Typy i rodzaje wózków inwalidzkich

Wózki inwalidzkie to coś więcej niż tylko pomoc w poruszaniu się, to prawdziwe przedłużenie ciała, które pomaga ludziom odzyskać niezależność i poruszać się po świecie. Pomagając zrekompensować zarówno tymczasowe, jak i stałe schorzenia, dzisiejsze wózki inwalidzkie są dostępne w szerokiej gamie stylów i opcji, aby zaspokoić potrzeby bardzo zróżnicowanej populacji, która ich używa.



Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie osoby korzystające z wózka inwalidzkiego robią to przez większość swojego czasu. Czasami wózek inwalidzki stanowi dodatkowy środek transportu lub jest używany zamiast innego urządzenia od czasu do czasu.

W przypadku osób, dla których wózek inwalidzki jest podstawowym środkiem transportu, względy będą inne niż dla tych, którzy używają go tylko przez pewien czas. Osoby, które spędzają większość czasu na wózku inwalidzkim wymagają fotela o cechach wykraczających poza standardowe wyposażenie.

W przypadku zastosowań krótkoterminowych, prostszy ręczny wózek inwalidzki może być dobrym rozwiązaniem, podczas gdy osoby poszukujące stałego wózka inwalidzkiego powinny rozważyć projekt z większą liczbą opcji wsparcia, ochrony skóry i dostosowanego dopasowania.


 

Rodzaje wózków inwalidzkich


Mniejsze i węższe od standardowych wózków inwalidzkich, wózki transportowe mają mniejsze koła i są łatwiejsze w nawigacji i kontroli dla opiekunów i osób towarzyszących. Ponieważ nie mogą być sterowane ręcznie przez osobę korzystającą z wózka, wózki transportowe nadają się do krótkotrwałego użytku, np. w okresie pooperacyjnym lub podczas rekonwalescencji po urazach, a także do wtórnego użytku w połączeniu z większym elektrycznym lub ręcznym wózkiem inwalidzkim.

Zwykłe ręczne wózki inwalidzkie stanowią dobrą opcję mobilności zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej, zwłaszcza dla użytkowników, którzy zachowują siłę górnej części ciała i są w stanie samodzielnie się poruszać. Elektryczne wózki inwalidzkie są bardziej odpowiednie dla osób po urazach, niepełnosprawnych lub chorych, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać.

Wózki elektryczne są również zalecane do długotrwałego użytkowania, ponieważ są często bardziej pojemne i mają więcej podpór pozycjonujących niż ich ręczne odpowiedniki. W przypadku osób z chorobami zwyrodnieniowymi lub osób starszych, preferowane są wózki elektryczne, ponieważ wymagają one niewielkiej kontroli i siły ze strony użytkownika. Są one również większe i cięższe od ręcznych wózków inwalidzkich, ale wiele z dzisiejszych konstrukcji elektrycznych może być składanych na osobne części, co ułatwia transport samochodowy.

Ergonomiczne i dostosowane do potrzeb użytkownika wózki inwalidzkie zawierają wiele różnych elementów konstrukcyjnych, które sprawiają, że dłuższe siedzenie jest tak wygodne, jak to tylko możliwe, z funkcjami pochylania i odchylania w celu poprawy energii i zmniejszenia zmęczenia, siedzeniami o regulowanej wysokości i szerokości, podłokietnikami i podnóżkami w celu zapewnienia idealnego dopasowania, a także odchylanymi i/lub zdejmowanymi podłokietnikami i podnóżkami w celu ułatwienia dostępu przy częstym przenoszeniu.

Niektóre konstrukcje wózków inwalidzkich, zwłaszcza dziecięcych, zawierają szeroką gamę akcesoriów lub cech konstrukcyjnych, które umożliwiają modyfikacje i dostosowanie do zmieniających się potrzeb użytkownika, co czyni je bardziej opłacalnym wyborem w dłuższej perspektywie.


Jak dopasować wózek inwalidzki na podstawie pomiarów?



Chociaż dzisiejsze wózki inwalidzkie są lżejsze i bardziej wygodne i zwrotne niż kiedykolwiek wcześniej, szacuje się, że 80 do 90 procent użytkowników wózków inwalidzkich używa krzesła, które nie pasuje do ich ciała. Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego może zmaksymalizować Twoją mobilność i postawę oraz zapobiec chronicznemu dyskomfortowi lub innym problemom medycznym. Właściwe dopasowanie poprawi połykanie, oddychanie i trawienie, jednocześnie zapobiegając powstawaniu ran uciskowych, problemów z miednicą i biodrami oraz ogólnemu dyskomfortowi i zmęczeniu.

Idealna pozycja siedząca na wózku inwalidzkim jest zgodna z zasadą 90-90-90, która tworzy 90-stopniowe zgięcie w biodrach, 90-stopniowe zgięcie w kolanach i 90-stopniowe zgięcie w kostkach. Użytkownik powinien siedzieć całą powierzchnią do tyłu w siedzisku, z pośladkami stykającymi się z oparciem wózka. Kolana powinny znajdować się w jednej linii z biodrami, a nie powyżej lub poniżej, a uda powinny być równoległe do podłoża.

Szerokość siedziska - Szerokość siedziska powinna być na tyle duża, aby pomieścić biodra bez uciskania lub bycia zbyt ciasnym, ale nie tak szeroka, że trzeba się rozciągnąć, aby dosięgnąć kół podczas samodzielnego poruszania się. Gdy siedzisko jest zbyt szerokie, użytkownik ma tendencję do opadania/obniżania się na jedną lub drugą stronę w niezdrowej postawie, a także może być znacznie trudniej obrócić się i/lub przejść przez drzwi i inne mniejsze przestrzenie.

Głębokość siedziska - Ogólnie rzecz biorąc, aby uniknąć zwężenia naczyń krwionośnych w nogach, głębokość siedziska powinna wynosić dwa cale od tyłu kolana.

Wysokość siedziska - Jeśli użytkownik wózka inwalidzkiego musi używać stóp do poruszania się lub obracania, wysokość siedziska powinna umożliwiać mu dosięgnięcie piętami do podłogi. Wózki inwalidzkie z podnóżkami często mają większą wysokość siedziska i nie pozwolą na to, ale mogą być lepiej przystosowane do podciągania się do stołu jadalnego, aby jeść lub grać w gry z innymi.

Wysokość pleców - Dla użytkowników, którzy potrzebują wsparcia, zalecane jest oparcie na całej długości oraz zagłówek. Inni użytkownicy wózków inwalidzkich mogą preferować krótsze oparcie, które umożliwia więcej ruchu w obrębie krzesła.

Wysokość podłokietników - Ramiona użytkownika powinny być wygodnie podparte w naturalnej, spoczynkowej pozycji. Inne urządzenia pozycjonujące i regulowane podłokietniki mogą zapewnić odpowiednie dopasowanie do różnych potrzeb.

Długość i styl podnóżka - Nogi użytkownika wózka inwalidzkiego nie powinny nigdy zwisać, ani być wciśnięte zbyt wysoko, co prowadzi do pochylenia miednicy. Podpórki pod nogi i podnóżki mogą być dostosowane do różnych rodzajów obuwia, wraz z regulacją zapewniającą komfort dla spuchniętych lub obolałych nóg. Dodatkowe akcesoria, takie jak podpórki pod łydki, mogą być również stosowane do leżenia w miejscu.