i obniża koszty leczenia.  Dodatkowo rana z OPATRUNKIEM PODCIŚNIENIOWYM nie ma brzydkiego zapachu, co także ma dobry wpływ na pacjenta. Wydzielina, która jest odsysana z rany nie wymaga zdejmowania opatrunku. 


 
Co jest potrzebne do takiej terapii?
 
  • Urządzenie podciśnieniowe zezwalające na utworzenie podciśnienia w różnym zakresie (terapia możliwa do wykonywania w warunkach szpitalnych, ale także domowych przy pomocy mniejszych, mobilnych urządzeń)
  • Pojemniki zintegrowane z urządzeniem
  • Nowoczesny, praktyczny zestaw opatrunków zawierający potrzebne produkty, czyli np.:


  1. Sól fizjologiczna
  2. Dren z portem Soft Port
  3. Pianka poliuretanowa
  4. Antybakteryjna gaza nasączona PHMB
  5. Opatrunek z nieprzywierającej do rany gazy
  6. Rozmiar folii dostosowany do rozmiaru opatrunków
  7. Transparentna folia poliuretanowa dostępna w 4 rozmiarach
  8. Chusteczka Secura tworzy ochronny film na skórze wokół ran

Wszystkie te komponenty opatrunkowe są zawarte w Gotowym zestawie opatrunków: Renasys - F Soft Port.

Istnieją dowody potwierdzające skuteczność tej terapii, dlatego jeżeli usłyszysz od swojego lekarza, że warto ją wdrożyć - nie wahaj się. Dowiedziono, że przyspiesza leczenie ran, także tych obecnych przy "stopie cukrzycowej".